O‘zbekiston Respublikasi AKT vazirligi delegatsiyasining Barselonada (Ispaniya Qirolligi) bo‘lib o‘tayotgan “MWC Barcelona-2022” Jahon mobil kongressida ishtirok etish doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Islom Taraqqiyot Banki (ITB) vakillari bilan uchrashdi.
Uchrashuv chog‘ida AKT vaziri Sh. Shermatov O‘zbekistondagi demografik o‘zgarishlar, jumladan, aholi soni o‘sib borishi va ularning aksariyat qismini yoshlar tashkil qilishi to‘g‘risida to‘xtalib o‘tdi.
O‘zbekiston bu imkoniyatdan foydalangan holda xalqaro kompaniyalar xizmatlarini O‘zbekistonga autsors qilishni va o‘z yoshlarini BPO va KPO xizmatlarni ko‘rsatish orqali ish bilan ta’minlashga katta e’tibor qaratmoqda.
Ta’kidlash kerakki, O‘zbekistonda IT-Park faoliyati yo‘lga qo‘yilganidan buyon mamlakatning IT eksporti, shu jumladan, BPO xizmatlarining hajmi ham oshib bormoqda. Yaqin orada bunga KPO xizmatlari ham qo‘shilishi rejalashtirilgan. Bu rejaga ayollar, yoshlar va jismoniy nuqsoni bor fuqarolarning jalb qilinishi ham nazarda tutiladi, bu, o‘z navbatida, mamlakatdagi raqamli bo‘linishni kamaytirishda ham yordam beradi” – deya aytib o‘tdi AKT vaziri Sh. Shermatov.
AKT vaziri Sh. Shermatov O‘zbekistonda bo‘layotgan raqamli islohotlar va BPO xizmatlari yo‘nalishida mutaxassislar yetishtirib chiqarish uchun o‘tkaziladigan treninglar va ochilishi rejalashtirilayotgan markazlar to‘g‘risida qisqacha to‘xtalib o‘tdi.

• Обсуждены вопросы повышения экспорта услуг в страны - члены Исламского банка развития
В рамках участия делегации Министерства ИКТ во Всемирном мобильном конгрессе «MWC Barcelona 2022» в Барселоне (Королевство Испания) состоялась встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзода Шерматова с представителями Исламского банка развития.
В ходе визита Министр ИКТ Ш. Шерматов проинформировал о демографических изменениях в Узбекистане, в том числе о росте населения и большой доле молодежи.
С целью использования возможностей в Узбекистане уделяется большое внимание осуществлению аутсорсинговых услуг международных компаний в Узбекистане и обеспечению молодежи работой за счет оказания BPO- и KPO-услуг.
- Следует отметить, что за счет налаживания деятельности IT Park растет IT-экспорт, в том числе BPO-услуг. Запланировано в ближайшее время также наладить оказание KPO-услуг. В эти процессы намечается вовлечь девушек и женщин, молодежь и граждан с ограниченными физическими возможностями. Тем самым, это позволит снизить цифровой разрыв в стране, - подчеркнул Министр ИКТ Ш. Шерматов.
Министр ИКТ Ш. Шерматов также вкратце рассказал о проводимых тренингах и запланированных центрах в рамках цифровых реформ и оказания BPO-услуг.