• AKT vazirligi va NASSCOM assotsiatsiyasi rahbariyati o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Bugun, 21-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi delegatsiyasining Hindiston dasturiy ta’minot ishlab chiqaruvchi va servis kompaniyalarining Milliy assotsiatsiyasi vitse-prezidenti va rahbari Shivendra Singx bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos qatnashdi.
Uchrashuv chog‘ida Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki (IT Park) va NASSCOM or‘tasidagi hamkorlik masalalari, xususan, hind tomonining “Future Skills Uzbekistan” loyihasida ishtirok etish, Revenue sharing prinsipi asosida IT Park rezidentlari bilan Hindiston kompaniyalarni tashkil etish, BPO-kompaniyalarini O‘zbekiston bozoriga jalb etish masalalari ko‘rib chiqildi. Shuningdek, O‘zbekiston tomoni har yili o‘tkazilayotgan NASSCOM Annual Technology Conference tadbirida ishtirok etish, NASSCOM kompaniya vakillari uchun O‘zbekiston biznes muhiti bilan tanishish va qo‘shma korxona barpo etish maqsadida biznes tur tashkil etish masalalari ham muhokama qilindi.
Hindiston dasturiy ta’minot ishlab chiqaruvchi va servis kompaniyalarining Milliy assotsiatsiyasi (NASSCOM) 1988-yilda barpo etilgan. Assotsiatsiyasining asosiy vazifalari IT kompaniyalar uchun qulay ishbilarmonlik muhitini yaratish, normativ-huquqiy jarayonlarni osonlashtirish, intellektual salohiyatini oshirish va kadrlar zaxirasini mustahkamlashdir.
Assotsiatsiya tarkibiga 3000 dan Hindiston IT kompaniyalari kiradi, ushbu kompaniyalar mazkur sohada faoliyat ko‘rsatayotgan kompaniyalarning 90 foizini tashkil etadi.

• Состоялась встреча руководств Министерства ИКТ и ассоциации NASSCOM
Сегодня, 21 декабря состоялась встреча делегации Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан с вице-президентом и руководителем Национальной ассоциации компаний-разработчиков программного обеспечения и сервисных компаний Индии (NASSCOM) Шивендра Сингх.
Во встрече принял участие первый заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Олег Пекось.
В ходе встречи были обсуждены вопросы сотрудничества между Технологическим парком программных продуктов и информационных технологий (IT Park) и NASSCOM, в том числе вопросы участия индийской стороны в программе «Future Skills Uzbekistan», открытия индийских компаний с резидентами IT Park по принципу Revenue Sharing, привлечения BPO-компаний на рынок Узбекистана. Также обсуждены вопросы участия узбекской стороны в ежегодной конференции NASSCOM Annual Technology Conference, а также организации бизнес-тура для компаний-участниц NASSCOM в Узбекистан с целью знакомства с бизнес-климатом и открытия совместных предприятий.
Национальная ассоциация компаний-разработчиков программного обеспечения и сервисных компаний Индии (NASSCOM), основана в 1988 году. Основные задачи ассоциации – создание благоприятной деловой среды для IT-компаний, упрощение нормативно-правовых процедур, продвижение интеллектуального потенциала и укрепление кадрового резерва.
В состав ассоциации входят свыше 3000 IT-компаний Индии, что составляет более 90 процентов всех компаний отрасли.