• Nokia ishtirokida O‘zbekistonda telekommunikatsiya sohasida hamda BPO va KPO xizmatlarini rivojlantirish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi AKT vazirligi delegatsiyasining Barselona (Ispaniya Qirolligi)da bo‘lib o‘tayotgan “MWC Barcelona-2022” Jahon mobil kongressida ishtirok etish doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov hamda Nokia’ning Sharqiy Yevropa, Turkiya va Markaziy Osiyo bo‘yicha vitse-prezidenti Demetrio Russo bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda telekommunikatsiya sohasidagi loyihalar doirasidagi hamkorlik qilish, shu jumladan tajriba va texnologiyalar bilan almashish masalalari muhokama qilindi.
Shu bilan birga, internet infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha “O‘zbektelekom” AK va Nokianing qo‘shma loyihalariga texnik ko‘mak ko‘rsatadigan Toshkent ofisida texnik va muhandislik xodimlarini kengaytirish bo‘yicha masalalar ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda ta’kidlaganidek, bugungi kunda O‘zbekistonda raqamli islohotlarni amalga oshirishda ustuvor vazifalaridan biri AKT sohasida yoshlarning salohiyatini hayotga tatbiq etishdir. Shu bois mahalliy yoshlarni ishga joylashtirish orqali BPO va KPO xizmatlarini rivojlantirish loyihalarini amalga oshirishda Nokia kompaniyasining bevosita ishtiroki masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, kompaniyaning 2022-yil 24 – 26-oktabr kunlari “ICTWeek Uzbekistan” (AKT xaftaligi) doirasida bo‘lib o‘tadigan xalqaro raqamli forumdagi ishtirokini taminlash bo‘yicha muzokaralar o‘tkazildi.

• Обсуждены проекты в сфере телекоммуникаций и по развитию BPO и KPO-услуг в Узбекистане с участием Nokia
В рамках участия делегации Министерства ИКТ во Всемирном мобильном конгрессе «MWC Barcelona 2022» в Барселоне (Королевство Испания) состоялась встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзода Шерматова с вице-президентом компании «Nokia» в регионе Восточная Европа, Турция и Центральная Азия Деметрио Руссо.
На встрече обсуждены вопросы по сотрудничеству в рамках проектов в области телекоммуникаций, в том числе по обмену опытом и технологиями.
Рассмотрены вопросы по расширению технико-инженерного состава в Ташкентском офисе, который будет оказывать техническую поддержку совместным проектам АК «O‘zbektelekom» и Nokia в части развития интернет-инфраструктуры.
Как было отмечено на встрече, сегодня одна из приоритетных задач в рамках осуществляемых цифровых реформ в Узбекистане – создание условий для молодежи по реализации своего потенциала в сфере ИКТ. С учетом этого особое внимание было уделено вопросам непосредственного участия компании Nokia в реализации проектов по развитию BPO и KPO-услуг посредством трудоустройства местной молодежи.
Также состоялись переговоры об участии компании в международном цифровом форуме, который состоится 24-26 октября 2022 года в рамках «ICT Week Uzbekistan».