• Tunisda Butunjahon telekommunikatsiya/AKT ko'rsatkichlari simpoziumi bo'lib o'tmoqda
2017 yilning 14 - 16 noyabr kunlari Tunis Respublikasida Butunjahon telekommunikatsiya/AKT ko'rsatkichlari 15-simpoziumi bo'lib o'tmoqda. Xalqaro elektraloqa ittifoqi tashabbusi bilan tashkil etilgan anjumanda O'zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi xodimlaridan iborat O'zbekiston delegatsiyasi ham ishtirok etmoqda.
WTIS forumida "Axborotlashgan jamiyat ko'rsatkichlari" reytingi e'lon qilinib, AKT ni rivojlantirish bo'yicha 190 dan ziyod davlatlarda o'tkazilgan o'rganishlarning so'nggi natijalari ma'lum qilinadi. Xalqaro Elektraloqa ittifoqining 2017 yildagi hisobotlariga ko'ra O'zbekiston AKT ni rivojlantirish indeksida 8 o'rin yuqoriga ko'tarilib, 192 mamlakat orasida 95-o'rinni egalladi. Tadqiqotlar asosida shakllantirilgan hisobotlarga ko'ra, O'zbekiston AKT ni rivojlantirish indeksida 8 o'ringa ko'tarilgan va hozirda 95-o'rinni egallab turibdi. Aytish joizki, 2016 yilda O'zbekiston avvaliga 110-o'rinni, Xalqaro elektraloqa ittifoqi tomonidan o'tkazilgan qayta o'rganishlar natijasida esa, 103-o'rinni egallagan edi. Simpoziumida O'zbekiston AKT ni jadal rivojlantirayotgan davlat sifatida taqdirlandi.
WTIS simpoziumi – bu davlatlardagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining rivojlanish holatini baholaydigan bosh xalqaro forum hisoblanadi. 1996 yildan boshlab forumda mamlakatlardagi AKT ma'murlari rahbarlari, yirik biznesmenlar, yetakchi olim hamda ekspertlar ishtirok etib kelishmoqda. Unda axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining rivojlanish holati, mavjud muammo va yechimlar muhokama qilinadi.
Joriy yilda ham "sun'iy intellekt", "salmoqli ma'lumotlar", "bulutli" texnologiyalar hamda internet-buyumlar kabi jadal rivojlanayotgan yo'nalishlar yuzasidan taqdimotlar qilinmoqda. Natijalar asosida Xalqaro elektraloqa ittifoqining sayyoramiz bo'ylab zamonaviy AKT tendentsiyalarni rivojlantirish bo'yicha istiqboldagi vazifalari belgilanadi.

• World Telecom and ICT Indicators Symposium is taking place in Tunisia
From 14th to 16th of November, 2017, Republic of Tunisia hosts the 15th Symposium on World Telecommunication / ICT Indicators (WTIS). The forum is organized by the Telecommunication Development Bureau (BDT) of the International Telecommunication Union (ITU). The staff of the Ministry for Development of Information Technologies and Communications of the Republic of Uzbekistan is representing delegation of Uzbekistan in this forum.
During WTIS the new ITU report on measuring the Information Society will be unveiled. This report contains the results of the latest ICT Development Index (IDI), the leading global index that establishes the level of ICT development in more than 190 countries. During the Symposium the ITU report for 2017 was announced and according to the new ranking Uzbekistan climbed 15 positions higher in the ICT development index and took 95th place among 192 countries and was recognized as the most dynamically developing country in the field of ICT.
Since 1996 year as the main global forum for measuring telecommunications and the information society the forum unites state ministers, business leaders, representatives of regulatory bodies, representatives of national statistical offices, leading scientists, as well as producers and analysts of ICT data from all parts of the world.
WTIS this year discusses the issues related to the current trends in the information society including  artificial intelligence, large data, cloud computing and the Internet of things. Participants will be able to attend a series of presentations, training sessions and express talks on data visualization and tools for analyzing large data, collective data collection, next-generation networks and tracking the digital economy. According to these discussions ITU provides strategic guidance for the priorities of future plan.