Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Andijon viloyati hududiy boshqarmasi rahbariyati tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 5 - oktabrdagi “Raqamli O‘zbekiston-2030” strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni ijrosi bo‘yicha hisobot berildi.
Mazkur yig‘ilish Xalq deputatlari Andijon viloyati Kengashidagi tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal - demokratik partiyasi deputatlik guruhi so‘roviga asosan o‘tkazilib, yuqorida keltirilgan Farmon ijrosi yuzasidan tanlab olingan na’munali Xonobod shahri va Bo‘ston tumanida amalga oshirilgan chora-tadbirlar to'g'risida so'z yuritildi.
Shu bilan birga, viloyat miqyosida telekommunikatsiya tarmoqlari, raqamli ta’limni rivojlantirish, raqamlashtirish doirasida ishlab chiqilgan va amaliyotga joriy etilgan axborot tizimlari, axborot texnologiyalari sohasida kadrlarga bo‘lgan ehtiyoj borasida olib borilayotgan ishlar yuzasidan ma’lumotlar tinglandi.
Hisobot ma’lumotlarini tinglash davomida deputatlar tomonidan bir qator savollar berilib, ushbu savollariga Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Andijon viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan javoblar berildi.
Hisobot yakunida deputatlik guruhi tomonidan amalga oshirilgan ishlar ijobiy baholanib, ushbu jarayonlarni yanada izchil davom ettirilib borishi ta’kidlandi.

• В Андижанской области осуществляется плодотворная работа в рамках цифровых реформ
Территориальным управлением Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций по Андижанской области была предоставлена отчетная информация об исполнении Указа Президента Республики Узбекистан от 5 октября 2020 года №УП-6079 «Об утверждении Стратегии «Цифровой Узбекистан-2030» и мерах по ее эффективной реализации».
Данное собрание было проведено в соответствии с запросом депутатской группы Андижанского областного Кенгаша Движения предпринимателей и деловых людей –Либерально-демократической партии Узбекистана народных депутатов.
В рамках исполнения вышеприведенного Указа была заслушана информация о реализуемых мерах по цифровизации выбранных в качестве образцовых городе Ханабад и Бустонском районе, развитию телекоммуникационных сетей, цифрового образования, разработанных и внедренных информационных системах, по удовлетворению спроса на IT-кадры.
В ходе изучения сведений со стороны депутатов поступил ряд вопросов, на которые были даны ответы со стороны руководителя территориального управления Министерства Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций по Андижанской области З. Саматова.
По итогам отчета была дана положительная оценка со стороны депутатской группы. Было отмечено, что необходимо продолжить последовательную работу в данном направлении, в том числе в рамках исполнения данного Указа.