• “Ko‘kterak” pochta aloqa bo‘limida davlat xizmatlari ko‘rsatish tizimi yo‘lga qo‘yildi
Bugun 4 dekabr kuni Toshkent viloyati, Toshkent tumani “Ko‘kterak” MFY hududida “O‘zbekiston pochtasi” AJning Toshkent filialiga qarashli “Ko‘kterak” pochta aloqasi bog‘lamasi binosining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur binoda aholiga barcha turdagi pochta xizmatlari bilan birga Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalidan foydalangan holda 15 turdagi davlat xizmatlaridan ham foydalanishlari uchun barcha imkoniyatlar yaratilgan.
Xududlarda yashovchi aholiga davlat xizmatlaridan foydalanish imkoniyatini taqdim etish katta ahamiyatga egadir. Bugungi kunda davlat xizmatlarini ko‘rsatish asosan viloyat va tuman markazlarida yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, tumanlarning chekka hududlarida yashovchi aholi davlat xizmatlaridan foydalanish uchun uzoq masafalarni bosib o‘tishga majbur bo‘lmoqda. Bu kabi noqulayliklarni bartaraf etish uchun ushbu xizmatlarni pochta aloqasi bo‘limlarida yo‘lga qo‘yish orqali aholi o‘ziga yaqin bo‘lgan pochta aloqasi bo‘limlariga borib davlat xizmatlaridan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Joriy yilning 5 oktabr kuni Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev rahbarligida milliy pochta tizimini isloh qilish masalasi bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazilgan edi. Ushbu yig‘ilish jarayonida bir qator topshiriq va vazifalar berilgan bo‘lib, shulardan biri pochta aloqasi ob’ektlarida davlat xizmatlari ko‘rsatilishini yo‘lga qo‘yishni tashkil etish topshirilgan edi.

Сегодня, 4 декабря этого года в Ташкентской области Ташкентского района состоялась торжественная церемония открытия здания почтового отделения «Кўктерак» Ташкентского филиала АО «Узбекистон почтаси».
В нем, наряду с оказанием почтового сервиса, для населения созданы все возможности для получения до 15 видов государственных услуг посредством ЕПИГУ.
Важно обеспечить доступ населения, проживающего в регионах, к государственным услугам. Сегодня государственные услуги в основном предоставляются в областных и районных центрах, а граждане, проживающие в отделенных районах районов, вынуждены преодолевать большие расстояния, чтобы пользоваться государственными услугами. Для устранения таких неудобств, установив эти услуги в почтовых отделениях, население сможет выходить в ближайшие почтовые отделения и пользоваться государственными услугами.
5 октября текущего года под председательством главы нашего государства Шавката Мирзиёева состоялось совещание по реформированию национальной почтовой системы. В ходе встречи был дан ряд задач и обязанностей, одна из которых заключалась в организации предоставления государственных услуг на почтовых предприятиях.