Bugun, 16-dekabr kuni Seul (Janubiy Koreya) shahriga tashrif bilan kelgan O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatovning Koreya  Respublikasining, Koreya Хalqaro hamkorlik agentligi prezidenti o‘rinbosari Im Chjon Xi bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv chog‘ida ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish doirasida axborot texnologiyalari va startaplarni qo‘llab-quvvatlash sohasida yangi loyihalarni yo‘lga qo‘yish, startap ekotizimini va axborot texnologiyalari sohasini rivojlantirish bo‘yicha Koreya texnoparklari bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish, jumladan, inkubatsiya va akseleratsiya dasturlarini takomillashtirish masalalari muhokama qilindi.
Bundan tashqari, Koreya Respublikasining Koreya Xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) va O‘zbekiston Respublikasining Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki direksiyasi (IT-Park), “O‘zbekistonda IT-Parkning barqaror rivojlanishi asoslarini shakllantirish va salohiyatini oshirish” loyihasi bo‘yicha bir qator muhokamalar o‘tkazdilar.
Shu bilan birga, uchrashuv davomida Koreya Respublikasining Koreya Xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) va O‘zbekiston Respublikasining Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki direksiyasi (IT-Park), oʻrtasida “O‘zbеkistonda IT-Parkning barqaror rivojlanishi asoslarini shakllantirish va salohiyatini oshirish” loyihasi bo‘yicha muhokama Bayoni imzolandi.

• Агентство KOICA выделит грант в размере 4,5 миллиона долларов с целью повышения потенциала IT Park
Сегодня, 16 декабря в рамках визита в город Сеул (Южная Корея) состоялась встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шерзода Шерматова с заместителем президента Корейского агентства международного сотрудничества (KOICA) Им Чжон Хи.
В ходе встречи были обсуждены вопросы расширения двустороннего сотрудничества в сфере ИКТ, реализации новых проектов с целью поддержки стартапов, дальнейшего развития сотрудничества с корейскими технопарками по вопросам развития стартап-экосистемы и сферы ИКТ, в том числе путем совершенствования программ инкубации и акселерации.
Помимо этого, руководство Корейского агентства международного сотрудничества (KOICA) и дирекция Технологического парка программных продуктов и информационных технологий Республики Узбекистан (IT Park) провели переговоры в рамках формирования основ стабильного процветания и повышения потенциала IT Park Республики Узбекистан.
В ходе встречи между руководством Корейского агентства международного сотрудничества (KOICA) и дирекция Технологического парка программных продуктов и информационных технологий Республики Узбекистан (IT Park) был подписан Протокол обсуждения по проекту «Формирование основ стабильного развития и повышение потенциала IT Park Республики Узбекистан».