• Zamonaviy Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ochildi
Bugun, 30-noyabr kuni Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkida Koreya Respublikasining Milliy axborot agentligi jamiyati (NIA) bilan hamkorlikda Raqamli texnologiyalar o‘quv markazining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Raqamli texnologiyalar o‘quv markazining ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov qatnashdi.
Tadbirni kirish so‘zi bilan ochib bergan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov  bugungi kunda Koreya Respublikasi bilan keng qamrovli ikki tomonlama hamkorlik aloqalari o‘rnatilganligini, boshqa sohalar kabi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishida ham ishlar jadal su’ratlarda olib borilayotganligini, mazkur Raqamli texnologiyalar o‘quv markazining ochilishi ham ana shunday hamkorlikning samarasi ekanligini alohida ta’kidladi.
Ma’lumot uchun aytish kerakki, O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va Koreya Respublikasining Davlat boshqaruvi va xavfsizlik vazirligi o‘rtasida Seul shahrida elektron hukumatni yanada rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risidagi o‘zaro Anglashuv memorandum imzolangan.
Mazkur memorandum doirasida Koreya Respublikasining Milliy axborot agentligi jamiyati (NIA) bilan birgalikda IT Parkning Toshkent, Samarqand, Urganch va Nukus shaharlaridagi IT markazlarida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil etilmoqda. Ushbu markazlar zamonaviy texnologiyalarga asoslangan va ilg‘or usullardan foydalangan holda o‘quv jarayonlarni tashkil etish maqsadida zarur jihozlar va kompyuter uskunalar, ya’ni noutbuk, interaktiv doskalar, multimediya proyektorlar, printerlar va boshqa qo‘shimcha jihozlar bilan ta’minlanmoqda.
Zamonaviy texnik uskunalar bilan jihozlangan markazning o‘quv va amaliy mashg‘ulot xonalari yoshlarga axborot texnologiyalari yordamida yangi bilimlarni o‘zlashtirish va bu sohada o‘z salohiyatini namoyn qilish imkonini beradi.

• Состоялось открытие современного Учебного центра цифровых технологий
Сегодня, 30 ноября в Технологическом парке программных продуктов и информационных технологий (IT Park) состоялась церемония открытия Учебного центра цифровых технологий совместно с Национальным агентством по вопросам информационного общества Республики Корея (NIA).
В церемонии открытия Учебного центра цифровых технологий принял участие Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов.
Выступивший в начале мероприятия с приветственным словом Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Шерматов отметил, что сегодня с Республикой Корея установлены широкие двусторонние партнерские связи, наряду с другими направлениями динамичными темпами развивается сотрудничество в сфере ИКТ. Открытие центра является результатом плодотворного сотрудничества между двумя странами.
Следует добавить, что между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и Министерством государственного управления и безопасности Республики Корея был заключен Меморандум о взаимопонимании в рамках сотрудничества в сфере электронного правительства.
В рамках меморандума совместно с Национальным агентством по вопросам информационного общества Республики Корея (NIA) создаются Учебные центры цифровых технологий. С целью организации учебных процессов на основе современных технологий и передовых методик данные центры оснащаются необходимой техникой и компьютерным оборудованием, в том числе ноутбуками, интерактивными досками, мултимедийными проекторами, принтерами и другим дополнительным оборудованием.
Аудитории центра для учебных и практических занятий, оснащенные современной техникой, дадут возможность освоить молодежи новые технологии и реализовать свой потенциал.