• O'zbekiston-Belarus: AKT sohasidagi samarali hamkorlik
O'zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi ma’sul xodimlarining Belarusga "TIBO-2021" XXVII Xalqaro axborot-kommunikatsiya texnologiyalari forumida ishtirok etish uchun tashrifi doirasida, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sodiqovning Belarus Respublikasi Aloqa va axborotlashtirish vaziri Konstantin Shulgan bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O'zbekiston Respublikasi AKT vaziri O'zbekiston bilan Belarus o'rtasida AKT sohasidagi sheriklik munosabatlari uzoq tarixga ega ekanligini ta'kidladi. Hozirgi kunda raqamli texnologiyalar sohasida Belarus Respublikasi bilan hamkorlik hukumatlararo va idoralararo kelishuvlar asosida amalga oshirilmoqda.
Masalan, telekommunikatsiya sohasidagi hamkorlik doirasida "O'zbektelekom" AK va "Beltelecom" Respublika unitar korxonasi xalqaro telefon va telegraf aloqalarining o'zaro xizmatlarini taqdim etmoqdalar. Shu bilan birga, avia va yer usti aloqa orqali pochta almashinuvi, shu bilan birga pochta pul o'tkazmalari ham yo'lga qo'yilgan.
IT tadbirkorlik va startap harakatini rivojlantirishda hamkorlik olib borish va tajriba almashish ustuvor yo'nalishlardan biridir. 2017-yildan boshlab, Yuqori texnologiyalar parki bilan hamkorlik olib borish va tajriba almashish yo'lga qo'yildi. Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari Texnologik parkini yaratishda va rivojlantirishda Belarus davlati  tajribasi o'rganildi va foydalanildi.
IT sohasini yanada takomillashtirish, raqobatbardosh va istiqbolli dasturiy mahsulotlarni yaratish, chet el davlatlari uchun AT xizmatlari autsorsingini kengaytirish va AT sifatini yaxshilash maqsadida 2019-yil 10-yanvarda Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki (IT Park) tashkil etildi.
Hozirgi kunda IT-Park rezidentlari 484 ta axborot texnologiyalari sohasida faoliyat yuritayotgan kompaniyalar bo'lib, 60 ta eksportga yo'naltirilgan va 14 ta kompaniya xorijiy kapital ishtirokida tashkil etilgan. “EPAM Systems”, “SoftClub”, “Эксадель” kabi qator Belarus IT-kompaniyalari IT-Park rezidentlari hisoblanadi.
Bugungi kunda IT-Park bilan hamkorlikda mamlakat bo'ylab Raqamli texnologiyalarga ixtisoslashgan o'quv markazlari tashkil etilmoqda.  Hozirda respublika bo'yicha 132 ta IT-markaz faoliyat yuritmoqda. Bunday markazlar hududlardagi yoshlarga raqamli texnologiyalar asoslarini o'rgatish, shuningdek, AKT sohasidagi mutaxassislarning malakasini oshirish uchun xizmat qilmoqda.
AKT sohasidagi mutaxassislarni hamkorlikda o'qitish va malakasini oshirish doirasida samarali ishlar olib borilmoqda. Belarus Respublikasi  Prezidentining 2018-yil sentyabr oyida O'zbekiston Respublikasiga davlat tashrifi doirasida Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va Belarus davlat informatika va radioelektronika universiteti bilan hamkorlikda yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlashga yo'naltirilgan hamkorlik asosidagi  fakultet (TATU-BDIRU)  tashkil etildi.
Elektron hukumat sohasidagi hamkorlik istiqbolli yo'nalishlardan biri hisoblanib, joriy yilda O'zbekiston Respublikasi Elektron hukumat loyihalarini boshqarish markazi va Belarus Respublikasi Elektron xizmatlar milliy markazi mutaxassislari tomonidan bir qator onlayn uchrashuvlar o'tkazildi. Suhbat davomida elektron hukumat sohasida o'zaro hamkorlik yo'nalishlari belgilab olindi.

• Узбекистан-Беларусь: плодотворное сотрудничество в сфере ИКТ
В рамках визита ответственных сотрудников Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в Беларусь для участия в XXVII Международном форуме по информационно-коммуникационным технологиям «ТИБО-2021» состоялась встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрата Садикова с Министром связи и информатизации Республики Беларусь Константином Шульганом.
На встрече было отмечено, что партнерские отношения между Узбекистаном и Беларусью в сфере ИКТ имеют давнюю историю. В настоящее время двустороннее сотрудничество с Республикой Беларусь в сфере цифровых технологий осуществляется на основе ряда межправительственных и межведомственных соглашений.
Так, в рамках сотрудничества в сфере телекоммуникаций АК «O‘zbektelekom» и Республиканское унитарное предприятие «Белтелеком» предоставляют взаимные услуги международной телефонной и телеграфной связи. Организован авиа- и наземный почтовый обмен, в том числе обмен почтовыми денежными переводами.
В числе приоритетных направлений — взаимодействие и обмен опытом в сфере развития IT-предпринимательства и стартап-движения. Так, с 2017 года налажено сотрудничество и обмен опытом с Парком высоких технологий (ПВТ). Был изучен и использован опыт Беларуси при создании и развитии Технологического парка программных продуктов и информационных технологий (IT Park).
С целью дальнейшего совершенствования IT-сферы, создания конкурентоспособных и перспективных программных продуктов, расширения аутсорсинговых IT-услуг для зарубежных стран и повышения качества ИТ-продуктов 10 января 2019 года был образован Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT Park)
В настоящее время резидентами IT Park являются 484 компании, ведущие свою деятельность в сфере информационных технологий, при этом 60 компаний нацелены на осуществление экспорта и 14 компаний созданы с участием иностранного капитала. Ряд ведущих белорусских IT-компаний, таких как «EPAM Systems», «SoftClub», «Exadel», также имеют представительства в Узбекистане и являются резидентами IT Park.
При участии IT Park по всей стране организуются Учебные центры цифровых технологий, где созданы необходимые условия для обучения местной молодежи основам цифровых технологий, а также для повышения квалификации специалистов в сфере ИКТ. На сегодняшний день в республике действует 132 IT-центра.
Плодотворная работа ведется в рамках совместной подготовки специалистов в сфере ИКТ. Так, по результатам государственного визита Президента Республики Беларусь в Республику Узбекистан в сентябре 2018 года был подписан договор между Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и Белорусским государственным университетом информатики и радиоэлектроники о создании (БГУИР) на базе ТУИТ совместного факультета информационных технологий для подготовки высококвалифицированных IT-специалистов.
Одно из перспективных направлений - сотрудничество в области электронного правительства. Так, с начала этого года специалисты Центра управления проектами электронного правительства Республики Узбекистан и Национального центра электронных услуг Республики Беларусь провели ряд онлайн-встреч. В ходе бесед обсуждены направления для взаимного сотрудничества в сфере электронного правительства.