• “Yoshlar festivali - 2021” doirasida Samarqand viloyatida kibersport musobaqalari bo`lib o`tdi
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Samarqand filialida O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining o‘ttiz yilligi munosabati bilan “Yangi O‘zbekiston yoshlari, birlashaylik!” shiori ostida Samarqand viloyatida bo‘lib o‘tayotgan “Yoshlar festivali - 2021” doirasida kibersportning “Counter-Strike”, “FIFA 2020” va “DOTA” turlari bo‘yicha musobaqalar o‘tkazildi.
Mazkur musobaqalarda 30 yoshgacha bo`lgan yoshlar, jumladan umumta`lim maktablari o`quvchilari, oliy ta`lim muassasalari talabalari, uyushmagan yoshlar va boshqa qiziquvchilar ishtirok etdilar.
Musobaqalar 3 turdagi o`yinlar bo`yicha bo`lib o`tdi. Bular, “Defense of the Ancients” (DotA), “Counter-Strike 1.6” va “FIFA 2020” o`yinlari bo`lib, unda ishtirokchilar soni jami 242 tani, musobaqaga jalb etilgan yoshlar soni esa 600 ga yaqinni tashkil etdi.
Musobaqaning “FIFA 2020” yo‘nalishida TATU Samarqand filiali “Kompyuter injiniring” fakulteti 3-bosqich talabasi A. Tohirov, “Counter-Strike” yo‘nalishida Samarqand shahar yoshlaridan tashkil topgan “Honey Lova” hamda “DOTA” yo‘nalishida TATU Samarqand filiali va Belorussiya davlat informatika va radioelektronika universiteti qo‘shma fakulteti talabalaridan tashkil topgan jamoalar g‘oliblarga aylanishdi.
Tadbir yakunida g‘oliblarga noutbuk, planshet, smartfon hamda musobaqaning boshqa ishtirokchilariga estalik sovg‘alari va sertifikatlar topshirildi.

• В рамках молодежного фестиваля в Самаркандской области прошли соревнования по киберспорту
В Самаркандском филиале Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий в рамках молодежного фестиваля «Молодежь Нового Узбекистана, объединяйтесь!» в честь 30-летия Независимости Республики Узбекистан прошли соревнования по киберспорту – по дисциплинам «Counter-Strike», «FIFA 2020» и «DOTA».
В соревнованиях приняли участие молодые люди до 30 лет, в том числе ученики общеобразовательных школ, студентов высших учебных заведений, незанятая и интересующая киберспортом молодежь.
Соревнования прошли прошли по трем дисциплинам —  Defense of the Ancients (DotA), Counter-Strike 1.6 и FIFA 2020. В соревнованиях приняло участие 242 человека, а всего к ним привлекли порядка 600 молодых людей.
В дисциплине по FIFA 2020 одержал победу студент 3-го курса Самаркандского филиала ТУИТ А. Тохиров, дисциплине Counter-Strike — команда «Honey Lova» из Самарканда, а также в дисциплине «DOTA» — студенты совместного факультета Самаркандского филиала ТУИТ и БГУИР.
В заключение мероприятия победителям были вручены ноутбуки, планшенты, смартфоны, а участникам — памятные подарки и сертификаты.