O‘qituvchilar uchun sovrin jamg‘armasi $6000 bo‘lgan tanlov muddati uzaytirildi
«One Million Uzbek Coders» loyihasi hamda Xalq ta’limi vazirligi hamkorligida umumta’lim maktablari o‘qituvchilari uchun umumiy sovrin jamg‘armasi $6000 bo‘lgan tanlov muddati 1-fevralga qadar uzaytirildi.
Loyiha doirasida o‘qituvchilarning professional yutuqlarini aniqlash va e’tirof etish, shuningdek, o‘qituvchilarni ta’lim jarayonida innovatsion texnologiyalardan faol foydalanishga undash tanlovning maqsadi deb ko‘rsatildi.
Tanlovda umumta’lim maktablari o‘qituvchilari ishtirok etishlari mumkin. O‘qituvchilar va ularning talabalari tomonidan telegram guruhlarida va loyihaning ijtimoiy tarmoqlarida motivatsiya va faollik ko‘rsatilishi lozim. Sovrinli o‘rinlar soni - 8 ta.
Tanlov to‘g‘risida batafsil ma’lumot quydagi havola orqali olishingiz mumkin: https://it-park.uz/uz/itpark/news/one-million-uzbek-coders-loyihasi-doirasida-o-qituvchilar-uchun-6-000-dollarlik-sovrin-fondiga-ega-tanlov
Mahalliy startapchilar biotexnologiya sohasi bo‘yicha akseleratorda ishtirok etishlari mumkin
Ilg‘or Texnologiyalar Markazi C.A.T. Science Accelerator Biotech bepul ilmiy akseleratoriga biotexnologiyalar sohasidagi startaplar qabulini e’lon qiladi. Akseleratorda Markaziy Osiyo mamlakatlaridan biotexnologiyalar sohasidagi ilmiy startaplar ishtirok etishlari mumkin.
Quyidagi sohalardagi ilmiy loyihalar akseleratorda ishtirok etishi mumkin:
• tibbiyot
• farmakologiya
• qishloq xo‘jaligi
• hayot sifatini oshirish.
Akselarator ishtirokchilari o‘z tadqiqotlarini tijoratlashtirish imkoniyatini qo‘lga kiritishlari va o‘z biznesini boshlashishlari mumkin bo‘ladi.
Arizalar 5 fevralgacha quydagi havola orqali qabul qilinadi: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdyuuZieMlrroiGeGQN-Q9aAVjtYX1-ZAsYEa2GSQbBMaG8Zg/viewform?usp=sf_link
O‘zbekiston va Finlyandiya birgalikda oliy ta’lim sohasida IT dasturni amalga oshiradi
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti hamda Turku amaliy fanlar universiteti (Finlyandiya) birgalikda “Axborot texnologiylari va tadbirkorilik” nomli oliy ta’lim sohasidagi dasturni yo‘lga qo‘yishdi.
Dasturga muvofiq talabar 1+3 shaklida o‘qishni amalga oshiradi, ya’ni birinchi o‘quv yilini O‘zbekistonda boshlab, qolgan uch yil Finlyandiyada ta’lim oladi. Bundan tashqari, bitiruvchilar Finlyandiya kompaniyalarda ishga qabul qilish va yirik IT kompaniya va startaplarda amaliytni o‘tishga imkoniyatni qo‘lga kiritadi.
Dastlabki kelishuvga ko‘ra “Axborot texnologiyalari va tadbirkorlik” hamda “IT biznes va tadbirkorlik” bo‘yicha bakalavr yo‘nalishlaridir.
Navoiyda birinchi fotoelektrostansiyaning qurilish ishlariga start berildi
Masdar kompaniyasi (Birlashgan Arab Amirliklari) Navoyi viloyatida birinchi xususiy fotoelektrostansiyani qurilish ishlariga start berdi. Mazkur stansiyaning quvvati 100 megaVattni tashkil etadi. Fotoelektrosnansiyani joriy yil oktabr oyida ishga tushurilishi rejalashtirilgan.
Stansiya yiliga quyosh energiyadan foydalanib 270 gigavatt-soat elektroenergiyani ishlab chiqaradi. Bu esa, o‘z navbatida, 31 mingga yaqin uylarni elektroenergiya bilan ta’minlab beradi.

Продлен конкурс для педагогов с призовым фондом $6000
Конкурс для педагогов с общим призовым фондом $6000, организованный One Million Uzbek Coders в партнерстве с Министерством народного образования, продлевается до 1 февраля.
Задачей конкурса является выявление и признание профессиональных достижений педагогов в рамках проекта, а также мотивация педагогов к активному использованию инновационных технологий в образовательном процессе.
Участвовать в конкурсе могут учителя общеобразовательных школ. Главное требование – проявить мотивацию и активность со стороны педагогов, а также их учеников в Telegram-группах и социальных сетях проекта. Количество призовых мест – восемь.
Подробную информацию вы можете получить по следующей ссылке: https://it-park.uz/ru/itpark/news/konkurs-dlya-pedagogov-v-ramkah-proekta-one-million-uzbek-coders-s-prizovym-fondom-v-6-000
Отечественные стартаперы могут принять участие в акселераторе в сфере биотехнологий
Центр передовых технологий объявляет о новом наборе стартапов в сфере биотехнологий на бесплатный научный акселератор — C.A.T. Science Accelerator Biotech. В акселераторе могут принять участие научные стартапы в сфере биотехнологий со всех стран Центральной Азии.
В акселераторе могут принять участие исследовательские и научные проекты по следующим направлениям:
• медицина
• фармакология
• сельское хозяйство
• повышение качества жизни.
Участники акселератора имеют возможность коммерциализировать свои исследования и начать собственный бизнес.
Заявки принимаются до 5 февраля. Подать заявку можно по следующей ссылке: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdyuuZieMlrroiGeGQN-Q9aAVjtYX1-ZAsYEa2GSQbBMaG8Zg/viewform?usp=sf_link (https://t.me/mininnovation/2884)
Узбекистан и Финляндия запускают образовательную IT-программу
Ташкентский государственный экономический университет (ТГЭУ) и Университет прикладных наук Турку (Финляндия) открыли новую совместную образовательную программу «Информационные технологии и предпринимательство».
Согласно проекту, студенты будут обучаться по данной программе в формате 1+3. То есть первый год обучения будет проходить в Узбекистане, а последующие три – в Финляндии. Кроме того,  выпускники получат возможность трудоустроиться в финских компаниях, а практику они будут проходить в крупных IT-компаниях и стартапах Финляндии.
Согласно предварительным договоренностям, будет осуществляться набор слушателей по направлениям бакалавриата “Информационные технологии и предпринимательство” и “IT-бизнес и предпринимательство».
Стартовало строительство первой фотоэлектростанции в Навои
Компания Masdar (ОАЭ) приступила к строительству первой в стране частной фотоэлектростанции в Навоийской области мощностью 100 МВт. Запуск фотоэлектростанции запланирован на октябрь этого года.
Станция будет ежегодно производить 270 гигаватт-часов электричества, получаемого из солнечной энергии, что достаточно для обеспечения электричеством более 31 тысячи домов.