• O‘zbek tili bayramini nishonlash an’anaga aylanmoqda
Har bir davlatning buyukligini ko‘rsatuvchi birlamchi boyligi uning tili hisoblanadi. Aynan til ma’lum bir odamlar guruhini birlashtirib millat qiladi, uni yuksaltiradi, dunyoga tanitadi. Til millatlar madaniy merosini avloddan-avlodga yetkazishda asosiy vosita bo‘lib xizmat qiladi.
2020 yilning 10 aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti     Sh. Mirziyoyev tomonidan “O‘zbek tili kunini belgilash to‘g‘risidagi” qonunni imzolandi. Bu esa ona tilimizga bo‘lgan yuksak hurmat va ehtiromning bir ko‘rinishi aslida.
21-oktabr – Davlat tili bayrami arafasida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalarini va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi huzuridagi “Elektron hukumat loyihalarini boshqarish” markazida xodimlar ishtirokida “O‘zbek tili bayrami” bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda aytib o‘tilganidek, dunyo miqyosida har bir millatda ona tilini asrash qadriyat darajasiga ko‘tarilgan. Buning yaqqol isboti YUNESKO tomonidan dunyo markazi minbaridan turib aytilgan taklifga ko‘ra turli mamlakatlarda “Xalqaro ona tili” bayram sifatida nishonlana boshlandi.
Bu kabi tadbirlarning o‘tkazilishi, shubhasiz tilni asrab-avaylashda, davlat tiliga bo‘lgan hurmat va ehtiromni yuksalishida muhim o‘rin tutadi.

• Праздник узбекского языка становится доброй традицией
Объединяющим величием любого народа считается его язык. Именно язык объединяет определённую группу людей в нацию, возвеличивает её, представляет миру. Язык служит основным средством передачи от поколения к поколению культурное наследие наций.
10 апреля 2020 года Президент Республики Узбекистан Ш. Мирзиёев подписал закон «Об установлении Дня праздника узбекского языка». Это на самом деле одно из проявлений огромного уважения и почета к нашему родному языку.
В преддверии 21 октября – Праздника государственного языка в Центре «Управления проектами электронного правительства» при Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан при участии сотрудников прошел «Праздник узбекского языка».
Как было отмечено на мероприятии, язык является одним из важнейших богатств любого народа. В мировом масштабе сохранение родного языка возведено на ценностный уровень, и ярким тому доказательством служит то, что в разных странах начато празднование «Международного родного языка», предложенного ЮНЕСКО с высокой мировой трибуны.