• AKT vaziri EPAM Systems asoschisi bilan uchrashuv o‘tkazdi
2022-yilning 24-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov va “EPAM Systems” kompaniyasi asoschisi, prezidenti va direktorlar kengashi raisi Arkadiy Dobkin o‘rtasida onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar O‘zbekistonda malakali IT-kadrlar tayyorlash va iste’dodlarni rivojlantirish, shuningdek, IT sohasida yangi ish o‘rinlarini yaratish masalalarini muhokama qildilar.
“EPAM Systems” rahbari O‘zbekistonda yoshlarga sifatli ta’lim beradigan va axborot texnologiyalari sohasida malakali mutaxassislar tayyorlaydigan onlayn-universitet ochishni tez orada amalga oshirishga kirishish istagini ma’lum qildi.
AKT vaziri Sh. Shermatov, o‘z navbatida, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda IT-Park ushbu universitetni ochish bo‘yicha EPAM Systems bilan hamkorlikni boshlashga va loyihani muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun har tomonlama ko’mak berishga tayyor ekanligini ta’kidladi.
Vazir Oʻzbekistonda xalqaro miqyosda tajribaga ega dasturchilar yetishmayotganligiga to'xtalib o'tdi. Shu sababdan mavjud vaziyatni oʻzgartirish hamda ularning sonini koʻpaytirish maqsadida xorijiy davlatlardan mutaxassislarni mamlakatga jalb qilish rejalashtirilmoqda. Ular, oʻz navbatida, 3-5 yil mobaynida mahalliy ishlab chiquvchilarni zarur koʻnikmalar bilan ta'minlashi hamda o'zaro tajriba almashinilishi ko'zda tutilgan. Vazir, shuningdek, xorijiy mutaxassislarning O‘zbekistonda faoliyat olib borishi qulay bo‘lishi uchun barcha imkoniyatlar ishga solinishini alohida ta’kidladi.
Xususan, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi xorijlik IT-mutaxassislarni ko‘chirish jarayoni uchun quyidagi qulayliklarni taqdim etadi:
– O‘zbekiston Respublikasi hududida bo‘lish doirasida vaqtinchalik ro‘yxatdan o‘tkazish, IT-vizani rasmiylashtirish va taqdim etishda yordam ko‘rsatish;
– O‘zbekiston Respublikasi hududida bo‘lish doirasida ijaraga beriladigan uy-joy topish va taqdim etishda ko‘maklashish;
– oila a’zolarini (yaqin qarindoshlarini) ta’lim muassasalarida (bolalar bog‘chasi, maktab va boshqalar) joylashtirish;
– tarmoq va aloqa vositalari (mobil aloqa, Internet va boshqalar) bilan ta’minlash;
– O‘zbekiston Respublikasi hududida turistik sayohatlarni tashkil etish.
Arkadiy Dobkin, shuningdek, yaqin bir necha yil ichida O‘zbekistonda EPAM tizimlarini eng keng miqyosda rivojlantirish niyatida ekanligini ta’kidladi. Unga ko‘ra, ayrim mamlakatlarda kompaniyaning toʻliq rivojlanishi uchun 10 yil sarflangan, Oʻzbekistonda esa bu 3-5 yil ichida sodir boʻlishi mumkin.
Bundan tashqari, tomonlar O‘zbekistonda har yili o‘tkaziladigan “EPAM Global” konferensiyasini tashkil etish, uning doirasida EPAM Systems kompaniyasining yetakchi mutaxassislari uchun O‘zbekistonda ishlash uchun sharoit va imkoniyatlar bilan tanishish maqsadida IT-tur o‘tkazilishiga to‘xtaldilar.

• Министр ИКТ провел встречу с основателем «EPAM Systems»
24 января 2022 года состоялась онлайн-встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шерзода Шерматова с основателем, президентом и председателем совета директоров «EPAM Systems» Аркадием Добкиным.
В ходе встречи стороны обсудили подготовку квалифицированных IT-кадров и развитие талантов в Узбекистане, а также создание новых рабочих мест в сфере IT.
Глава «EPAM Systems» проявил готовность и желание в скором времени начать реализацию открытия онлайн университета в Узбекистане, который даст молодежи качественное образование и подготовит квалифицированных специалистов в сфере информационных технологий.
Министр ИКТ Ш. Шерматов, в свою очередь, отметил, что Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций и IT Park готовы начать совместную работу с «EPAM Systems» по открытию данного университета и оказать всестороннюю поддержку для успешной реализации проекта.
Министр добавил, что в Узбекистане не хватает программистов с экспертизой и опытом работы на международном уровне, поэтому для изменения данной ситуации и увеличения их количества, планируется релокация зарубежных специалистов. Последние в свою очередь, в течение 3-5 лет будут обучать локальных разработчиков и обмениваться с ними опытом. Министр также отметил, что сделает все возможное, чтобы нахождение зарубежных специалистов в Узбекистане было максимально комфортным.
В частности, Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций представит зарубежным IT-специалистам следующие возможности при релокации:
- поддержка во временной регистрации, оформление и предоставление IT-Визы в рамках нахождения на территории Республики Узбекистан;
- содействие в поиске и предоставлении арендного жилья в рамках нахождения на территории Республики Узбекистан;
- обустройство членов семьи (близких родственников) в образовательные учреждения (дет. сад, школа и т.д.);
- предоставление средств сети и связи (мобильная связь, интернет и т.д.);
- организация туристических поездок на территории Республики Узбекистан.
Аркадий Добкин также подчеркнул, что в течение ближайших нескольких лет намерен развить компанию «EPAM Systems» в Узбекистане до крупнейших масштабов. Он отметил, что в некоторых странах полноценное развитие компании доходило до 10 лет, а в Узбекистане это может получиться в течение 3-5 лет.