IT Park xotin-qizlar uchun “Tumaris Tech”   loyihasi doirasida amalga oshirilayotgan onlayn kurslar haqida e’lon qildi
Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari Texnologik parki (IT Park) Oʻzbekistonda xotin-qizlarning IT sohasidagi texnologik tadbirkorligini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha “Tumaris Tech” loyihasi doirasida xotin-qizlar uchun mo‘ljallangan onlayn kurslar to‘g‘risida e‘lon qildi
Mazkur onlayn kurslarda Oʻzbekistonning barcha hududlarida istiqomat qiluvchi barcha yoshdagi xotin-qizlar ishtirok etishlari mumkin. Kursning eng yaxshi tinglovchilariga ishga joylashish imkoniyati yaratiladi.
Onlayn kurslar quyidagi IT yo‘nalishlari bo‘yicha o‘tkaziladi:
• kompyuter savodxonligi;
• mobil dasturlash;
• veb dasturlash;
• SMM va kopirayting;
• grafik dizayn.
Kurslar joriy yil 7-dekabr kuni boshlanib, o‘zbek tilida onlayn tarzda o‘tkaziladi. Roʻyxatdan oʻtish muddati: 2020-yil 7-dekabrgacha.
Kurslarda ishtirok etish uchun quyidagi havola orqali roʻyxatdan oʻtish kerak: https://forms.gle/6NdhFHtgFViX2qCY6
Tumaris Tech” — USAID tadbirkorlik va biznes muhitini rivojlantirish loyihasi koʻmagida IT Park tomonidan tashkil etilgan Oʻzbekistonda IT sohasida xotin-qizlar texnologik tadbirkorligini qoʻllab-quvvatlash loyihasi boʻlib, unda ayollarning oʻz startap loyihalarini ishlab chiqishda rag'batlantiriladi. Loyiha AKT ekotizimiga ayollarni jalb qilishga qaratilgan.
Yagona portalda yangi xizmatlar joriy etildi
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida ikkita yangi xizmatlar paydo bo‘ldi — “Avtotransport vositalari haqida ma'lumot” hamda “O’zbekiston Respublikasi hududida avtotransport vositasi orqali olib kirilayotgan yuk haqida ma’lumot olish” xizmatlari.
Mazkur xizmatlar fuqarolarimizga yanada qulaylik yaratish maqsadida joriy qilingan. Masalan, “Avtotransport vositalari haqida ma'lumot” O‘zbekiston Respublikasi hududiga olib kirilayotgan yuk ortilgan avtomobil transportining bojxona postlaridan o‘tish vaqti va joyi haqida ma’lumotlarni olish imkonini beradi. Mazkur xizmatlar quydagi havola orqali mavjud: https://my.gov.uz/oz/service/80 va https://my.gov.uz/oz/service/82
O‘zbekistondagi mobil aloqa abonentlari soni 25 millionga yaqinlashdi
2020 yil 1-oktabr holatiga ko‘ra, mobil aloqa tizimiga ulangan abonentlar soni 24,8 mln. ni tashkil etib, 2019 yilning mos davriga nisbatan 6,9 % ga yoki 1,6 mln. ga o‘sgan
Shu jumladan, aholida 23,3 mln. abonentni tashkil etib, o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 3,8 % ga yoki 852,2 ming abonent soniga oshgan.
Mobil aloqa tizimiga ulangan eng ko‘p abonentlarga ega bo‘lgan hududlar:
- Toshkent shahri – 4,8 mln. abonent;
- Farg‘ona viloyati – 2,8 mln. abonent;
- Samarqand viloyati – 2,3 mln. abonent;
- Andijon viloyati – 2,1 mln. abonent.
Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida inkubatsiya markazi ochildi
IT Park ko‘magida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti huzuridagi inkubatsiya markazining onlayn ochilishi bo‘lib o‘tdi
Eslatib o‘tamiz, joriy yil oktabr oyida Toshkent shahridagi Turin va G.V. Plexanov nomidagi universitetlarning filiallarida inkubatsiya markazlari ham ochildi. Mazkur markazlarning ochilish maqsadi — iqtidorli yoshlarga turli dasturlar va o‘z innovatsion loyihalarni amalga oshirishga har taraflama ko‘mak berishdir.
2GIS Toshkent shahrida “Yo‘ldagi hodisalar” nomli funksiyani  yaratdi
2GIS kompaniyasi Toshkent shahrida “Yo‘ldagi hodisalar” nomli yangi funksiyani yaratdi. Endilikda foydalanuvchilar ilova orqali yo‘lda sodir bo‘lgan hodisalar (avtohalokatlar, yo‘llarni yopish va hokazo) to‘g‘risida ma’lumot oladi.
Xabar qoldirish uchun ilovada avtorizatsiya talab etilmaydi, ammo fotorasmni qo‘shish uchun ro‘yxatdan o‘tish kerak. Voqealarni baholash hamda 2GIS har bir foydalanuvchisi uning haqqoniyligi va ishonchiligi to‘g‘risida qo‘shimcha ma’lumot keltirishi mumkin.
Yo‘ldagi hodisalar xaritada hamda navigator rejimida aks ettiriladi.
2GIS kompaniyasi rejaga asosan xabar berilgan yo‘larni yopish va yo‘larda mavjud bo‘lgan kameralar to‘g‘risida xaritaga ma’lumotlarni ham qo‘shishi mumkin. Bundan tashqari navigator eng qulay bo‘lgan marshrutni ham tuzib beradi.

IT Park объявляет о проведении онлайн-курсов для девушек в рамках проекта Tumaris Tech
Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT Parkобъявляет о проведении онлайн-курсов для девушек в рамках проекта  Tumaris Tech по поддержке женского технологического предпринимательства в сфере IT в Узбекистане.
Курсы предлагаются всем девушкам, живущим во всех регионах Узбекистана, независимо от возраста. Лучшим слушателям курсов будет предоставлена помощь с возможным трудоустройством.
Онлайн-курсы будут проводиться по самым актуальным IT-направлениям:
- компьютерная грамотность;
- мобильная разработка;
- веб-разработка;
- SMM и копирайтинг;
- графический дизайн.
Сами курсы стартуют 7 декабря 2020 года и будут проводиться на узбекском языке. Дедлайн регистрации для участия в курсах: 7 декабря 2020 года включительно.
Для участия на курсах пройдите регистрацию по следующей ссылке: https://forms.gle/6NdhFHtgFViX2qCY6
Tumaris Tech —  проект по поддержке женского технологического предпринимательства в сфере IT в Узбекистане, реализуемый IT Park при поддержке проекта USAID по развитию предпринимательства и бизнес-среды, в рамках которого женщины получают поддержку в развитии своих стартап-проектов. Проект направлен на усиленное вовлечение женщин в IT-экосистему.
На сайте ЕПИГУ появились новые госуслуги
На сайте Единого портала интерактивных государственных услуг появились две новые услуги — «Информация о транспорте» и «Получение информации о ввозимых грузах на автотранспортных средствах на территорию Республики Узбекистан».
Данные услуги внедрены с целью создания еще больших удобств для наших граждан. Так, с помощью услуги «Информация о транспорте» можно бесплатно получить информацию об автотранспорте, в том числе информацию о страховом полисе, страховом случае (ДТП) и получать информацию о штрафах за нарушения правил дорожного движения.
Услуги доступны по следующей ссылке: https://my.gov.uz/ru/service/80 и https://my.gov.uz/ru/service/82
Количество абонентов мобильной связи в Узбекистане превысило 24,8 миллиона
Количество абонентов мобильной связи в Узбекистане по состоянию на 1 октября 2020 года составило 24,8 млн. Этот показатель вырос на 6,9% или почти на 1,6 млн. абонентов по сравнению с 2019 годом.
При этом более 23,3 миллиона абонентов являются физическими лицами, что на 3,8% или 852,2 тысячи абонентов больше по сравнению с тем же периодом 2019 года.
Регионы с наибольшим количеством абонентов мобильной связи:
• город Ташкент — 4,8 млн. абонентов;
• Ферганская область — 2,8 млн. абонентов;
• Самаркандская область — 2,3 млн. абонентов;
• Андижанская область — 2,1 млн. абонентов.
В Ташкентском государственном экономическом университете открылся инкубационный центр
При поддержке IT Park состоялось онлайн-открытие инкубационного центра при Ташкентском государственном экономическом университете.
Как мы сообщали ранее, в октябре этого года были открыты инкубационные центры в филиалах Туринского университета и университета имени Г. В. Плеханова в Ташкенте. Открытие данных инкубационных центров направлено на всемерную поддержку инновационных проектов талантливой молодежи.
2GIS запустила в Ташкенте функцию «Дорожные события»
2GIS запустила в Ташкенте опцию «Дорожные события» в своем приложении. Теперь пользователи смогут узнать о любых дорожных событиях, будь то перекрытие дороги или авария, через приложение.
Авторизация не требуется для публикации сообщения, но для добавления фотографии обязательна. События можно будет оценивать, а любой пользователь 2GIS сможет подтвердить или опровергнуть информацию.
Дорожные события отображаются как на карте, так и в режиме навигатора.
События на карту добавляет и сам 2GIS -это касается запланированных перекрытий и камер на дороге. Кроме того, навигатор подберёт наиболее удачный маршрут прямо во время движения.