Mamlakatimizda sudyalarning chinakam mustaqilligini ta’minlash, malakali kadrlarni tanlash, sudyalik kasbiga tayyorlash va tayinlash tizimini takomillashtirish, shuningdek, fuqarolarning odil sudlovga bo‘lgan ishonchini oshirish bo‘yicha izchil ishlar olib borilmoqda.
Prezidentimizning “Sudyalarning chinakam mustaqilligini ta’minlash hamda sud tizimida korrupsiyaning oldini olish samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi” farmoniga muvofiq sudyalik lavozimlariga munosib kadrlarni tanlash va tayinlashning yangi tartibi joriy etilgandi. Bugungi kunda sudyalik lavozimiga tanlash va tayinlashga oid ochiq tanlovlarga axborot texnologiyalarini tatbiq etish yo‘lga qo‘yildi. Natijada inson omili keskin cheklanib,  tanlovni bevosita va bilvosita (onlayn tarzda) kuzatib borish imkoniyati yaratildi.
Shu ilan birga, sudyalik lavozimiga nomzodlar va sudyalarning psixologik portreti bo‘yicha kasbga munosibligini baholashga ko‘maklashuvchi elektron dastur ishlab chiqilib, sinovdan muvaffaqiyatli o‘tdi va to‘liq ishga tushirildi.
“Psixologik test” elektron dasturi yordamida nomzodning qat’iyligi, bosiqligi, jizzakiligi, stressga chidamliligi, korrupsiya, alkogolizmga moyilligi va boshqa xususiyatlari aniqlanadi. Test natijasiga ko‘ra berilgan xulosa nomzodning sudyalik lavozimiga tayinlanishida alohida e’tiborga olinadi.
Birinchi yarim yillikda mazkur yangi tartib va ochiq tanlov asosida 202 nafar nomzod (yoki barcha nomzodlarning 72,4 foizi) sudyalik lavozimiga tayinlandi.

• Запущена электронная программа по оценке пригодности судей к профессии
В республике осуществляется последовательная работа по обеспечению подлинной независимости судей, совершенствованию системы отбора, подготовки и назначения квалифицированных кадров на должность судьи, а также повышению веры граждан в справедливое правосудие.
В соответствии с Указом Президента «О мерах по обеспечению подлинной независимости судей и повышению эффективности предупреждения коррупции в судебной системе» был внедрен новый порядок отбора и назначения достойных кадров на должность судей. В настоящее время налажено внедрение информационно-коммуникационных технологий в систему открытого конкурса по отбору и назначению судей. В результате значительно снижен человеческий фактор, создана возможности по непосредственному и косвенному (в онлайн-режиме) наблюдению за этим процессом.
Вместе с этим, разработана, успешно испытана и полностью запущена электронная программа по оценке пригодности профессии кандидатов на должность судьи и судей по их психологическому портрету.
С помощью электронной программы «Психологический тест» определяются нравственные качества кандидата, такие как принципиальность, твердость, сдержанность, вспыльчивость, стрессоустойчивость, склонность к коррупции и алкоголизму и другие. Заключение по итогам теста будет играть важную роль в вопросах назначения кандидата на должность судьи.
В первой половине года по результатам нового порядка и открытого конкурса 202 кандидата (или 72,4 от числа всех кандидатов) были назначены на должности судей.