• Telekommunikatsiya infratuzilmasi yangi bosqichga ko‘tarilmoqda
Zamonaviy telekommunikatsiya infratuzilmasining barpo etilishi raqamli iqtisodiyot rivojlanishi uchun eng muhim omillardan biri. Bu borada Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan bir qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Bugungi kunda xalqaro internet tarmog‘iga ulanishning umumiy o‘tkazuvchanlik imkoniyatini 1 800 Gigabit/sekundni tashkil etib, amalga oshirilayotgan loyihalar natijasida 2022 yil yakuniga qadar 3 200 Gigabit/sekundgacha kengaytiriladi.
2021 yilda ma’lumotlar uzatish tarmog‘ining o‘tkazuvchanlik qobiliyati viloyat va tuman markazlari darajasida 1,5 barobarga oshdi.
Telekommunikatsiya tarmog‘ini rivojlantirish maqsadida qo‘shimcha 50 ming kilometr optik-tolali aloqa liniyalari qurilib, ularning umumiy uzunligi 118 ming kilometr yetkazildi, va buning natijasida aholi maskanlarining 67 foiziga mazkur tarmoq kirib bordi. Optik tarmoqni kengaytirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar kelgusi yillarda ham shu sur’atda davom ettirilishi belgilangan.
Aholiga yuqori tezlikdagi internet xizmatlarini ko‘rsatish qurilmalarining umumiy sig‘imi 3,6 mln.ga yetkazildi.
Mobil aloqa xizmatlarini rivojlantirish maqsadida, mobil internet tezligi 1,5 barobar oshirildi va 2021-yilda 14 150 ta qo‘shimcha tayanch stansiyalari o‘rnatilib, ularning umumiy soni 45 890 taga yetkazildi.
Operator va provayderlarga Internet xizmatlari uchun tarif o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 42,9 foizga arzonlashtirilib, 1 Mbit/s uchun 30,0 ming so‘mni tashkil etmoqda.
Bugungi kunga kelib 95 foiz aholi maskanlari mobil internet bilan qamrab olingan, 54 foiz uy xo‘jaliklariga yuqori tezlikdagi internetga ulanish imkoni yaratilgan.
Respublikada raqamli infratuzilmani jadal rivojlantirish, shahar va qishloq hududlari o‘rtasidagi “raqamli tafovut”ni bartaraf etish hamda taqdim etilayotgan xizmatlar sifatini oshirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratish maqsadida, vazifalar belgilab olingan.
Kelgusi to‘rt yilda optik tolali aloqa liniyalarini respublikadagi barcha aholi maskanlariga yetkazib borish, barcha xonadonlar uchun yuqori tezlikdagi internetdan foydalanish imkoniyatini yaratish hamda xalqaro va davlat ahamiyatiga molik avtomobil yo‘llarini mobil internet qamrovi bilan ta’minlanadi.
Buxoro, Farg‘ona va Toshkent viloyatlarida yirik ma’lumotlarni saqlash va qayta ishlash markazlari quriladi.
Respublikada telekommunikatsiya operatorlarining raqamli infratuzilmani rivojlatirish bo‘yicha ishlarini qo‘llab-quvvatlash, soliq yukini imkon qadar maqbullashtirish va imtiyozlar berish ishlari amalga oshiriladi.
Olib kiriladigan telekommunikatsiya uskunalari va qurilmalarini, noutbuklarni bojxona to‘lovlaridan ozod etish, jalb qilinadigan chet el kreditlari bo‘yicha Davlat kafolatini berish choralari ko‘riladi.
Sohada faoliyat yurituvchi tadbirkorlik sub’ektlariga imtiyoz va preferensiyalar berish orqali telekommunikatsiyalar sohasida raqobat muhitini rivojlantiriladi.
Davlatimiz rahbari tomonidan ushbu yo‘nalishga berilayotgan e’tibor bir maqsadga yo‘naltirilgan – aholiga sifatli va zamonaviy telekommunikatsiya va raqamli xizmatlarni ko‘rsatish hamda raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish uchun barcha imkoniyatlar yaratiladi.

• Телекоммуникационная инфраструктура – на новом этапе развития
Создание современной телекоммуникационной инфраструктуры является одним из наиболее важных факторов развития цифровой экономики. В этом контексте Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций осуществляется масштабная работа.
В настоящее время общая пропускная способность международных каналов связи составляет 1 800 Гбит/с., а по итогам запланированных к реализации проектов к концу 2022 года этот показатель будет доведен до 3 200 Гбит/с.
В 2021 году в 1,5 раза была повышена общая пропускная способность между областями и районами.
С целью развития телекоммуникационных сетей было проложено дополнительно 50 тысяч километров оптоволоконных линий, и в результате их общая протяженность доведена до 118 тысяч километров, порядка 67 процентов населенных пунктов получили доступ к высокоскоростной связи. В последующие годы будет продолжена работа по расширению оптоволоконных линий связи.
Общая емкость оборудования по оказанию интернет-услуг для населения достигла 3,6 миллиона.
С целью развития мобильной связи в 1,5 раза была повышена скорость мобильного интернета, и в 2021-м году было установлено 14 150 станций. Тем самым, их общее количество доведено до 45 890 единиц.
Был снижен тариф для операторов и провайдеров за интернет-услуги на 42,9 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и сегодня составляет 30,0 тысяч сумов за 1 Мбит./с.
К настоящему времени 95 процентов населенных пунктов получили доступ к мобильному интернету. Порядка 54 процентов домохозяйств подключены к высокоскоростному интернету.
С целью ускоренного развития цифровой инфраструктуры, преодоления цифрового разрыва между городами и сельскими районами, повышения качества оказываемых услуг определен ряд задач.
В последующие четыре года будет осуществлена работа по обеспечению всех населенных пунктов республики оптоволоконной сетью, доступа всем домохозяйствам к высокоскоростной интернет-сети, охвата всех автомобильных дорог международного и государственного значения мобильным интернетом.
В Бухарской, Ферганской и Ташкентской области будут возведены центры по хранению и переработке данных.
В республике будет осуществляться работа по поддержке мер по развитию цифровой инфраструктуры телекоммуникационных операторов, облегчению налоговой нагрузки и созданию льгот.
Будут приняты меры по освобождению телекоммуникационного оборудования, ноутбуков от таможенных платежей, выдаче Государственной гарантии по зарубежным кредитам.
Будет развиваться конкурентоспособная среда в сфере телекоммуникаций путем выдачи льгот и преференций субъектам предпринимательства, осуществляющих деятельность в сфере ИКТ.
Внимание, оказываемое главой государства данной сфере, направлено на достижение главной цели – оказание качественных и современных телекоммуникационных и цифровых услуг населению, созданию всех возможностей по развитию цифровой экономики.