• Ijro intizomini yanada mustahkamlash yuzasidan oʼquv-amaliy seminari o‘tkazildi
Qoraqalpogʼiston Respublikasi Аmudaryo tumani hokimligida davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarida ijro intizomiga masʼul rahbarlarning hujjatlar bilan ishlashini tashkil etish, shaxsiy masʼuliyatini oshirish hamda ijro intizomini yanada mustahkamlash yuzasidan oʼquv-amaliy seminar o‘tkazildi.
Mazkur seminarda Oʼzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi masʼullari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi vakillari shuningdek, Respublika hududidagi boshqa vazirliklar, davlat organlari, tegishli tashkilotlar mutasaddilari, barcha tumanlar masʼullari ishtirok etdilar.
Seminarda Аxborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri birinchi oʼrinbosari Oleg Pekosning O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumati hujjatlari va topshiriqlarini rasmiylashtirish, ularning ijrosini tashkil etishda axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanish samaradorligini oshirish hamda "Ijro.gov.uz" ijro intizomi idoralararo yagona elektron tizimi to‘g‘risidagi maʼruzalari tinglandi. Ushbu maʼruza yuzasidan ham muzokaralar oʼtkazilib, tinglovchilarni qiziqtirgan savollarga atroflicha javoblar berildi.
Shuningdek, o‘quv-amaliy seminar davomida masʼullar tomonidan qilingan maʼruzalarda norma ijodkorligi, hujjatlar loyihalarini ekspertizadan o‘tkazish hamda qonun hujjatlarini targ‘ib etishda yuridik xizmatlarning ustuvor vazifalari, jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlashda tahlillar, muammolar va ularning yechimlari xususida maʼlumotlar berildi.
Muzokara va ochiq muloqot tarzida o‘tgan o‘quv-amaliy seminar ishtirokchilari kun tartibida muhokama qilingan masalalar yuzasidan keng tushunchalarga, batafsil maʼlumotlarga ega bo‘ldilar.

• Прошел учебно-практический семинар по вопросам дальнейшего укрепления исполнительской дисциплины
В хокимияте Амударьинского района Республики Каракалпакстан прошел учебно-практический семинар, посвященный вопросам организации работы ответственных руководителей органов государственной власти и управления с документацией, повышению личной ответственности и дальнейшему укреплению исполнительской дисциплины.
В семинаре приняли участие ответственные лица Кабинета Министров Республики Узбекистан, представители Совета Министров Республики Каракалпакстан, а также работники министерств, государственных органов, соответствующих организаций в Республике Каракалпакстан, ответственные лица со всех районов.
На семинаре выступил первый заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Олег Пекось с докладом на тему ««Оформление документации и поручений Президента и Правительства Республики Узбекистан, повышение эффективности использования информационно-коммуникационных технологий в вопросах их исполнения. Единая электронная система межведомственной исполнительской дисциплины «Ijro.gov.uz». По итогам выступления прошли обсуждения, были даны ответы на вопросы слушателей.
Также в ходе учебно-практического семинара была дана информация об исполнительской норме, а также приоритетных задачах юридических услуг при проведении экспертизы проектной документации, широком ознакомлении с законодательными документами, аналитические данные при работе с обращениями юридических и физических лиц, проблемы и способы их решения.
На учебно-практическом семинаре, прошедшем в открытом и конструктивном духе, участники получили обширную информацию по утвержденным на повестке дня темам.