• AKT vaziri “Radioaloqa, radioeshittirish va televideniye markazi” DUK faoliyati bilan tanishdi
28-dekabr kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov “Radioaloqa, radioeshittirish va televideniye markazi” davlat unitar korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Bugungi kunda “Radioaloqa, radioeshittirish va televideniye markazi” DUK teleradioeshittirish tarmog‘i Markaziy Osiyoda eng katta tarmoqga ega bo‘lib, 127 ta antenna-machta inshootlar, 114 ta katta quvvatli teleuzatgichlar, 359 ta kam quvvatli teleuzatgichlar, 121 ta katta quvvatli radiouzatgichlar, 260 ta kam quvvatli radiouzatgichlar orqali tunu-kun aholiga teleradioeshittirish dasturlari uzatib kelinmoqda.
Dastlab AKT vaziri Toshkent shahrining ko‘rki bo‘lgan balandligi 375 metr Toshkent teleminorasiga tashrif buyurdi.
Toshkent teleminorasi o‘ziga xos takrorlanmas noyob arxitektura inshooti bo‘lib, bugungi kunda respublikada hamda Markaziy Osiyoda turdosh minoralar orasida yagona va eng baland inshoot hisoblanadi. Toshkent teleminorasining asosiy vazifalari televideniye va radiodasturlarini uzatishdan iboratdir. Shuningdek, teleminora noyob me’moriy bino sifatida mahalliy va chet el mehmonlari uchun tomosha qilish majmuasi ham hisoblanadi.
Tashrif chog‘ida AKT vaziri Sh.Shermatov Toshkent teleminorasi binosining kirish qismi va uning tutash hududi, zamonaviy ko‘rinishga olib kelish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar va tashrif buyuruvchilar yaratilgan qulayliklar bilan yaqindan tanishdi va tashrif buyuruvchilar sonini oshirish bo‘yicha tegishli tavsiyalar berdi.
Shundan so‘ng “Radioaloqa, radioeshittirish va televideniye markazi” DUK tomonidan xo‘jalik faoliyati natijalari va eng ustuvor yo‘nalishlari yuzasidan taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Jumladan binoning moddiy-texnik qismini yahshilash, kadrlarni tayyorlash, 2022-yil uchun ustuvor vazifalar to‘g‘risida ma’lumot berildi.
“Radioaloqa, radioeshittirish va televideniye markazi” DUK oldida turgan asosiy vazifalardan biri Toshkent teleminorasining infratuzilmasini modernizatsiya qilish, nodavlat telekanallarni qamrovini 100 foizga yetkazish, Samarqand shahrida raqamli radioeshittirishni joriy etish va boshqalar.
Shuningdek, taqdimot davomida Toshkent viloyatining Angren shahri va Oxangaron tuman xududlari qamrab oluvchi “Yangi Angren” stansiyasining ishga tushirilishi va erishilgan imkoniyatlar to‘g‘risida ham ma’lumot berib o‘tildi.
Bundan tashqari taqdimot davomida yurtimizda raqamli televideniye xizmatlarini taqdim etuvchi provayder “UZDIGITAL TV” mas’uliyati cheklangan jamiyati faoliyati haqida ham  keng ma’lumot va yillik hisoboti tinglandi. Butun Respublika bo’ylab raqamli televidenie xizmatini yanada rivojlantirish, aholiga sifatli xizmat ko’rsatish, qulayliklar yaratish uchun qo’yilgan ustivor rejalar bilan tanishildi.
Taqdimot chog‘ida AKT vaziri Sherzod Shermatov o‘z taklif va mulohazalarini bildirib, bu boradagi mavjud muammolarni birgalikda o‘rganish, yechimini topishda yordam berishini ta’kidladi.

• Министр ИКТ ознакомился с деятельностью ГУП «Центр радиосвязи, радиовещания и телевидения»
28 декабря Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Шерматов ознакомился с деятельностью ГУП «Центр радиосвязи, радиовещания и телевидения».
Сегодня ГУП «Центр радиовещания и телевидения» имеет самую обширную телерадиовещательную сеть в Центральной Азии со 127 антенно-мачтовыми сооружениями, 114 мощными и 359 маломощными телевизионными передатчиками, 121 мощными и 260 маломощными радиопередатчиками, круглосуточно транслирующими телерадиопрограммы.
В начале Министр ИКТ посетил Ташкентскую телебашню высотой 375 метров.
Ташкентская телебашня – это уникальное архитектурное сооружение и сегодня единственное и самое высокое здание в стране и в Центральной Азии. Основная задача Ташкентской телебашни – осуществление трансляций теле- и радиопрограмм. Телебашня также представляет собой уникальный архитектурный комплекс для местных и иностранных гостей.
В ходе визита Министр ИКТ Ш. Шерматов ознакомился с парадной частью и прилегающими территориями Ташкентской телебашни, осуществленной работой по обновлению, созданными удобствами для гостей и дал рекомендации по повышению числа посетителей.
После этого ГУП «Центр радиовещания и телевидения» была проведена презентация об итогах хозяйственной деятельности и наиболее приоритетных направлениях. В частности, была представлена информация о проведенной работе в вопросах улучшения материально-технической части здания, подготовки кадров, задачах на 2022-й год.
Основными задачами перед ГУП «Центр радиовещания и телевидения» сегодня являются модернизация инфраструктуры Ташкентской телебашни, обеспечение стопроцентного покрытия негосударственными телеканалами, внедрение цифрового радиовещания в городе Самарканд и другие.
Также в ходе презентации была представлена ​​информация о запуске и возможностях нового телестанции «Новый Ангрен», которая охватывает город Ангрен и Ахангаранский район Ташкентской области.
В ходе презентации был озвучен  годовой отчет  Общества с ограниченной ответственностью «UZDIGITAL TV», являющегося провайдером предоставляющим услуги платного цифрового телевидения на   всей территории Республики, и информация  о дальнейшей деятельности и планы развития на 2022 год,  нацеленные на создание удобных условий и предоставление качественного сервиса и услуг для абонентов.
В ходе презентации Министр ИКТ Ш. Шерматов высказал свои предложения и мнения, а также отметил необходимость по совместному изучению имеющихся проблем в этой сфере, поддержки по поиску их разрешения.