• Oliy Majlis qonunchilik palatasida bo‘lib o‘tgan “Hukumat soati”da AKT vaziri hisoboti eshitilib, deputatlar savollariga javoblar berildi
2022-yil 14-dekabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasida navbatdagi “Hukumat soati” bo‘lib o‘tdi. Unda deputatlar “Raqamli O‘zbekiston – 2030” Strategiyasini bilan belgilangan vazifalarning ijrosini ta’minlash borasida olib borilayotgan ishlar to‘g‘risida”gi masalani muhokama qildilar.
Kun tartibidagi masala yuzasidan deputatlarning savollariga Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh.Shermatov javob berdi.
Ta’kidlanganidek, Prezidentimizning 2020 yil 5 maydagi tegishli farmoni doirasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, “Raqamli O‘zbekiston – 2030” Strategiyasi asosida respublika bo‘ylab IT-parkning 7 ta filiallari ishga tushirilgan bo‘lsa, 3 ta vaqtinchalik filiallari tashkil qilingan.
Shuningdek, 2023-2024-yillarda Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Buxoro, Namangan Qashqadaryo, Surxondaryo, Toshkent, Navoiy viloyatlarida ham mahalliy budjet hisobidan tashkil etilishi belgilangan. Hozirgi kunga kelib IT-Park rezidenti sifatida ro‘yxatdan o‘tgan korxonalar soni 1036 taga yetkazildi.
Davlatimiz rahbarining 2022-yil 23-avgustdagi tegishli qaroriga muvofiq, 15 ta masofaviy xizmatlarni ko‘rsatish markazlari tashkil etilib, ularda 500 nafardan yoshlar ish bilan ta’minlandi. Yoshlarning startap-loyihalarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida vazirlik hamda IT-Park tomonidan respublika bo‘ylab axborot texnologiyalari yo‘nalishlari mavjud 35 ta oliy ta’lim muassasasida startaplarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha inkubatsiya markazlari tashkil etildi.
Xalq vakillari respublika bo‘yicha raqamli infratuzilmani takomillashtirish, hususan, barcha aholi yashash punktlari va ijtimoiy obyektlarni optik tolali aloqa hamda yuqori tezlikdagi Internet jahon axborot tarmog‘i bilan qamrab olish borasida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan savollar berishdi.
Sh. Shermatov qayd etganidek, xalqaro va shaharlararo telekommunikatsiya tarmog‘ini rivojlantirish maqsadida Xalqaro Internet tarmog‘iga ulanishning umumiy o‘tkazuvchanlik qobiliyati 2,6 barobar oshirilib, 3 200 Gbit/s.ga yetkazilgan. Magistral telekommunikatsiya tarmoqlari o‘tkazuvchanlik qobiliyati viloyatlararo darajada 600 Gbit/s.ga, tumanlararo darajada esa 60 Gbit/s.ga yetkazilgan.
Bu bilan respublikada internet tezligini oshirishga, operator va provayderlarga Internet xizmatlari uchun tarifning 2021 yil boshiga nisbatan 25 foizga arzonlashtirishga erishildi. Shuningdek, 2021-2022 yillarda qo‘shimcha 102 ming km. optik-tolali aloqa liniyalarini qurish orqali ularning umumiy uzunligi 170 ming km.ga yetkazildi.
2020-yil yakunida 2,7 mln.ta uy xo‘jaliklari, tadbirkorlik subyektlari va ijtimoiy soha obyektlarining keng polosali Internetga ulanish imkoniyati mavjud bo‘lgan bo‘lsa, so‘nggi ikki yilda qo‘shimcha 1,7 mln. keng polosali portlar o‘rnatilishi natijasida jami 4,4 mln.ta uy xo‘jaliklari, tadbirkorlik subyektlari va ijtimoiy soha obyektlarining keng polosali Internetga ulanish imkoniyati yaratildi.
Aholining Internet xizmatidan foydalanuvchilari soni 31,0 mln.dan ortdi. Shundan mobil Internet foydalanuvchilari soni 29,5 mln.ni tashkil etadi. Shuningdek, so‘nggi ikki yilda 22 300 ta qo‘shimcha tayanch stansiyalari o‘rnatilib ularning umumiy soni 54,0 mingtaga yetkazildi. Respublika bo‘yicha mobil aloqa qamrovi darajasi 99 foizga, keng polosali mobil Internet qamrovi 98 foizga yetkazildi.
“Hukumat soati”da deputatlar elektron davlat xizmatlarini yanada kengaytirish, barcha davlat xizmatlarini bosqichma-bosqich raqamli shaklga o‘tkazish, shu jumladan ko‘rsatilayotgan avtomatlashtirilgan xizmatlar ulushini oshirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar bilan ham qiziqdi.
Vazir tomonidan aytib o‘tilganidek, yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali 358 turdagi xizmat onlayn shaklda ko‘rsatilishi yo‘lga qo‘yilgan. Joriy qilinayotgan barcha elektron davlat xizmatlarining to‘lov jarayonlari Yagona billing tizimiga ulangan.
Bugungi kunda 19 turdagi davlat xizmatlari kompleks birlashtirilishi natijasida 6 turdagi kompozit shakldagi xizmatlarni ko‘rsatish yo‘lga qo‘yildi. Masalan, tug‘ilganlikni qayd etish bilan bog‘liq kompleks davlat xizmatidan foydalanish natijasida kompozit shaklda bir vaqtning o‘zida bitta so‘rov orqali tug‘ilganlikni qayd etish, oilaviy poliklinikaga hisobga qo‘yish, bir martalik nafaqa pulini olish, ota-onaning doimiy ro‘yxatda turgan manzili bo‘yicha ro‘yxatga qo‘yish, bolani bog‘chaga navbatga qo‘yish xizmatlaridan foydalanish mumkin.
Hukumat soatida xalq vakillari tomonidan ko‘tarilgan boshqa masalalar bo‘yicha Vazir keng va atroflicha javob berdi.
Muhokamalarga boy bo‘lgan “Hukumat soati”da deputatlar mavjud muammolarni bartaraf etish, soha istiqboliga qaratilgan bir qator taklif va tavsiyalar berdi.

• На “Правительственном часе”проведенном в Законодательной палате Олий Мажлиса был заслушан отчет министра ИКТ и даны ответы на вопросы депутатов
14 декабря 2022 года в Законодательной палате Олий Мажлиса состоялся очередной «Правительственный час». В нем депутаты обсудили вопрос «О проводимой работе по обеспечению реализации задач, определенных в Стратегии «Цифровой Узбекистан – 2030».
По вопросу повестки дня выступил министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш.Шерматов.
Отмечено, в рамках соответствующего Указа Президента страны от 5 мая 2020 года проводятся масштабные работы. В частности, на основе Стратегии «Цифровой Узбекистан – 2030» по республике запущено 7 филиалов IT-парка, созданы 3 временных филиала.
Кроме того, в 2023-2024 годах было намечено за счет средств местного бюджета создать их в Республике Каракалпакстан, Бухарской, Наманганской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Ташкентской и Навоийской областях. На сегодня количество предприятий, зарегистрированных в качестве резидентов IT-парка, достигло 1 036.
Также на основе соответствующего постановления главы нашего государства от 23 августа 2022 года создано 15 центров дистанционного оказания услуг, в которых трудоустроено 500 молодых людей.
В целях поддержки стартап-проектов молодежи министерством и IT-парком в 35 вузах, где обучаются по направлениям информационных технологий созданы инкубационные центры поддержки стартапов.
Народные избранники задали вопросы о проведенной работе по совершенствованию цифровой инфраструктуры в республике, в частности, охвату всех жилых массивов и социальных объектов оптоволоконной связью и высокоскоростной глобальной информационной сетью Интернет.
Как отметил Ш.Шерматов, в целях развития международной и междугородной сети телекоммуникаций суммарная пропускная способность подключения к Международной сети Интернет увеличена в 2,6 раза и доведена до 3 200 Гбит/с. Пропускная способность магистральных сетей телекоммуникаций увеличена до 600 Гбит/с на межобластном уровне и до 60 Гбит/с на межрайонном уровне.
При этом достигнуто увеличение скорости интернета по республике, а также снижение тарифа на интернет-услуги для операторов и провайдеров на 25% по сравнению с началом 2021 года.
Также в 2021-2022 гг. за счет дополнительного строительства 102 000 км волоконно-оптических линий связи их общая протяженность была увеличена до 170 000 км.
Если к концу 2020 года доступ к широкополосному интернету имели 2,7 млн ​​домохозяйств, субъектов предпринимательства и объектов социальной сферы, то за последние два года в результате установки еще 1,7 млн широкополосных портов смогли подключиться к широкополосному интернету в общей сложности 4,4 млн домохозяйств, субъектов предпринимательства и объектов социальной сферы.
Количество пользователей интернет-услуг среди населения составляет свыше 31,0 млн. человек, а пользователей мобильного интернета — 29,5 млн человек. Также за последние два года установлено 22 300 дополнительных базовых станций, таким образом их общее количество достигло 54 000. Уровень покрытия мобильной связью в республике достиг 99%, охват широкополосным мобильным интернетом — 98%.
На «Правительственном часе» депутатов также интересовала проводимая работа по дальнейшему расширению сферы оказания электронных госуслуг, поэтапной цифровизации всех госуслуг, в том числе по увеличению доли автоматизированных услуг.
Как отметил министр, через единый портал интерактивных госуслуг в режиме онлайн оказано 358 видов услуг. Процессы оплаты всех актуальных электронных государственных услуг подключены к Единой биллинговой системе.
На сегодня в результате комплексной интеграции 19 видов государственных услуг оказано 6 видов комплексных услуг. Например, в результате использования комплексной государственной услуги по регистрации рождения ребенка можно одновременно в композитной форме одним запросом воспользоваться услугами по регистрации рождения, а также поставить на учет в семейную поликлинику, получить единовременное пособие, зарегистрировать по постоянному адресу родителей, поставить ребенка в очередь в детский сад.
Министр дал подробные ответы и на другие вопросы народных избранников, поднятых в ходе Правительственного часа.
В ходе «Правительственного часа», насыщенного дискуссиями, депутаты внесли ряд предложений и рекомендаций, направленных на решение имеющихся проблем и развитие отрасли в перспективе.