• «Best Soft Challenge-2017» tanlovi g‘oliblari e'lon qilindi
Joriy yilning 18 dekabrida «Best Soft Challenge-2017» tanlovining g‘oliblarini tantanali taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi. Taqdirlash marosimida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi vakillari hamda tanlov tashkilotchilari ishtirok etishdi.
«Best Soft Challenge-2017» tanloviga joriy yilning 4 avgustida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, UZINFOCOM Markazi, «O‘zbektelekom» AK hamda HUAWEI kompaniyasi hamkorligida start berilgan edi.
2013 yildan boshlab o‘tkazib kelinayotgan tanlovda 25 yoshgacha bo‘lgan fuqarolar, kasb-hunar kollejlari va akademik litseylar o‘quvchilari,oliy ta’lim muassasalarining talabalari, shuningdek, oliy ma’lumoti yo‘q shaxslar ishtirok etishi mumkin. Tanlovning guruhli ishtirokida 3 kishidan iborat guruhlar o‘z loyihalari bilan ishtirok etishlar mumkin.
Bu yil tanlov shakliga bir oz o‘zgartirishlar kiritilgan. Shu vaqtga qadar ishtirokchilar tanlovda tayyor dasturiy yechimlar bilan ishtirok etishgan va pul mukofotlarini qo‘lga kiritishgan bo‘lsa, endilikda ishtirokchilar tanlov hay’atiga nominatsiyalar bo‘yicha o‘zlari ilgari surayotgan ishlanmalarning loyihalarini va g‘oyalarini ham taqdim etishlari mumkinligi belgilandi.
2017 yilning 4 avgustidan 31 oktyabriga qadar tanlovning I bosqichi – ishtirokchilarni ro‘yxatga olish tadbirlari o‘tkazildi. Ushbu bosqichning yakuniga ko‘ra software.uz portaliga tanlov bo‘yicha 306 ta ariza kelib tushgan bo‘lib, shulardan 40 tasi tanlovning final yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi.
2017 yilning 3-15 noyabr kunlari tanlov jyuri a’zolari tomonidan dastlabki saralash tadbirlari o‘tkazildi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, UZINFOCOM Markazi, TATU, Toshkent shahridagi INHA universiteti va «BePro» dasturchilar Markazi vakillari hakamlar a’zolari sifatida ishtirok etdilar.
Tanlovning final bosqichi 2017 yilning 30 noyabri va 1 dekabr kunlari Muhammad Al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti binosida o‘tkazilgan bo‘lib, unda Toshkent shahri va respublikamizning 5 ta viloyati (Samarqand, Surxondaryo, Sirdaryo, Farg‘ona va Xorazm) ishtirokchilari o‘z loyihalarini shaxsan hamda video konferensiya orqali namoyish qilishdi.
Tanlovning yakuniy bosqichi natijalariga ko‘ra jyuri a’zolari tomonidan quyidagi tanlov g‘oliblari aniqlandi:
«Aqlli shahar» yo‘nalishi bo‘yicha IT-loyihalar
1-o‘rin:
«VeloBOT» - mobil ilova va bloklash/blokdan chiqarish qurilmasi yordamida velosipedlarni ijaraga olish bo‘yicha loyiha;
2-o‘rin: «Mobil kutubxona: sh
u yerda va hoziroq o‘qing» - jamoat joylar (bekatlar, maktablar va bosh.)da tarqalgan virtual tokchalardan QR kod orqali kutubxonaga kirish uchun ruxsat beruvchi tizim;
3-o‘rin: «UyJoy360» - tasvirni 360 darajadagi formatda ko‘rish imkoniyatini beruvchi ko‘chmas mulkni sotish/sotib olishga mo‘ljallangan loyiha.
Kompyuter va mobil o‘yinlar yo‘nalishi bo‘yicha IT-loyihalar
«Mylab» - interaktiv shaklda kimyoviy tajribalarni o‘tkazish imkoniyatini beruvchi interaktiv sayt;
2-o‘rin: «NEO QUIZ» - o‘yin shaklida o‘quvchilarni testdan o‘tkazish tizimi;
3-o‘rin: «Binary Game» - ikkilamchi hisob timizini o‘rganishga yordam beruvchi mobil ilova.
Savdo va xizmat ko‘rsatish sohasi bo‘yicha IT-loyihalar
«VR Tours» - VR-texnologiyalar yordamida O‘zbekistonning ko‘zga ko‘ringan joylari va obidalari to‘g‘risida mustaqil ravishda ob’ektlarni yuklash imkoniyatini beruvchi loyiha;
2-o‘rin: «Delivery System» - savdo nuqtalari bo‘yicha mahsulotlarni yetkazib berishni nazorat qiluvchi tizim;
3-o‘rin: «Delivery food (Food express)» - Samarqand restoranlaridagi taomlarga buyurtma berish va yetkazib berish tizimi.
«AKT sohasida innovatsion g‘oya» - maxsus nominatsiyasi
«Security PHP Wall» - MAC-manzilli (kompyuter) qurilmasiga maxsus PHP boshlang‘ich kodini shifrlash uchun mo‘ljallangan dastur;
2-o‘rin: «Mening virtual olamim» - bulutli texnologiyalar yordamida ishlovchi virtual ish stoli;
3-o‘rin: «E-kutubxona» - kutubxonaga kirish ruxsatini beruvchi va buyurtmalarni berish imkoniyatini yaratuvchi mobil ilova.
Shuningdek, alohida e’tiborga sazovor darajasi bo‘yicha xalq sarguzashtlari dostoni «Alpomish» nomli o‘yinining 12-13 yoshdagi mualliflariga ham tanlov sertifikati topshirildi.

• Прошла торжественная церемония награждения победителей Конкурса Best Soft Challenge – 2017
Конкурса Best Soft Challenge – 2017 стартовал 4 августа текущего года? Организатором которого являлся Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан совместно Центром UZINFOCOM, АК «Узбектелеком» и Компанией HUAWEI.
В ежегодном Конкурсе, проводимом с 2013 года, могут принять участие граждане Узбекистана до 25 лет, ученики профессиональных колледжей и академических лицеев, студенты ВУЗов и лица, не имеющие высшего образования. В групповое участие в Конкурсе допускается только группы из трех человек.
В этог году в формат проведения Конкурса были внесены некоторые изменения. Ранее, участники Конкурса представляли готовые программные решения и получали за них денежное вознагараждение, в этом году на суд жюри могут вносится также проекты и идеи по номинациям.
В период с 4 августа по 31 октября т.г. состоялся первый этап Конкурса - регистрация участников. По итогам данного этапа посредством портала на участие Конкурса software.uz поступило 306 заявлений, 40 из которых прошли в финал Конкурса.
С 3 по 15 ноября т.г. прошел предварительный отбор членами жюри Конкурса, в состав которого вошли представители Мининфокома, Центра «UZINFOCOM», ТУИТ, Университета Инха в г.Ташкенте и Центра программистов «BePro». В рамках данного этапа рассмотрены поступившие заявки в соответствии с требованиями, указанными в Положении о проведении Конкурса.
Финальный отбор конкурсных работ состоялся 30 ноября и 1 декабря т.г. в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада Ал-Хоразмий, в ходе которого участники из Ташкента и участники из пяти регионов (Самарканд, Сурхандарья, Сырдарья, Фергана, Хорезм) презентовали свои проекты лично и посредством видео конференции.
По итогам заключительного отбора Конкурса, членами жюри были определены следующие победители:
IT-проект «Умный город»
1 место: «VeloBOT» - проект по организации велопроката с использование мобильного приложения и устройства блокировки/разблокировки велосипедов;
2 место: «Мобильная библиотека: читайте здесь и сейчас» - система, открывающая доступ к библиотеке посредством QR кодов с виртуальных полок, распространенных в общественных местах (остановки, школы и т.д.);
3 место: «UyJoy360» - проект с использованием форматов просмотра изображений 360 градусов, предназначенный для купли/продажи недвижимости.
IT- проект в области компьютерных и мобильных игр
1 место: «Mylab» - интерактивный тематический сайт с возможностью проведения интерактивных химических опытов;
2 место: «NEO QUIZ» - система тестирования школьников в игровой форме; (ТУИТ)
3 место: «Binary Game» - мобильное приложение, позволяющее изучить двоичную систему исчисления. (ИНХА)
IT-проект в сфере торговли и услуг
1 место: «VR Tours» - проект о достопримечательностях Узбекистана с использованием VR-технологии и возможностью загружать объекты самостоятельно; (ИНХА)
2 место: «Delivery System» - система контроля поставок по торговым точкам; (УИТ Ургенч)
3 место: «Delivery food (Food express)» - сисема заказа и доставки еды из ресторанов Самарканда. (УИТ Самарканд)
Специальная номинация-Инновационная идея в сфере ИКТ
1 место: «Security PHP Wall» - программа предназначена для шифрование исходного кода PHP специально для  определённого MAC-адреса (компьютера) устройства; (Сырдарьинский педагогический колледж)
2 место: «Менинг виртуал оламим» - виртуальный рабочий стол с использованием облачных технологий; (ТашГАУ)
3 место: «E-kutubxona» - мобильное приложение, открывающее доступ к библиотеке и позволяющее делать заказы. (ТФУ)
А также, категории зрительских симпатий удостоилась игра «Alpomish» о приключениях народного эпоса, разработанная юными разработчиками 12-13 лет.  (Курсы программирования для детей Codecraft)