• Koreya Respublikasining yirik kompaniyalarini jalb qilish va BPO yo‘nalishida faoliyatlarini O‘zbekistonda tashkil etish va kengaytirish bo‘yicha masalalar muhokama qilindi
Bugun, 27-may kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Toshkent shahridagi Inha Universitetida Koreya Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Kim Xi Sang, Koreya Respublikasining Elektronika va telekommunikatsiyalar ilmiy-tadqiqot instituti (ETRI) vitse-prezidenti Pak Jong Xyon hamda Koreyaning yetakchi IT kompaniyalari vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvning asosiy maqsadi O‘zbekiston Prezidentining 2021-yil dekabr oyida Koreya Respublikasiga qilgan tashrifi davomida ikki davlat o‘rtasida o‘zaro manfaatli hamkorlik, IT ta’limni rivojlantirish, siyosiy, iqtisodiy va madaniy aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha kelishuvlarning ijrosiga qaratilgan.
Uchrashuvda Koreya Respublikasining yirik kompaniyalarini O‘zbekistonga jalb qilish va BPO yo‘nalishida faoliyatlarini O‘zbekistonda tashkil etib, ularning faoliyatlarini kengaytirish bo‘yicha masalalar muhokama qilindi.
Shu bilan birga, raqamlashtirish, sun’iy intellektni rivojlantirish hamda AKT sohasida o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish malalariga e’tibor qaratildi.
Xabaringiz bor, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida 2022-yil 14-aprel kuni axborot texnologiyalari va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish borasidagi islohotlar natijadorligi hamda sohada 2022-yilda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar yuzasidan o‘tkazilgan yig‘ilishda davlatimiz rahbari O‘zbekistonni mintaqaviy IT-markazga aylantirish kerakligini ta’kidlagandi. Bu hamkorlik aloqalari iqtisodiyotning ilg‘or sohalarida, jumladan, AKT yo‘nalishlarida ham o‘z natijalarini ko‘rasatmoqda.
Shundan kelib chiqib, uchrashuvda O‘zbekistonni mintaqaviy IT xabga aylantirishda Koreya kompaniyalarini ham yurtimizga keng jalb qilish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Hozirgi kunda Koreya Respublikasi Axborot texnologiyalari va elektron hukumat rivojlanish darajasi bo‘yicha jahonda yetakchi o‘rinlarni egallaydi. AKT vaziri Koreya Respublikasi O‘zbekistonning ushbu sohani rivojlantirishda eng muhim sheriklaridan biri ekanligini ta’kidlab, endigi navbatda Koreya Respublikasining yirik kompaniyalarini O‘zbekistonga jalb qilish va BPO yo‘nalishida faoliyatlarini kengaytirishda hamkorlikda ishlashligini alohida ta‘kidlab o‘tdi. Bu borada qilinadigan ishlarda koreyalik hamkorlarning qo‘shadigan hissasini yuksak qadrlashini bildirib o‘tdi.

• Обсуждены вопросы привлечения крупных компаний Республики Корея и организации и расширения деятельности BPO в Узбекистане
Сегодня, 27 мая, в Университете Инха в Ташкенте состоялась встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзода Шерматова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Корея в Узбекистане Ким Хи Сан, вице-президентом Научно-исследовательского института электроники и телекоммуникаций (ETRI) Пак Джон Хёном и с делегацией, состоящей из представителей ведущих ИТ-компаний Кореи.
Основной целью встречи явилась реализация договоренностей о взаимовыгодном сотрудничестве, развитии ИТ-образования, укреплении политических, экономических и культурных связей, достигнутых в ходе визита Президента Узбекистана в Республику Корея в декабре 2021 года.
На встрече обсуждались вопросы привлечения в Узбекистан крупных компаний Республики Корея и расширения их деятельности в Узбекистане в сфере BPO.
При этом внимание было уделено цифровизации, развитию искусственного интеллекта и дальнейшему развитию сотрудничества в сфере ИКТ.
Как известно, 14 апреля текущего года Президент Республики Узбекистан провел совещание по достигнутым результатам в сфере информационных технологий и задачам на 2022 год. В ходе данного совещания глава государства подчеркнул необходимость превращения нашей страны в ИТ-центр. Подобные партнерские связи в очередной раз демонстрируют результаты в передовых секторах экономики, включая ИКТ.
В этой связи на встрече были рассмотрены вопросы привлечения корейских компаний в Узбекистан для превращения его в региональный ИТ-хаб.
Сегодня Республика Корея является мировым лидером в области развития информационных технологий и электронного правительства. Министр ИКТ подчеркнул, что Республика Корея является одним из важнейших партнеров Узбекистана в развитии данного сектора, отметив, что теперь Республика Корея будет совместно работать над привлечением в Узбекистан крупных компаний и расширением их деятельности в сфере BPO. Он выразил признательность за вклад корейских партнеров в этот сектор.