Bugun, 1-dekabr kuni, Axborot texnologiyalari va kommunikasiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Mobiuz mobil operatori faoliyati bilan tanishdi va beshinchi avlod tarmog‘i sinov tariqasida ishga tushirilishida ishtirok etdi.
Tadbir doirasida kompaniyaning bugungi kundagi faoliyati va erishayotgan yutuqlari, 2025-yilgacha rivojlanish rejalari haqida batafsil ma'lumot berildi.
Ayni paytda Mobiuz abonentlari soni 5 milliondan oshgan. Jismoniy va korporativ mijozlar uchun o‘nlab tarif rejalari, jumladan 7 yilligi munosabati bilan joriy etilgan noyob “Mobiuz 7 yil” tarifi amal qilmoqda. Respublika bo‘yicha kompaniyaning 40 dan ortiq ofislari va tijorat hamkorlarining 1,9 mingga yaqin savdo shoxobchalari abonentlarga xizmat ko‘rsatmoqda.
Mobiuz Texnik bloki vakillari Xitoy Xalq Respublikasi bilan amalga oshirilayotgan yirik investision loyiha haqida batafsil ma'lumot berdilar. 2021-2024-yillarda Mobiuz tayanch stansiyalari jihozlarini to‘liq zamonaviyiga almashtirish, 4G LTE tarmog‘i qamrovini kengaytirish, transport tarmog‘i va kommutasiya quyi tizimini rivojlantirish, aloqa va mobil internet sifatini oshirish, yangi texnologiyalar joriy etish rejalashtirilgan. 2021-yilning o‘tgan davrida ushbu loyiha doirasida mingdan ortiq stansiya ishga tushirilgan.
Ushbu hamkorlik doirasida Toshkent shahrida Mobiuz’ning 5G tayanch stansiyalari o‘rnatildi. AKT vaziri Sh.Shermatov beshinchi avlod tarmog‘i sinov tariqasida ishga tushirilishida ishtirok etdi va uning imkoniyatlari bilan tanishdi. 2022-yilda 5G to‘liq ishga tushirilishi, buning uchun tegishli tayyorgarlik ishlari olib borilayotgani ta’kidlandi.
AKT vaziri Mobiuzning zamonaviy paketli kommutasiya uskunalari, server xonalari va yangilangan billing tizimi bilan ham tanishdi. Xususan, Mobiuz bulutli xizmatlar orqali internetga mobil ulanishni ta’minlash bo‘yicha telekommunikatsiya sohasida eng so‘nggi yechimni ishga tushirishga tayyorlanmoqda.
Sh.Shermatov  2022-2025-yillarda aloqa va internet sifatini yanada oshirish, yangi mahsulot va xizmatlarni joriy etish, shuningdek, mobil aloqa operatori faoliyatini kengaytirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

• Министр ИКТ принял участие в тестовом запуске сети 5G Mobiuz
Сегодня, 1 декабря, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов ознакомился с деятельностью мобильного оператора Mobiuz и принял участие в тестовом запуске сети пятого поколения.
В ходе мероприятия была представлена подробная информация о текущей деятельности компании, ее достижениях, а также планах развития до 2025 года.
В настоящее время число абонентов Mobiuz превысило 5 миллионов. Действуют десятки тарифных планов для физических лиц и корпоративных клиентов, в том числе в честь 7-летия запущен уникальный тариф «7 лет Mobiuz». Более 40 собственных офисов компании и около 1,9 тысячи пунктов продаж коммерческих партнеров обслуживают абонентов по всей республике.
Представители Технического блока Mobiuz представили подробную информацию о начавшейся реализации крупного инвестиционного проекта с Китайской Народной Республикой. В 2021-2024 годах предусмотрена полная замена оборудования базовых станций Mobiuz на современное, расширение покрытие сети 4G LTE, развитие транспортной сети и подсистемы коммутации, повышение качества связи и мобильного интернета, внедрение новых технологий. За прошедший период 2021 года уже запущено более тысячи базовых станций по данному проекту.
В рамках этого сотрудничества в городе Ташкенте уже установлены базовые станции 5G от Mobiuz. Министр ИКТ Ш. Шерматов принял участие в тестовом запуске сети пятого поколения и ознакомился с ее возможностями. Было отмечено, что полноценный запуск 5G будет осуществлен в 2022 году, для этого ведется соответствующая подготовительная работа.
Министр ИКТ также ознакомился с современным оборудованием пакетной коммутации, серверными помещениями и обновленной биллинговой системой Mobiuz. В частности, Mobiuz готовится запустить новейшее решение в телекомунникационной отрасли в части предоставления мобильного доступа к сети интернет посредством облачных сервисов.
Министр дал поручения по дальнейшему повышению качества связи и интернета, внедрению новых продуктов и сервисов, а также расширению деятельности мобильного оператора в период с 2022 по 2025 годы.