• Elektron hukumat xizmatlarini rivojlantirish - davlat xizmatlarining tez va sifatli ko‘rsatilishini ta’minlaydi
24.05.2021
Bugungi kunda elektron hukumatni ― davlat organlari ko‘rsatayotgan xizmatlarning, ochiqligi, shaffofligi, shuningdek, samaradorligi va sifatini oshirish maqsadida raqamli texnologiyalardan foydalanish usuli deb tushunish ham o‘rinlidir. Elektron hukumat xizmatlaridan foydalanish, an’anaviy xizmat ko‘rsatish usulidan voz kechib, elektron shakldagi xizmatlar ko‘rsatish usuliga o‘tilishidir.
Elektron davlat xizmatlarini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlarga nazar tashlasak, xalqimizga elektron davlat xizmatlaridan masofadan foydalanishni yanada yengillashtirish maqsadida o‘tgan yili Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalining yangilangan talqini joriy etildi.
Bunda portalga bir necha yangilik va o‘zgartirishlar kiritildi, elektron to‘lov imkoniyatlari kengaytirildi, portal interfeysi yangilandi hamda statistik ma’lumotlar yanada aniqroq va kengroq yoritildi.
2020-yilda Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida 50 ta yangi xizmat joriy etilib, bugungi kunda portaldagi jami elektron xizmatlar soni 250 dan ortiqni tashkil etmoqda.
Aholi va tadbirkorlarga davlat xizmatlarini ko‘rsatishda qulayliklar yaratish maqsadida, hududlardagi pochta aloqasi bo‘linmalari orqali Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali platformasidan foydalangan holda davlat xizmatlarini taqdim etish yo‘lga qo‘yildi. Bugungi kunga qadar 500 dan ortiq pochta obyektlarida 17 turdagi xizmatni ko‘rsatish yo‘lga qo‘yildi.
Shuningdek, joriy yil yakuniga qadar Yagona portalda yangi xizmatlarni joriy etish orqali xizmatlar soni 300 taga yetkazish rejalashtirilgan.
Shu bilan birga, Yagona portalda mavjud xizmatlardan foydalanish jarayonlarini optimallashtirish va foydalanishni qulaylashtirish bo‘yicha ishlar davom ettirilmoqda.
Bugungi kunda Yagona portalning mobil ilovasida 35 ta davlat xizmatidan foydalanish imkoniyati yaratildi. Mobil ilova orqali elektron davlat xizmatlaridan foydalanish imkoniyatini kengaytirish maqsadida elektron raqamli imzo talab etish amaliyotini soddalashtirish bo‘yicha tegishli normativ huquqiy-hujjat loyihasi ishlab chiqildi hamda ushbu yo‘nalishda vakolatli organlar (Davlat soliq qo‘mitasi huzuridagi Yangi texnologiyalar markazi) bilan ishlar boshlab yuborildi.
Shu o‘rinda olib borilayotgan ishlarga xalqaro miqyosda haqiqiy baho beruvchi muhim jihat – mamlakatimizning elektron hukumat sohasidagi reytingiga to‘xtalsak, elektron xizmatlar ko‘rsatish darajasi bo‘yicha mamlakatimiz dunyoning kuchli 50 taligiga kirgan.
Kelgusida mamlakat miqyosida sifatli va talab yuqori bo‘lgan elektron davlat xizmatlarini yanada kengaytirish, bosqichma-bosqich barcha davlat xizmatlarini raqamli shaklga o‘tkazish, shu jumladan:
• joriy yil oxiriga qadar jami elektron davlat xizmatlari sonini 300 taga yetkazish;
• Yagona portalda davlat bojlarini va davlat organlari tomonidan solingan jarimalarni va boshqa to‘lovlarni tegishli bank va boshqa to‘lov tizimlari orqali onlayn tarzda to‘lash bo‘yicha davlat xizmatlarini ko‘rsatuvchi alohida platforma ishlab chiqish va ishga tushirish;
• Yagona portalning mobil ilovasini takomillashtirish va unda 100 ta elektron davlat xizmatlarni joriy etish, avtotransport vositalari uchun tusi o‘zgartirilgan (tonirovka) oynalardan foydalanishga ruxsatnoma berish kabi bir qator amalga oshiriladigan ustuvor vazifalar belgilangan.

• Развитие электронного правительства – залог оперативного и качественного оказания государственных услуг
24.05.2021
Сегодня электронное правительство — это важный механизм по применению цифровых технологий при оказании услуг со стороны государственных органов с целью повышения их открытости, прозрачности, а также эффективности их деятельности. В рамках E-Gov подразумевается отказ от традиционных форм работы с переводом всех видов госуслуг в электронный формат.
С целью создания дополнительных удобств для населения при пользовании электронными государственными услугами в декабре 2020 года была запущена новая версия Единого портала интерактивных государственных услуг.
В новой версии портала реализован ряд новшеств, в частности, расширены возможности электронных платежей, обновлен портал интерфейса, расширена и конкретизирована статистическая информация.
В 2020 году в ЕПИГУ было внедрено 50 новых видов госуслуг, и в настоящее время их общее количество достигло 250.
С целью создания удобств для граждан и предпринимателей при пользовании государственными услугами в региональных почтовых отделениях налажено оказание госуслуг посредством Единого портала интерактивных государственных услуг.
К настоящему времени на более чем 500 почтовых объектах налажено оказание 17 видов госуслуг. Также, к концу этого года будут внедрены новые виды госуслуг в систему ЕПИГУ, и таким образом их количество намечается довести до 300.
Вместе с этим также ведется работа по оптимизации и созданию дополнительных удобств при пользовании услугами Единого портала.
В настоящее время в мобильном приложении ЕПИГУ запущено оказание 35 видов госуслуг. С целью расширения возможностей для пользования госуслугами через мобильное приложение разработан проект нормативно-правового документа по упрощению требований по запросу электронной цифровой подписи, ведется совместная работа с представительными органами (Центр новых технологий при Государственном налоговом комитете).
Также следует обратить внимание на важный аспект в рамках международной оценки проводимых работ — так, наша страна в рейтинге оказания электронных государственных услуг вошла в Топ-50 стран.
В этом контексте определены следующие приоритетные задачи, направленные на дальнейшее увеличение количества актуальных электронных государственных услуг, поэтапную цифровизацию всех госуслуг, в том числе:
• Доведение общего количества всех электронных госуслуг до 300;
• Разработка и запуск отдельной платформы на Едином портале по онлайн-оплате государственных пошлин и взимаемых штрафов через банки и другие платежные системы;
• Совершенствование мобильного приложения ЕПИГУ и внедрение до ста видов электронных госуслуг, в том числе выдача разрешений на тонировку (затемнение) стекол автомобилей.