• Samarqand viloyatida fuqarolar tomonidan kelib tushgan murojaatlari bo‘yicha qator ishlar amalga oshirildi
14.11.2020
Joriy yilning 10-13 noyabr kunlari O`zbekiston Respublikasi Prezidenti Administrasiyasi rahbarligida vazirlik va idoralar rahbariyati va mas`ul xodimlari tomonidan Samarqand viloyatida ommaviy qabullar tashkil etildi.
Qabullar 4 kun davom etib, Samarqand shahar hamda Samarqand, Pastdarg`om va Nurobod tumanlari aholisi uchun Samarqand tumanida, Kattaqo`rg`on shahar, Kattaqo`rg`on, Narpay va Paxtachi tumanlari aholisi uchun Kattaqo`rg`on shahrida, Oqdaryo, Ishtixon, Payariq va Qo`shrabot tumanlari aholisi uchun Payariq tumanida, Toyloq, Urgut, Jomboy va Bulung`ur tumanlari aholisi uchun Toyloq tumanida tashkil etildi.
Mazkur qabullarda axborot-kommunikasiya texnologiyalari sohasi bo`yicha jismoniy va yuridik shaxslar murojaatlari Axborot texnologiyalari va kommunikasiyalarini rivojlantirish vazirining o`rinbosari J.Maxsudov boshchiligidagi viloyatda sohada faoliyat olib borayotgan korxona va tashkilotlar rahbarlari tomonidan qabul qilindi. Qabullarda sohaga jami 42 ta murojaat kelib tushdi. Shularning 11 tasi joyida hal etildi, qolgan 31 ta murojaat nazoratga olindi.
Qabullar davomida viloyatning turli shahar va tumanlarida bir qator ishlar amalga oshirildi. Jumladan:
• qator tumanlarida ijtimoiy soha obyektlari yuqori tezlikdagi telekommunikasiya tarmog`iga ulandi;
• 9 ta yangi mobil aloqa baza stansiyalar ishga tushirildi va 18 ta mavjud baza stansiyalar modernizatsiya qilindi;
• Samarqand viloyati Urgut tumanining uzoq va borish qiyin bo`lgan Qizilto`riq aholi punktida 2G/3G/4G baza stansiyalari o`rnatilib, ishga tushirildi va shu joyning o`zida qishloq aholisi uchun sim kartalar sotuvi yo`lga qo`yildi.

• В Самаркандской области осуществлен ряд работ по обращениям граждан
10-13 ноября текущего года под руководством Администрации Президента Республики Узбекистан в Самаркандской области были организованы публичные приемы с участием руководителей и сотрудников министерств и ведомств.
Приемы в течение 4-х дней прошли в Самаркандской области для населения города Самарканда, Самаркандского, Пастдаргомского и Нурабадского районов, в городе Каттакургане для населения города Каттакурган, Каттакурганского, Нарпайского и Пахтачийского районов, в Пайарыкском районе для населения Акдарьинского, Иштиханского, Пайарыкского и Кушрабатского районов, в Тайлакском районе для населения Тайлакского, Ургутского, Джамбайского и Булунгурского районов.
Под руководством заместителя Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Ж. Максудова были организованы приемы руководителей подведомственных предприятий и организаций по обращениям физических и юридических лиц. В ходе приемов по вопросам ИКТ поступило 42 обращения. Из них 11 были решены прямо на месте. Остальное 31 обращение взято под контроль для изучения ситуации.
В ходе приемов были осуществлены работы в ряде городов и районов области, в частности:
• ряд социальных объектов в некоторых районах Самаркандской области подключены к высокоскоростной телекоммуникационной сети;
• запущено 9 новых базовых станций и модернизировано 18 существующих базовых станций мобильной связи;
• в удаленном и труднодоступном населенном пункте Кизилтурик в Ургутском районе Самаркандской области были установлены и запущены базовые станции 2G/3G/4G. Также на месте была организована реализация сим-карт местному населению.