• IT mutaxassislarini tayyorlash bo‘yicha “Future Skills Uzbekistan” yangi o‘quv loyihasiga start berildi
IT mutaxassislarini tayyorlash bo‘yicha “Future Skills Uzbekistan” yangi o‘quv loyihasi ishga tushuriladi. Mazkur loyiha Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari Texnologik parki (IT Park) va O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi tomonidan amalga oshirilmoqda.
“Future Skills Uzbekistan” loyihaning maqsadi - axborot texnologiyalari bo‘yicha keng qamrovli o‘quv dasturi orqali yuqori malakali IT mutaxassislar sonini ko‘paytirishdir. Loyiha 3 ta asosiy bosqichdan iborat bo'lib, professional ta’lim va IT mutaxassislarni tayyorlash, IT mutaxassisining malakasini baholash va malaka pasportini berishIT mutaxassisi ishga joylashish va mustaqil ravishda ish bilan shug‘ullanish (frilanserlik) bo‘yicha yordam ko‘rsatish masalalarini o‘z ichiga qamrab oladi.
Kompleks o‘quv dasturi 9 oy davom etadi va Respublikaning barcha viloyatlarini hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasi va Toshkent shahrini qamrab oladi. Dastur narxi – 400 000 so‘m oyiga.
Dastur ishtirokchisi bo‘lish uchun nomzod 16 yoshdan oshganish bilan ta’minlanmagan bo‘lishi kerak, shuningdek, tanlovoldi saralash bosqichidan muvaffaqiyatlri ravishda o‘tish kerak: mantiqiy testdan, kompyuter savodxonligi bo‘yicha hamda ingliz tili darajasini  aniqlash uchun testlardan.
Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligidagi aholini ish bilan ta’minlash jamg‘armasi hisobidan ajratilgan mablag‘ga kvotalar bo‘yicha ishsiz va ish izlayotgan shaxslarnining o‘qish to‘lovining 50 foizini qoplab beradi (ishtirokchilar umumiy sonining 70 foizdan oshmasligi kerak). Potensial ish beruvchi yoki o‘quvchi tomonidan 50 foiz qoplanadi.
Ishsiz va ish izlayotgan shaxslar sonidan 30 foiz dasturni muvaffaqiyatli yakunlagan talabalarning o‘qish xarajatlari Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi tomonidan qoplanadi.
Loyihada ishtirok etish uchun ro‘yxatdan o‘tish muddati 2021-yil 18-yanvar kunidan boshlab quyidagi havola orqali amalga oshiriladihttp://futureskills.uz.

• Стартовал новый образовательный проект «Future Skills Uzbekistan» по подготовке IT-специалистов
Запускается новый образовательный проект по подготовке IT-специалистов «Future Skills Uzbekistan». Организаторами проекта выступают Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT Park) и Министерство занятости и трудовых отношений.
Цель проекта «Future Skills Uzbekistan» - увеличить количество высококвалифицированных специалистов в сфере IT, посредством комплексной программы обучения информационным технологиям. Сам проект состоит из 3-х основных этапов, а именно: профессиональное обучение и подготовку IT-специалистов, оценка компетенции и выдача паспорта о квалификации IT-специалиста, содействие IT-специалисту в трудоустройстве и самозанятости (фриланс).
Комплексная программа обучения будет длиться 9 месяцев и охватит все области республики, Республику Каракалпакстан, а также город Ташкент. Стоимость программы - 400 000 сумов в месяц.
Для того, чтобы стать участником программы нужно быть старше 16 лет, не трудоустроенным, а также пройти начальный отбор, который включит в себя: тест на логику, тест на минимальное знание компьютерной грамотности, а также тест на знание английского языка.
50 процентов стоимости обучения безработных и лиц, ищущих работу, покрывается за счет средств Фонда содействия занятости населения при МЗТО по выделенным квотам (не более 70% мест от общего количества участников проекта). 50 процентов покрывает потенциальный работодатель или учащийся.
30 процентам лучшим, успешно завершим курс ученикам из числа безработных и лиц, ищущих работу, Министерство занятости и трудовых отношений возместит сумму расхода за обучение.
Начало регистрации для участия в проекте – 18 января 2021 годаРегистрацию необходимо пройти по следующей ссылке: http://futureskills.uz.
По всем вопросам и обращениям
Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT Park): +998 71 209 11 99info@it-park.uz;