• Qashqadaryo viloyatida inkubatsiya dasturi ishtirokchilari uchun “Demo Day” boʻlib oʻtdi
Joriy yilning 10-aprel kuni Qashqadaryo viloyati OTMlarida tashkil etilgan inkubatsiya dasturlari ishtirokchilari uchun onlayn rejimda “Demo Day” boʻlib oʻtdi.
Mazkur onlayn tadbirda IT Park vakili, Qashqadaryo viloyati OTM rektori, Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi vakillari hamda inkubatsiya dasturi ishtirokchilari qatnashdilar.
“Demo Day”– bu yakuniy tadbir boʻlib, uning doirasida Qashqadaryo OTMlari qoshidagi inkubatsiya markazlarida malaka oshirgan ishtirokchilar oʻz startap loyihalarini mehmonlar va maxsus taklif qilingan hakamlar hayʼatiga taqdim etdi. Har bir startapga oʻz loyihasini taqdim etish uchun 3 daqiqa, shuningdek, hakamlar hayʼati tomonidan berilgan savollariga javob berish uchun 2 daqiqa berildi.
Eslatib oʻtamiz, inkubatsiya dasturlarida ishtirok etish uchun Qashqadaryo OTMlaridan jami 222 ta ariza kelib tushdi va ular orasidan 61 ta startap-loyiha saralashdan muvaffaqiyatli oʻtdi. Ishtirokchilarga 1,5 oy davomida 15 ta maʼruza va mentorlardan dars olish, oʻz loyihalari ustida ishlash va startaplarini muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun zarur boʻlgan koʻnikmalarni rivojlantirish uchun ekspert tomonidan sessiyalar taqdim etildi.
Inkubatsion dasturlarda ishtirok etgan 61 ta loyihadan quyidagi 20 ta loyiha “Demo Day”ga yoʻllanmani qoʻlga kiritdi.
Shuni taʼkidlash joizki, Qashqadaryo viloyatidagi OTMlar huzurida inkubatsiya markazlarini tashkil etish “Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administrasiyasi rahbarining 2020-yil 24-noyabrdagi 02-3310-sonli topshirigʻida, Qashqadaryo viloyatidagi oliy taʼlim muassasalarida Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari parki Inkubatsiya markazlarini tashkil etish” hamda ularning faoliyatini yoʻlga qoʻyish toʻgʻrisidagi qarori doirasida amalga oshirildi.
Demo kunining eng yaxshi startap loyihalari quyidagilar:
Kardio Vessel - Yurak-qon tomir kasalliklari sohasidagi aterosklerotik tomirlar tarmogʻidagi gemodinamik hisob-kitoblarning natijalari turli oʻlchamdagi plastinlarni sifatli baholash va taqqoslash imkonini beradi.
Paxta monitoring dasturi - Paxta zavodlarida yongʻinlarning oldini olish, favqulodda vaziyatlar haqida oʻz vaqtida xabar berish va paxta tozalash zavodlarida harorat va namlikni doimiy nazorat qilish.
iSign - Odamlarga imkoniyati cheklanganlar (imo-ishora tili foydalanuvchilari) bilan muloqot qilish imkonini beruvchi elektron tarjimon.
Bolajon - Maktabgacha taʼlim muassasalarida ingliz tilini oʻqitish boʻyicha mobil ilova ishlab chiqish.
Halovat -Talabalarga yotoqxonani tez va oson topishga yordam beruvchi onlayn platforma.
Tekst Opt - MDH va Yevropa davlatlaridagi milliy tekstil bo'lib, oʻz mahsulotlari sotuvini amalga oshiradigan yagona platforma.
“Demo Day” kunida qatnashgan barcha ishtirokchilarga inkubatsiya dasturini muvaffaqiyatli tugatganligi haqida sertifikat taqdim etildi. Eng muhimi, startap loyiha egalari kelgusi faoliyatida qimmatli boʻlgan tajribani olishga muvaffaq boʻlishdi.

• В Кашкадарьинской области состоялся Demo Day для участников программ инкубации
10 апреля 2021 года в Кашкадарьинской области в онлайн формате состоялся Demo Day для участников программ инкубации при ВУЗах области.
В данном онлайн-мероприятии приняли участие представители Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, IT Park, ректоры кашкадарьинских вузов, а также участники программ инкубации и другие.
Demo Day – это финальное мероприятие, в рамках которого участники программ инкубации, прошедшие обучение в инкубационных центрах при вузах Кашкадарьи презентовали свои стартап-проекты перед гостями и специально приглашенным жюри. Каждому стартапу было дано по 3 минуты на презентацию своего проекта и 2 минуты на ответы на вопросы от жюри.
Напомним, что всего на участие в программах инкубации было получено 222 заявки со всех ВУЗов Кашкадарьи, из них приняло участие 61 стартап-проектов. Участникам было дано 1,5 месяца, 15 лекций, а также экспертные сессии на то, чтобы пройти обучение с менторами, поработать над своими проектами и развить другие навыки, необходимые для успешной реализации своих стартапов. Из 61 проекта, прошедших обучение в инкубационных программах, 20 проектов смогло пройти на Demo-день.
Стоит также отметить, что создание инкубационных центров при университетах в Кашкадарьинской области осуществлено в рамках поручения Главы Администрации Президента Республики Узбекистан от 24 ноября 2020 года № 02-3310 «О создании инкубационных центров парка программных продуктов и информационных технологий в высших образовательных учреждениях Кашкадарьинской области» и налаживании их деятельности.
В итоге, лучшими стартап-проектами Demo-дня признали:
1. Kardio Vessel - результаты гемодинамических расчетов в сети атеросклеротических сосудов в области сердечно-сосудистых заболеваний позволяют качественно оценить и сравнить значимость пластин разного размера.
2. Paxta monitoring dasturi - профилактика пожаров на хлопчатобумажных фабриках, своевременное оповещение о чрезвычайных ситуациях и постоянный мониторинг температуры и влажности хлопкоочистительных заводов Внедрение системы мониторинга и разработка программы
3. iSign - электронный переводчик, позволяющий людям с ограниченными возможностями (пользователям языка жестов) общаться с людьми.
4. Bolajon - разработка мобильного приложения для обучения английскому языку в дошкольных учреждениях.
5. Halovat - онлайн-платформа, позволяющая студентам быстро и легко найти общежитие.
6. Tekst Opt - Национальный текстиль в страны СНГ и Европы. Единственный, кто осуществляет процесс продажи своей продукции.
Все проекты, прошедшие на Demo-день получили сертификат об успешном завершении программы инкубации, а главное ценный опыт, который начинающие стартаперы будут использовать в их дальнейшей деятельности.