• O‘zbekiston-Polsha: AKT sohasidagi istiqbolli hamkorlik
Bugun, 1-dekabr kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatovning Polsha Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi favqulodda va muxtor elchisi Radoslav Gruk bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida ikki davlatlar o‘rtasida AKT, shu jumladan elektron hukumat, raqamli iqtisodiyot, IT-ta’lim sohalarida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha istiqbolli yo‘nalishlar ko‘rib chiqildi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov ta’kidlaganidek, Polsha davlati qisqa muddat ichida qator yo‘nalishlarida sezilarli yutuqlarga erishayotgani shu bilan birga, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va elektron hukumat sohalarida erishgan natijalari orttirgan tajribalari biz uchun ham ahamiyatli ekanligini ta'kidladi.
O‘z navbatida, Polsha Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi favqulodda va muxtor Elchisi R.Gruk O‘zbekistonda elektron hukumat va raqamli iqtisodiyot sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlarga ijobiy baho berib, kelgusida ikki davlat o‘rtasida AKT sohasida hamkorlikni rivojlantirishga e’tibor qaratishini ma’lum qildi.

• Узбекистан-Польша: перспективное сотрудничество в сфере ИКТ
Сегодня, 1 декабря состоялась встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шерзода Шерматова с Чрезвычайным и полномочным послом Республики Польша в Республике Узбекистан, господином Радославом Груком.
В ходе встречи обсуждены перспективные направления сотрудничества между двумя странами в сфере ИКТ, в том числе в рамках электронного правительства, цифровой экономики, IT-образования.
Как отметил Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Шерматов, Польша является за короткий срок сумела добиться ощутимых успехов в ряде направлений. И опыт данной страны в развитии информационно-коммуникационных технологий и электронного правительства также будет полезен Узбекистану.
В свою очередь, Чрезвычайный и полномочный посол Республики Польша в Республике Узбекистан Р. Грук дал положительную оценку проводимым в Узбекистане реформам в сфере электронного правительства и цифровой экономики и выразил готовность к укреплению дальнейшего сотрудничества между Узбекистаном и Польшей в сфере ИКТ.