• Samarqand viloyati Qo‘shrabot tumanida ixtisoslashtirilgan IT maktab o’z faoliyatini boshladi
Samarqand viloyati Qo‘shrabot tumanidagi 77-son informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan maktabning ochilish marosimi bo‘lib o`tdi.
Ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikasiyalarini rivojlantirish vazirligi Samarqand viloyati hududiy boshqarmasi, Qo‘shrabot tuman hokimligi, viloyat Xalq ta’limi boshqarmasi rahbar va xodimlari, keng jamoatchilik vakillari, maktab o`qituvchi va o`quvchilari ishtirok etdilar.
Mazkur maktab zamon talablari asosida ta`mirlandi va jihozlandi. Unda  informatika, robototexnika, IT English sinfxonalari, raqamli kutubxona tashkil etildi. Endilikda ushbu maktab o‘quvchilariga informatika va axborot-kommunikatsiya texnologiyalar chuqurlashtirilib o‘qitiladi va amaliyotda bilimlarini sinash imkoniyati beradi.
O‘tgan davrda Samarqand viloyatida 7 ta informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan maktablar tashkil etilgan.

• В Кушрабадском районе Самаркандской области начала свою работу специализированная IT-школа
В Кушрабадском районе Самаркандской области состоялось открытие специализированной школы №77 с углубленным изучением информатики и информационных технологий.
В церемонии открытия приняли участие руководители и сотрудники территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций по Самаркандской области, хокимията Кушрабадского района, областного управления народного образования, представители широкой общественности, преподаватели и ученики школ.
Данная школа отремонтирована в соответствии с современными требованиями. В нем организованы аудитории информатики, робототехники, IT-English, цифровая библиотека. Теперь ученики школы будут углубленно изучать информатику и ИКТ и применять свои знания на практике.
За прошедший период в Самаркандской области было организовано семь специализированных школ с углубленным изучением информатики и информационных технологий.