• AKT vaziri Qozog‘istonlik IT kompaniyalarini O‘zbekistondagi mehnat resurslaridan samaraliroq foydalanadigan loyihalarga sarmoya kiritishga taklif qildi
04.12.2021
Bugun, 4-dekabr kuni Ozbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov  Ozbekiston va Qozogiston ishbilarmonlar doiralari ishtirokida Nur-Sulton (Qozogiston Respublikasi) shahrida otkazilgan Ishbilarmonlar kengashi va Biznes-forumining kengaytirilgan yigilishida qatnashdi hamda nutq sozladi.
Sh.Shermatov o‘z maʼruzasida tadbirning “Raqamli kun tartibi” qator asosiy vazifalarni hal qilishni nazarda tutganligini alohida taʼkidlab, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan qabul qilingan “Raqamli O‘zbekiston - 2030” Strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar, xususan bugungi kunga kelib 300 dan ortiq loyialar amalga oshirilganligini, joriy yil so‘ngiga qadar yana 189 loyiha amaliyotga tatbiq qilinishini, 2022 yil oxirigacha esa 53 ta loyiha ishga tushirilishini maʼlum qildi.
AKT vaziri, shuningdek, quyidagi masalalarga alohida eʼtibor qaratib, ular doirasida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan loyihalar, erishilayotgan natijalarga to‘xtalib o‘tdi:
• aholi punktlarida tezkor va qulay internet xizmatlarini taqdim qilish;
• “Elektron hukumat” qamrovini yana-da kengaytirish;
• malakali IT-kadrlarni tayyorlash;
• IT-industriya va raqamli tadbirkorlikni yana-da rivojlantirish.
AKT vaziri Sh.Shermatov Qozog‘istonda ham “Raqamli Qozog‘iston” dasturi amalga oshirilayotganligiga alohida eʼtibor qaratib, yuqorida taʼkidlangan yo‘nalishlardagi ustuvor maqsadlarga erishish va belgilangan vazifalarni amalga oshirishda qozog‘istonlik hamkasblar bilan hamkorlik muhim ahamiyat kasb etishini, bu borada O‘zbekiston va Qozog‘iston hamkorlikdagi IT-loyihalarni amalga oshirish maqsad qilinganligini taʼkidladi.

• Министр ИКТ предложил казахстанским IT-компаниям инвестировать в проекты, позволяющие более эффективно использовать трудовые ресурсы в Узбекистане
04.12.2021
Сегодня, 4 декабря, Mинистр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов принял участие и выступил на расширенном заседании Делового совета и Бизнес-форума в Нур-Султане (Казахстан) с участием деловых кругов Узбекистана и Казахстана.
В своем докладе он  отметил, что «Цифровая повестка дня» направлена ​​на решение ряда ключевых вопросов, а также ознакомил с информацией о проделанной работе в рамках Стратегии «Цифровой Узбекистан-2030». В частности, к настоящему времени реализовано более 300 проектов, еще 189 проектов будут реализованы до конца этого года, 53 проекта  к концу 2022 года.
Министр ИКТ также сделал акцент на осуществленных мерах и достигнутых результатах в Узбекистане по ряду направлений:
• предоставление быстрых и удобных интернет-услуг в населенных пунктах;
• дальнейшее расширение охвата электронного правительства;
• подготовка квалифицированных ИТ-кадров;
• дальнейшее развитие ИТ-индустрии и цифрового предпринимательства.
Особое внимание Министр ИКТ Шерматов уделил реализации в Казахстане программы «Цифровой Казахстан». Он отметил важность сотрудничества с казахстанскими коллегами в достижении приоритетов и задач в вышеуказанных сферах, и в этой связи реализации совместных ИТ-проектов между Узбекистаном и Казахстаном.