• O‘zbekiston xorijiy IT-kompaniyalar uchun jozibador hududga aylanmoqda
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda IT-tadbirkorlikni rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlashga, shuningdek, axborot texnologiyalari sohasida kadrlar tayyorlash bo‘yicha keng ko‘lamli va kompleks chora-tadbirlar amalga oshirib kelinmoqda. AKTning jadal rivojlanishi yangi imkoniyatlarni ochib berishi bilan birga, davlat tomonidan keng ko‘lamli qo‘llab-quvvatlashni hamda respublikaning xalqaro AKT bozoridagi o‘rnini kuchaytirishni talab qilmoqda.
Ma’lumki, 2017-yilda qabul qilingan O‘zbekiston Prezidentining PF-5099-sonli farmoni IT-kompaniyalarga qator imtiyoz va preferensiyalar taqdim etilishida fundamental hujjat bo‘lib xizmat qilmoqda. Unga ko‘ra, kompaniyalar 2028-yilgacha bo‘lgan muddatga:
•  barcha turdagi soliqlardan;
• asbob-uskunalarni olib kirishda bojxona to‘lovlaridan;
• chet ellik mutaxassislarni jalb qilish uchun ruxsatnoma olishdan to‘liq ozod qilindi.
Shuningdek,
•  xorijiy kompaniyalarning dividendlaridan olinadigan soliq 5 foizgacha;
• daromad solig‘i stavkasi 7,5 foizgacha tushirildi.
Bundan tashqari, korxonalarga:
•  faoliyatni ofisni ijaraga olmasdan, masofadan turib amalga oshirish;
•  ta’sischilarga dividendlar va chet el valyutasida ish haqi to‘lash;
• eksport kontrakti mavjud bo‘lmagan holda xizmatlar eksportini elektron savdo platformalari orqali amalga oshirish huquqi berildi.
Mahalliy IT-kompaniyalarni qoʻllab-quvvatlash maqsadida investorlar, taʼsischilar, chet ellik IT-mutaxassislar, shuningdek, ularning oila aʼzolari uchun “IT-viza” dasturi joriy etildi.
2019-yilda yo‘lga qo‘yilgan “Bir million o‘zbek dasturchisi” loyihasi bilan birga mamlakatning barcha hududlarida IT-markazlarning ochilishi sohaga har yili 50 mingdan ortiq yosh mutaxassislarni tayyorlab bermoqda.
Soliq imtiyozlari va kadrlar tayyorlash dasturi tufayli O‘zbekistonda bir qator yirik xorijiy IT-kompaniyalar o‘z vakolatxonalarini ochdi.
O‘zbekistonning investitsion jozibadorligini oshirish maqsadida IT-Park “TashRush” dasturini ishga tushirdi, unga ko‘ra chet el kompaniyalari va IT-mutaxassislarga (OneStopShop tamoyili asosida) yuridik shaxsni ro‘yxatdan o‘tkazish, ofislarni qidirish, xodimlarni yollash bo‘yicha xizmatlar taqdim etiladi. Mutaxassislar uchun esa IT-Park rezident kompaniyalariga moslashish va ishga joylashishda ko‘mak beriladi.
Yil boshidan buyon 3000 dan ortiq xorijlik IT-mutaxassis ushbu dasturdan foydalangan bo‘lib, ular faqat chet el kompaniyalarga xizmat ko‘rsatish uchun ixtisoslashgan. Ushbu professionallar tajribasi O‘zbekistonda yosh kadrlarning malakasini oshirishda ham qo‘l kelmoqda.

• Узбекистан становится привлекательной локацией для иностранных IT-компаний
За последние годы в стране проведены масштабные и комплексные мероприятия по развитию и поддержке IT-предпринимательства, а также подготовке кадров в сфере информационных технологий. Стремительное развитие ИКТ наряду с открытием новых возможностей, требует широкой и комплексной поддержки со стороны государства вкупе с укреплением позиций республики на международной IT-арене.
Так, в 2017 году был принят основополагающий Указ Президента Республики Узбекистан № УП-5099, согласно которому IT-компаниям до 2028 года были предоставлены следующие льготы и преференции:
- полное освобождение от всех видов налогов;
- импорт оборудования освобожден от таможенных пошлин;
- освобождение от получения разрешения на привлечение иностранных специалистов.
Также
- налог на дивиденды иностранных компаний снижен до 5 процентов;
- ставка подоходного налога снижена до 7,5 процентов;
Помимо этого, предприятиям даны правомочия:
- осуществлять деятельность дистанционно, без аренды офиса;
- выплачивать дивиденды учредителям и заработную плату в иностранной валюте;
- осуществлять экспорт посредством электронных торговых площадок без наличия экспортного контракта.
В целях поддержки отечественных IT-компаний была внедрена «IT-виза» для инвесторов, учредителей IT-компаний, иностранных IT-специалистов, а также членов их семей.
Запущенная в 2019 года программа «One Million Uzbek Coders», а также открытие IT-центров IT Park по всем регионам страны позволила ежегодно выпускать свыше 50 тысяч молодых специалистов.
Благодаря налоговым льготам и программе подготовки кадров ряд крупнейших зарубежных IT-компаний открыли в Узбекистане свои офисы.
В целях улучшение инвестиционной привлекательности Узбекистана IT-Парком запущена программа “TashRush”, в рамках которой иностранным компаниям и IT-специалистам оказываются услуги по открытию юридических лиц (по принципу OneStopShop), поиску офисов, подбору персонала, а для IT-специалистов оказывается содействие в адаптации и трудоустройству в компаниях резидентах IT-Парк.
С начала года данной программой уже воспользовались свыше 3 тысяч иностранных IT-специалистов, которые работают исключительно на оказание услуг зарубежным компаниям, а их навыки и опыт позволят поднять квалификацию молодых специалистов Узбекистана.
Создаваемые в Узбекистане филиалы зарубежных компаний, а также приток иностранных специалистов позволят трудоустроить свыше 5 тысяч молодых кадров в сфере информационных технологий и увеличить экспорт IT-услуг до 100 миллионов долларов США.