• Тa’lim sifatini oshirish va ixtirochi talabalarga barcha sharoitlar yaratish bo‘yicha topshiriqlar berildi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetiga tashrif buyurdi.
Yig‘ilish avvalida AKT vaziri o‘quv jarayoni va yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishdi, talabalar bilan suhbat o‘tkazdi. Soha rahbari taʼkidlaganidek, bugungi kunda axborot-kommunikatsiya va raqamli texnologiyalar davlat taraqqiyotining lokomotivi boʻlib, jamiyat hayotidagi ahamiyati ortib bormoqda. Va shu nuqtai nazardan, malakali IT xodimlariga talab juda yuqori.
Uchrashuv davomida Toshkent axborot texnologiyalari universiteti faoliyatiga bag‘ishlangan taqdimot ham o‘tkazildi.
Hozirda universitetning Nukus, Samarqand, Nurafshon, Farg‘ona, Qarshi va Urganch shaharlarida 6 ta filiali faoliyat yuritmoqda. Universitet va uning filiallarida 21 mingga yaqin talaba tahsil oladi.
Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va uning hududiy filiallarida bugungi kunda 6 ta hududiy filial, 20 ta fakultet va 72 ta kafedra mavjud bo‘lib, ularda 915 nafar professor-o‘qituvchilar faoliyat yuritib kelmoqda.
Xalqaro hamkorlik faol rivojlanmoqda. Bugungi kunda universitet 26 ta davlat va 47 ta universitet, 24 ta kompaniya va muassasalar, 8 ta ilmiy markazlar bilan hamkorlik aloqalarini oʻrnatgan.
Ilg‘or pedagogik uslub va texnologiyalar asosida kadrlar tayyorlash tizimiga qaratilayotgan jiddiy e’tibor iqtisodiyotning ham davlat, ham xususiy sektorida talab yuqori bo‘lgan malakali IT-mutaxassislarni yetishtirish imkonini bermoqda. Universitetning qator bitiruvchilari Amazon, Google, eBay, Nokia, Zenith Ai, Booking.com, Analog Devices kabi taniqli xalqaro kompaniyalar bilan muvaffaqiyatli hamkorlik qilmoqda.
Taqdimot davomida AKT Vaziri Sherzod Shermatov ta’lim sifatini oshirish eng muhim masala ekanligini ta’kidlab, kelajakda amalga oshirish kerak bo‘lgan muhim jihatlarga e’tibor qaratdi.
Ayniqsa, ilmiy salohiyatini oshirish, «Scopus», «ScienceDirect», «Web of Science» va boshqa xalqaro ilmiy-texnik ma’lumotlar bazasida indekslanuvchi jurnallardagi maqolalar ulushini oshirish bo‘yicha takliflarni bildirib, ta’lim sifatini oshirish eng muhim masala ekanligini ta’kidlab kelajakda amalga oshirish kerak bo‘lgan muhim jihatlarga e’tibor qaratdi.
Taqdimotdan so‘ng AKT Vaziri Sherzod Shermatov Universitet talabalari tomonidan yaratilayotgan yangi texnologiyalar bilan ham tanishdi. Talabalar tomonidan imkoniyati cheklangan shaxslar kar-soqovlar uchun mo‘ljallangan eshitishni kuchaytiruvchi moslamalar va ko‘zi ojizlar uchun mo‘ljallangan qurilmalarni yanada mukammallashtirish bo‘yicha o‘z takliflarini aytdi.
Eng muhim e’tiborni mana shunday yangi ixtirolar bilan shug‘ullanayotgan talabalarga alohida e’tibor qaratib, ular uchun barcha sharoitlar yaratib berish kerakligi bo‘yicha topshiriqlar berdi.

• Были даны поручения по повышению качества образования и создания условий для талантливых студентов
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов посетил Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий.
В начале встречи Министр ИКТ ознакомился с учебным процессом и созданными условиями, провел беседу со студентами. Как отметил глава отрасли, сегодня информационно-коммуникационные и цифровые технологии играют все более весомую роль в обществе, являясь локомотивом развития государства. И в этом контексте весьма высок спрос на квалифицированные IT-кадры.
В ходе встречи также прошла презентация о деятельности Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий.
В настоящее время действуют 6 филиалов вуза в Нукусе, Самарканде, Нурафшоне, Фергане, Карши и Ургенче. В вузе и его филиалах обучается порядка 21 тысячи студентов.
При Ташкентском университете действуют 6 региональных филиалов, 20 факультетов и 72 кафедры. В них осуществляют педагогическую деятельность 915 профессоров и преподавателей. Из них 50 являются докторами наук, 271 – кандидатами наук.
Активно развивается международное сотрудничество. Сегодня университет установил партнерские связи с 26 государствами и 47 университетами, 24 компаниями и учреждениями, 8 научно-исследовательскими центрами.
Серьезное внимание, оказываемое системе подготовки в соответствии с передовыми педагогическими методиками и технологиями, позволяет выпускать квалифицированных IT-специалистов, востребованных как в государственном, так и частном секторе экономики. Ряд выпускников вуза успешно работают в таких известных международных компаниях, как Amazon, Google, eBay, Nokia, Zenith Ai, Booking.com, Analog Devices.
В ходе презентации Министр ИКТ Шерзод Шерматов отметил, что наиболее актуальным и важным вопросом сегодня является повышение качества образования и обратил внимание на важные аспекты, необходимые для реализации в дальнейшем.
Так, было высказано предложение по повышению научного потенциала вуза, увеличению  количечтва статей в журналах, индексируемых в Scopus, ScienceDirect, Web of Science и других международных научно-технических базах данных. Было отмечено, что повышение качества образования является наиболее актуальным вопросом сегодня. Сделан акцент на важных аспектах, необходимых для реализации в дальнейшем поставленной цели.
После презентации Министр ИКТ Шерзод Шерматов ознакомился с новыми технологиями, разработанными студентами университета. Были высказаны предложения по совершенствованию разработанных студентами устройств, предназначенных для слабослышащих и слабовидящих людей.
Было отмечено, что необходимо усилить внимание по отношению к талантливой и изобретательной молодежи. В соответствии с этим были даны поручения по созданию для них всех необходимых условий.