• Chirchiq shahrida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi o‘z faoliyatini boshladi
Toshkent viloyatning Chirchiq shahrida navbatdagi Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ochilib, o‘z ish faoliyatini boshladi. Ushbu markaz Toshkent viloyatida tashkil etilgan o‘n ikkinchi o‘quv markazi hisoblanadi.
Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Toshkent viloyat hududiy boshqarmasi, keng jamoa vakillari hamda mahalliy yoshlar ishtirok yetishdi.
Mazkur markaz so‘ngi rusumdagi zamonaviy kompyuter texnikalari va mebel jihozlari bilan jihozlangan bo‘lib, aholi va yoshlarning zamonaviy axborot texnologiyalari sohasida bilim egallashlari hamda korxonalar, hukumat va boshqaruv organlari xodimlarining malakasini oshirishlari uchun zarur bo‘lgan barcha shart-sharoitlar yaratilgan.
Kelgusida tuman yoshlari ushbu o‘quv markazlarida kompyuter savodxonligi, dasturlash, robototexnika, internetdan foydalanish hamda boshqa bir qator yo‘nalishlarda o‘z bilimlarini oshiradilar. Shuningdek ularni axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida innovatsion ishlanmalarni yaratish, start-ap loyihalarini ishlab chiqishga jalb qilish ham mo‘ljallangan.

• В городе Чирчик начал свою работу Учебный центр цифровых технологий
Очередной Учебный центр цифровых технологий открылся в городе Чирчик Ташкентской области. Данный учебный центр стал двенадцатым по счету, открытым в данном регионе.
В церемонии открытия учебного центра приняли участие представители территориального управления Министерства по Ташкентской области, широкой общественности, а также местная молодежь.
Данный учебный центр оснащен современным компьютерным и мебельным оборудованием. В нем созданы все условия для обучения молодежи и населения современным информационно-коммуникационным технологиям, а также для повышения квалификации сотрудников предприятий, органов государственной власти и управления в этой сфере.
В дальнейшем в данном учебном центре будут организованы учебные курсы по повышению компьютерной грамотности, программированию, робототехнике, пользованию интернетом и другим направлениям. Также их намечается привлечь к разработке инновационных разработок и реализации стартап-проектов в сфере ИКТ.