• “EdTech Hub Bukhara” dasturining gʻoliblari taqdirlandi
Joriy yilning 8-aprel kuni IT Park Uzbekistan tomonidan “EdTech Hub Bukhara” inkubatsiya va akseleratsiya dasturining g‘oliblarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Marosimda dasturning barcha bitiruvchilari, ularning yaqinlari, ustozlari hamda IT Park startap ekotizimlarini rivojlantirish bo‘limi boshlig‘i, IT Parkʼning akseleratsiya bo‘yicha menejeri va IT Park Buxoro filiali xodimlari ishtirok etishdi.
Inkubatsiya va akseleratsiya dasturi – O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan IT Park va IT-Markazlar bilan birgalikda yaratilgan va ishga tushirilgan “EdTech Hub Bukhara” loyihasining uchta komponentidan biri. Loyiha uchta yirik komponentdan iborat edi: 2 ta taʼlim va 1 ta inkubatsiya va akseleratsiya dasturi.
Dastur natijalariga koʻra:
1-o‘rinni “Aqlli issiqxona” loyihasi – 30 million so‘m;
2-o‘rinni “Lemix” loyihasi egalladi – 15 million so‘m.
“Aqlli issiqxona” – bu sugʻorishni masofadan boshqarish, haroratni kuzatish va barqaror oʻsish uchun qulay sharoitlarni saqlash imkonini beruvchi issiqxona tizimlarini avtomatlashtirish va monitoring qilish loyihasi. Bundan tashqari, tizim suv va energiya kabi resurslarni tejaydi.
“Lemix” – bu CRM va LMS vositalarini oʻz ichiga olgan oʻquv markazini boshqarish tizimi. Qolaversa, u talabalar, moliyaviy hisobotlarni yuritish hamda asosiy koʻrsatkichlarni tahlil qilish imkonini beradi.
Eslatib o‘tamiz, inkubatsiya va akseleratsiya dasturi ishtirokchilari bepul o‘qitish va ekspert ko‘magidan tashqari, o‘z loyihalarini ishlab chiqish uchun 45 million so‘m mukofot jamg‘armasi uchun kurashish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.

• Определены победители программы «EdTech Hub Bukhara»
8 апреля текущего года со стороны IT Park Узбекистан была проведена церемония награждения победителей программы инкубации и акселерации.
В церемонии приняли участие все выпускники, их родные, преподаватели, руководство IT Park, а также сотрудники Бухарского филиала IT Park.
Программа инкубации и акселерации является одним из трех компонентов проекта «EdTech Hub Bukhara», созданного Министерством по развитию информационнқх технологий и коммуникаций Республики Узбекистан совместно с IT Park и IT-центрами. Проект состоит из трех компонентов: двух образовательных и программы инкубации и акселерации.
По итогам программы:
1-е место занял проект «Умная теплица» - 30 миллионов сумов;
2-е место – проект «Lemix» - 15 миллионов сумов.
Проект «Умная теплица» направлен на автоматизацию и мониторинг процессов по дистанционному управлению процессами полива, наблюдением за температурой и созданием условий для стабильного роста. Помимо этого, процесс также экономит воду и энергию.
Проект «Lemix» - система управления учебного центра с включением CRM- и LMS-ресурсов. Это дает возможность управления студентами и финансовыми процессами.
Напоминаем, участники программы инкубации и акселерации помимо обучения и поддержки со стороны экспертов, также боролись за призовой фонд в размере 45 миллионов сумов для разработки своих проектов.
По программе инкубации и акселерации «EdTech Hub» было подано всего 77 заявок, из которых в следующий этап прошли восемь.