• Farg‘ona shahrida informatika va axborot texnologiyalarini chukurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktabining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
Farg‘ona shahridagi 19-sonli maktab O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 6 oktabrdagi “Axborot texnologiyalari soxasida ta’lim tizimini yanada takomillashtirish, ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va IT-industriya bilan integratsiya kilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4851-sonli qarori bilan informatika va axborot texnologiyalarini chukurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan tayanch maktabi maqomi berildi.
Bugun,29-yanvar kuni ushbu maktabning ochilish marosimi bo‘lib ot‘di. Ochilish marosimida  Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining o‘rinbosari J. Egamberdiyev, Xalq ta’limi vazirining o‘rinbosari I. Djo‘rayev, Farg‘ona shahar hokimi X. Xabibidinov, shuningdek keng jamoatchilik hamda o‘quvchi yoshlar ishtirokida tashkil etildi.
Maktab mahalliy mablag‘lar xisobidan, ta’mirdan qicharilib, qaror bilan belgilangan xomiy tashkilotlar “O‘zbekiston pochtasi” AJ hamda “Aloqaloyixa” DUK tashkilotlari tomonidan o‘quv xonalari to‘liq jixozlandi.
Zamonaviy axborot kommunikatsiya texnologiyalari bilan jixozlangan va yukori tezlikdagi internet tarmog‘iga ulangan sinf xonalari, robototexnika xonasi, raqamli kutubxona, o‘kuvchilarga informatika va axborot texnologiyalari fanini chukur o‘zlashtirish uchun barcha shart-sharoitlar yaratilgan.
Ochilish marosimida xakaton “Open Data Challenge 2020” sovrindorlari hamda saralash tanlovlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan iqtidorli o‘kuvchilarga maxsus sertifikatlar topshirildi hamda estalik sovg‘alari topshirildi.

• В городе Фергана прошла церемония открытия специализированной школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий
Школе №19, расположенной в городе Фергана, был придан статус специализированной школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий в соответствии с постановлением Президента от 6 октября 2020 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования в области информационных технологий, развитию и интеграции научных исследований с IT-индустрией».
Сегодня, 29 января состоялось открытие данной школы. В церемонии открытия школы приняли участие заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Ж. Эгамбердиев, заместитель Министра народного образования И. Джураев, хоким города Ферганы Х. Хабибидинов, а также представители широкой общественности и местная молодежь.
Школа была капитально отремонтирована за счет местных средств и полностью укомплектована спонсорами в лице АО «Узбекистон почтаси», ГУП «Связьпроект». Классные комнаты, зал робототехники и цифровая библиотека обеспечены современной ИКТ-аппаратурой и высокоскоростным интернетом, и в них созданы все условия для углубленного изучения информатики и информационных технологий.
В ходе церемонии открытия прошла церемония вручения сертификатов и памятных подарков призерам и успешно прошедшим отборочные этапы участникам хакатона «Open Data Challenge 2020».