• “Uzpost”- yangi nom bilan mijozlarga xizmat koʻrsatishning yangi imkoniyatlarini yaratаdi
Bugun, 14-dekabr kuni “Oʻzbekiston pochtasi” AJ oʻzining “Yangi imkoniyatlar kuchi” nomli rebrending jarayonini taqdimot qildi va yangi pochta tizimida mijozlarni kutayotgan yangiliklar haqida ma’lum qildi.
Bugungi kunda har bir sohada zamonaviy texnologiyalar dunyoni jadal ravishda oʻzgartirib kelmoqda, buning oqibatida kompaniyalar va tashkilotlar oʻz faoliyatlarida ilgʻor texnologiyalarni qoʻllashlariga toʻgʻri kelmoqda. “Oʻzbekiston pochtasi” AJ kompaniyasi ham yangilanish jarayoniga ya’ni rebrendingning birinchi bosqichiga start berdi. Kompaniya “Uzpost”- yangi nom, yangi logotip va yangi ranglar palitrasi bilan mijozlarga xizmat koʻrsatishning yangi imkoniyatlarini yaratmoqda.
Yangi ranglar-“olov rang” va “toʻq koʻk”- iliqlik, quvonch, energiya, mehribonlik, ishonchlilik va professionalizm ramzini ifodalaydi.
Yangi logotipda aks ettirilgan humo qushi esa, doimiy harakat, logistika va “Uzpost”ning dinamik rivojlanishini bildiradi. Logotip qanotida pochta yoʻllarining ramzi boʻlgan uchta chiziqni koʻrish mumkin, bosh tomondagi “tasdiq” belgisi esa muvaffaqiyatli yetkazib berilgan pochta va bajarilgan vazifalarni anglatadi.
Aynan 2021-yilning oxiriga qadar toʻliq ishga tushiriladigan ushbu yangi tizim muhim o’zgarishlardan biridir. Bu tizim jarayonlarni optimizatsiya qilishga, pochta joʻnatmalarini rasmiylashtirish bosqichlarini qisqartirishga yordam beradi. Endilikda “Oʻzbekiston pochtasi” mijozlari oʻz uylaridan chiqmasdan turib oʻz joʻnatmalarini veb sayt, mobil ilova yoki тelegram bot orqali rasmiylashtirishlari mumkin. ID kod olgan mijoz oʻziga yaqin pochta boʻlimiga keladi va uni koʻrsatgan holda, operator mijoz tomonidan oldinroq kiritilgan ma’lumotlar bilan tizim orqali tanishib, joʻnatmani rasmiylashtiradi.
Shuningdek, oldinlari “Oʻzbekiston pochtasi” mijozlari oʻz joʻnatmalari qayerda ekanligi haqida ma’lumotga ega boʻlishmagan boʻlsa, endilikda yangi tizim orqali ular onlayn tarzda oʻzlarining joʻnatmalarini kuzatib borishlari mumkin. Ushbu oʻzgarish nafaqat pochta mijozlariga, balki kompaniyaning oʻziga ham yordam beradi. Chunki, pochta joʻnatmalarning qaysi bosqichlarida eng uzoq uzilishlar yoki kutishlar kuzatilishi haqida ishonchli ma’lumotlarga ega boʻladi. Ushbu ma’lumotlar asosida kompaniya joylardagi muammolarni aniq hal qilishga muvaffaq boʻladi.
Ta’kidlash lozim, “Oʻzbekiston pochtasi” AJ avtoparki va infratuzilmasi ham yangilanib, kompaniya tomonidan 27 ta Damas, 75 ta kichik Caddy, 4 ta katta ISUZU va 2 ta yuk ortuvchi Gazel avtotransportlari hamda 417 ta elektroskuter va 200 ta velosipedlari xarid qilindi. Shuningdek, 15 foiz pochta boʻlinmalari qayta ta’mirlandi va qolgan barcha boʻlinmalar ham bosqichma-bosqich ravishda ta’mirlanmoqda. Pochta boʻlinmalarida yangi kompyuter texnikalari, toʻlovni qabul qilishning mobil qurilmalari taqdim etildi. Yangi formatdagi va yangi dizayndagi pilot boʻlinmalar ochildi, kelgusida ularning andozasi boʻyicha mamlakat boʻylab barcha pochta boʻlinmalari yangilanadi. Shuningdek, kompaniya avtomatlashtirilgan majmualar - pochtomatlarni ham joriy qildi. Ular orqali mijozlar oʻz joʻnatmalarini oʻzlari olishlari mumkin boʻladi. Bugunga kelib respublika boʻylab 30 ta pochtomat oʻrnatilgan.
Oʻzbekiston boʻylab 900 dan ortiq pochta boʻlinmalarida koʻrsatiladigan davlat xizmatlari soni 34 taga yetkazildi. Keyingi yil boshida “Oʻzbekiston pochtasi” AJ tomonidan Toshkent, Buxoro, Xorazm va Asaka shaharlarida 4 ta fulfilment markazlari ishga tushiriladi. 2025-yilgacha mamlakat boʻylab avtomatlashtirilgan fulfilment markazlari soni 30 tagacha yetkazilishi rejalashtirilgan.
Rebrending doirasida kompaniya shuningdek oʻzining savdo platformasini ham ishga tushirdi. “Unisavdo” deb nom olgan ushbu platforma Android va iOS tizimlari uchun mobil ilovalari 2021-yilning may oyida taqdim etilgan bo’lib, 300 dan ortiq tadbirkorlar “Unisavdo”da oʻz mahsulotlarini joylashtirish uchun shartnomalar imzolashdi. Bugungi kunga kelib platformada 14 mingdan ortiq mahsulotlar joylashtirilgan va ular respublika boʻylab yetkazib berilmoqda.
Bundan tashqari, “Oʻzbekiston pochtasi” AJ toʻlovlarni qabul qilishning pul oʻtkazmalarini amalga oshirishning yangi tizimi - “Avval”ni ishga tushirdi. “Avval” tizimi -pochta tomonidan koʻrsatiladigan barcha turdagi xizmatlar uchun toʻlovni amalga oshiradigan yagona markazlashgan dastur boʻlib, ushbu tizim yordamida mijozlar 100 dan ortiq xizmatlar uchun toʻlovni amalga oshirishlari mumkin boʻladi.

• «Uzpost»: новые возможности при оказании услуг почтовым клиентам
Сегодня, 14 декабря АО «Oʻzbekiston pochtasi» провела церемонию ребрендинга почты и предоставила информацию о новшествах для клиентов в новой системе почты.
В настоящее время мир кардинально изменяется под воздействием современных технологий. В результате компании и организации также применяют в своей работе новые технологические решения. АО «Oʻzbekiston pochtasi» в рамках обновления также дала старт первому этапу ребрендинга почты. Новый бренд компании «Uzpost» с новым названием, логотипом и новой цветовой палитрой представляет новые возможности для клиентов почты.
Новые цвета – огненный и насыщенный синий символизируют тепло, радость, энергию, заботу, доверие и профессионализм. Представленная на новом логотипе птица хумо воплощает в себе постоянное движение, логистику и динамичное развитие «Uzpost». Крылья логотипа в виде трех линий символизируют почтовые пути, изображение подписи-галочки — успешную доставку почты и исполнение поставленных задач.
Полноценный запуск новой системы к концу 2021 года — лишь одно из новшеств. Данная система позволит оптимизировать процессы, сократить сроки оформления почтовых рассылок. Теперь клиенты АО «Oʻzbekiston pochtasi» не выходя из дома могут оформить свои почтовые посылки через веб-сайт, мобильное приложение или телеграм-бот. Получивший ID-код клиент может предоставить его в ближайшем почтовом отделении. Оператор знакомится с ранее введенными данными и оформляет посылку.
Также если ранее клиенты АО «Oʻzbekiston pochtasi» не обладали информацией о местонахождении своих почтовых рассылок, то теперь через новую систему они могут наблюдать за процессами в онлайн-режиме. Данное нововведение помогает не только клиентам, но и самой компании, позволяя получить доверенную информацию о сбоях или задержке почтовых отправлений на конкретном этапе. На основе этих сведений компания сможет успешно решать возникающие проблемы на местах.
Следует упомянуть и об обновлении автопарка и инфраструктуры АО «Oʻzbekiston pochtasi». Компанией были приобретены 27 автомобилей марки «Damas», 75 «Folkswagen Caddy» малой вместимости, 4 «ISUZU», 2 «Gazel» для грузоперевозок, а также 417 электроскутеров и 200 велосипедов. Также было реконструировано порядка 15 процентов почтовых отделений. В остальных почтовых отделениях поэтапно ведутся ремонтные работы. Почтовым отделениям были предоставлены новая компьютерная техника, мобильные устройства для приема оплаты. Открыты новые пилотные отделения нового формата и с новым дизайном. В дальнейшем по их стандарту также будут обновлены почтовые отделения по всей республике. Также компанией были приобретены автоматизированные комплексы – почтоматы. С их помощью клиенты могут самостоятельно получать почтовые отправления. К настоящему времени по всей республике установлено порядка 30 почтоматов.
По всей республике в более чем 900 почтовых отделениях оказывается до 34 видов государственных услуг. К началу следующего года АО «Oʻzbekiston pochtasi» будут введены в строй 4 фулфилмент-центра в Ташкенте, Бухаре, Хорезме и Асаке. К 2025 году намечается довести общее количество фулфилмент-центров по всей республике до 30.
В рамках ребрендинга была запущена торговая система компании – платформа «Unisavdo». В мае 2021 года были запущены Android- и iOS-мобильные приложения системы «Unisavdo». Заключены договоры с более 300 предпринимателями о размещении их продукции в торговой системе «Unisavdo». К настоящему времени в системе размещено свыше 14 тысяч видов продукции, которая доставляется по всей республике.
Помимо этого, АО «Oʻzbekiston pochtasi» запустила новую систему «Avval» по осуществлению денежных переводов. Система «Avval» является единой централизованной программой по осуществлению денежных операций за оказание услуг через почту. С помощью данной системы клиенты могут осуществить денежные операции по более ста видам услуг.