• AKT vazirligi tomonidan “Assalom, Navro‘z – yangilanish, mehr-oqibat va qadr-qimmat ayyomi” tantanali tadbiri va bo‘sh ish o‘rinlari yarmarkasi o‘tkazildi
31.03.2022
Bugun, 31-mart kuni Muhammad al Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda O‘zbekiston axborot texnologiyalari va ommaviy kommunikatsiya xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashi tomonidan “Assalom, Navro‘z – yangilanish, mehr-oqibat va qadr-qimmat ayyomi!”  tantanali tadbir tashkil etildi.
Unda AKT vazirligi rahbariyati ishtirok etdi. Shu bilan birga, respublika bo‘yicha faoliyat olib borayotgan AKT vazirligi tizimdagi tashkilot va korxonalari rahbar va xodimlari ham qatnashdi.
Tadbir ko‘tarinki ruhda boshlanib, yig‘ilganlarga bir olam taassurotlar taqdim etdi.
Dastlab AKT vaziri Sh. Shermatov so‘zga chiqib, vazirlik va tizimdagi tashkilot va korxonalarda faoliyat olib borayotgan barcha xodimlarni, jonkuyar va mehnatsevar xizmatchilarni bayram bilan samimiy qutladi.
Shuningdek, AKT vaziri Sh. Shermatov fidoyi ustozlarni, barcha yoshi katta ulug‘ insonlarni tabriklab, boshlanayotgan yilimiz qutlug‘ kelishini va hosilimiz mo‘l bo‘lishini tiladi.
Tadbir davomida Vazirlik tizimidagi korxona va tashkilotlar tomonidan tizimdagi OTM bitiruvchi-talabalari o‘rtasida vakant ish o‘rinlari bo‘yicha “Bo‘sh ish o‘rinlari yarmarkasi”, “Folklor jamoalari”ning chiqishlarining chiqishlari, shuningdek, “IT Women” xotin-qizlar loyihalari ko‘rgazmalari va boshqa madaniy tadbirlar tashkil etildi.
Shundan so‘ng AKT vaziri vazirlik tizimidagi korxona va tashkilotlarning bo‘sh ish o‘rinlari yarmarkasi bilan yaqindan tanishdi. TATU imkoniyati cheklangan talabalar bilan uchrashib, ular bilan suhbatlashdi hamda esdalik sovg‘alarini topshirdi.
Tadbir doirasida vazirlik tizimidagi korxona va tashkilotlar tomonidan tashkil qilingan “Eng yaxshi milliy liboslar ko‘rgazmasi”, “Eng yaxshi milliy taomlar ko‘rgazmasi”, “Eng yaxshi ko‘rgazma” mukofotlarini taqdirlash marosimi ham o‘tkazildi.
Folklor-etnografik ansambllarning milliy aytishuv va qadimiy qo‘shiqlari yangrab, karnay-surnay sadolari yoshu keksani birday quvontirdi.
Marosim davomida yurtimizda istiqomat qiluvchi turli millat va elat vakillarining Navro‘zni nishonlashga oid urf-odatlari, an’ana va qadriyatlarni aks ettirgan sahna ko‘rinishlari, she’riy-musiqiy chiqishlar namoyish etildi. Shuningdek, milliy atlas va adras liboslari, turli millat xalq hunarmandchilik mahsulotlari ko‘rgazmasi ham bo‘lib o‘tdi.
Viloyatdagi turli millat vakillarini o‘z atrofida jamlagan milliy madaniyat markazlari ham bayram tadbirlarida o‘z dasturlari bilan qatnashdi.

• Министерством ИКТ было проведено торжественное мероприятие «Здравствуй, Навруз – праздник обновления, добра и достоинства!»
31.03.2022
Сегодня, 31 марта, в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и Республиканским советом профсоюзов работников информационных технологий и массовых коммуникаций было организовано торжественное мероприятие «Здравствуй, Навруз – праздник обновления, добра и достоинства!».
В нем приняло участие руководства Министерства ИКТ, а также руководители и сотрудники подведомственных предприятий и организаций.
Мероприятие было начато в торжественной обстановке и оставило у собравшихся большие впечатления.
В начале мероприятия с приветственным словом обратился Министр ИКТ Ш. Шерматов, который искренне поздравил всех сотрудников подведомственных предприятий и организаций, добросовестных и неравнодушных работников с этим праздником.
Также Министр ИКТ Ш. Шерматов поздравил самоотверженных преподавателей и наставников и пожелал, чтобы этот год был счастливым и урожайным.
В ходе мероприятия подведомственными предприятиями и организациями были организованы Ярмарка вакансий для выпускников отраслевых вузов, выступления фольклорных коллективов, выставка проектов девушек и женщин «IT Women» и другие культурные мероприятия.
Министр ИКТ посетил также ярмарку вакансий, организованную с участием подведомственных предприятий и организаций. Состоялась встреча с студентами с ограниченными возможностями. Министр провел с ними беседу и вручил им памятные подарки.
В ходе мероприятия состоялась церемония награждения по выступлениям «Показ лучших национальных нарядов», «Показ лучших национальных блюд», «Самый лучший показ».
Мероприятие проходило под звуки национальных выступлений и старинных песен, а звуки карная и сурная поднимали настроение гостей.
В ходе мероприятия прошли сценические выступления, поэтико-музыкальные номера. Также прошла выставка национальных костюмов из атласа и адраса, продукции народного промысла.
Также в мероприятии приняли участие национальные культурные центры со своими программами, которые вызвали большой интерес у гостей и собрали вокруг себя немало слушателей и зрителей.