Aholi uchun elektron xizmatlar ko‘rsatish raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishning eng ustuvor yo‘nalishlaridan biri. Ana shu maqsadda Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (https://my.gov.uz) faoliyat yuritadi.
Bugungi kunda ushbu portal orqali 200 dan ortiq elektron davlat xizmatlari taqdim etib kelinmoqda. Ular bo‘yicha yil boshidan beri 2,5 millionta ariza kelib tushgan bo‘lib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 9 foizga oshdi. Yil yakuniga qadar umumiy xizmatlar turi 230 tadan oshiriladi.
Jumladan, ko‘chmas mulkni ijaraga berish shartnomalarini ro‘yxatdan o‘tkazish, fuqarolarni Toshkent shahri va Toshkent viloyatida doimiy ro‘yxatga olish, ish stajini tasdiqlash haqida arxiv ma’lumotnoma olish xizmatlari joriy qilinishi hamda kadastr pasportini ro‘yxatdan o‘tkazish, ipoteka kreditlari bo‘yicha davlat subsidiyasini olish xizmatlarining takomillashtirilishi rejalashtirilgan.
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali 2020 yil oktabr oyi uchun ommabop xizmatlar Top-10 taligini e’lon qildi. Unga ko‘ra, oktabr oyi davomida:
1. Soliq to‘lovchining identifikatsion raqamini aniqlash uchun – 110 ming dan ortiq  murojaat;
2. Jismoniy shaxslar uchun soliq to‘lovchining indentifikatsion raqamini (STIR) olish uchun - 60,9 mingta murojaat;
3. Tashqi iqtisodiy faoliyatga tegishli kontrakt (shartnomalar) ma’lumotlarini Tashqi savdo operatsiyalarining yagona elektron axborot tizimiga kiritish uchun - 53,2 mingta murojaat;
4. O‘zbekiston Respublikasi xududidaga temiryo‘l transport vositasi orqali olib kirilayotgan yuk haqida ma’lumot olish uchun - 48,6 mingta murojaat;
5. Fuqarolarning davlat pensiya (nafaqa) haqida ma’lumot – 43,5 mingta murojaat;
6. Ko‘chmas mulkning kadastr pasportini shakllantirish uchun – 41,7 mingta murojaat;
7. Fuqarolarni jamg‘arib boriladigan pensiya ta’minoti tizimiga hisobga olish uchun – 39,9 mingta murojaat;
8. Ruhiy kasalliklar bo‘yicha dispanser hisobida turishi yoki turmasligi to‘g‘risida ma’lumotnoma olish uchun - 39,8 mingta murojaat;
9. Narkologiya bo‘yicha dispanser hisobida turishi yoki turmasligi to‘g‘risida ma’lumotnoma olish uchun — 37,3 mingta murojaat;
10. Maktabgacha ta’lim muassasasiga joylashtirish uchun ariza berish uchun fuqarolardan  36,7  mingta electron murojaatlar kelib tushgan.
Bundan ko‘rinib turibdiki,  aholining elektron xizmatlardan foydalanishga bo‘lgan talablari ortib bormoqda. Bu esa elektron hukumat tizimining rivojlanishidagi muhim omildir.

• ЕПИГУ: самые востребованные услуги среди населения в октябре 2020 года
Предоставление гражданам удобных электронных государственных услуг является одним из приоритетных направлений развития цифровой экономики. С этой целью функционирует Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ) (https://my.gov.uz).
Сегодня через Единый портал гражданам предоставляется более 200 видов электронных госуслуг. С начала года на ЕПИГУ поступило порядка 2,5 миллиона обращений, или на 9 процентов больше по сравнению с прошлым годом. К концу года их число намечается довести до 230.
В частности, запланировано внедрить следующие виды услуг — регистрация договоров аренды недвижимости, внедрение услуги по получению архивной справки о стаже работы, а также усовершенствовать услуги по получению архитектурно-плановой приёмки, регистрации кадастрового паспорта, получению государственной субсидии по ипотечному кредиту.
Единым порталом интерактивных госуслуг оглашен Топ-10 самых популярных сервисов за октябрь 2020 года:
1. Определение идентификационного номера налогоплательщика -  более 110 тысяч обращений;
2. Получение идентификационного номера налогоплательщика для физических лиц (СТИР) — 60,9 тысячи обращений;
3. Предоставление данных по внешнеторговым контрактам в Единую электронную информационную систему внешнеторговых операций — 53,2 тысячи обращений;
4. Получение информации о ввозимых грузах железнодорожным транспортом на территорию Республики Узбекистан — 48,6 тысячи обращений;
5. Информация о государственном пенсионном обеспечении граждан — 43,5 тысячи обращений;
6. Оформление кадастрового паспорта недвижимого имущества — 41,7 тысячи обращений;
7. Постановка граждан на учет в накопительной пенсионной системе — 39,9 тысячи обращений;
8. Справка о нахождении или об отсутствии на учете в психоневрологическом диспансере — 39,8 тысячи обращений;
9. Справка о нахождении или об отсутствии на учете в наркологическом диспансере — 37,3 тысячи обращений;
10. Подача заявления на устройство ребенка в дошкольное образовательное учреждение — 36,7 тысячи обращений.
Спрос населения на электронные услуги растет с каждым днем. И это является важным фактором в развитии системы электронного правительства.