• Geoaxborot texnologiyalarni keng joriy etish va qo‘llash muhim masaladir
“Yerni masofadan zondlash ma’lumotlarini iqtisodiyotning turli sohalarida qo‘llash” mavzuida navbatdagi vebinar o‘tkazildi.
Mazkur vebinar Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi tashabbusi bilan Qozog‘iston Respublikasi Raqamli rivojlanish, innovatsiyalar va aerokosmik sanoati vazirligining Aerokosmik qo‘mitasi va “Qazaqstan G‘arysh Sapari” milliy kompaniyasi” AJ ishtirokida tashkil etildi.
Vebinarda o‘n beshdan ortiq vazirlik va idoralar markaziy apparati, korxonalar, tashkilotlar, institutlar rahbar va mutaxassislari ishtirok etishdi.
Tadbirni o‘tkazishdan ko‘zlangan maqsad – respublikada Yerni masofadan zondlash texnologiyalarini qo‘llash, shuningdek, ular asosida geoaxborot mahsulotlarini ishlab chiqish, turli ilmiy-amaliy tadqiqotlarni olib borishda hamkorlik qilish, xorijiy tajribani o‘rganishdir.
Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari rivojlangan davrda Yerni masofadan zondlash texnologiyalarini qo‘llash, shuningdek, ular asosida geoaxborot mahsulotlarini ishlab chiqish bugungi kunda dunyo mamlakatlari iqtisodiyotini rivojlantirishning va insoniyat faoliyatining turli jabhalariga raqamli texnologiyalarni joriy etishning kuchli vositadir.
Tadbirda kosmik faoliyat yo‘nalishlarida salmoqli ilmiy, amaliy va ishlab chiqarish tajribasiga ega Qozog‘iston Respublikasining qo‘mita, jamiyat va tashkilotlarining mutaxassislari tomonidan yo‘ldosh apparatlarni yaratish va foydalanish, hamda geoaxborot tizimlarini yaratish yo‘nalishlarida amalga oshirilayotgan ishlar va istiqbolli loyihalar to‘g‘risida ma’lumotlar berildi.
Jumladan, amaldagi yo‘ldosh apparatlari guruhi, ularning texnik tavsiflari va qo‘llanish sohalari, yangi yo‘ldoshlarni yaratish va uchirish rejalari, ulardan Qozog‘iston iqtisodiyotida foydalanishda bo‘lgan tizimlar va ularni respublikada joriy etish, hamkorlikni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi hududida Yerni masofadan zondlash texnologiyalarini qo‘llash va geoaxborot tizimlarini turli sohalarga tadbiq etish bo‘yicha qabul qilinadigan qonunchilik va normativ-huquqiy hujjatlarni ishlab chiqish va joriy etishda Qozog‘iston Respublikasining tajribasini o‘rganishga hamda Qozog‘iston Respublikasi Raqamli rivojlanish, innovatsiyalar va aerokosmik sanoati vazirligining Aerokosmik qo‘mitasi va “Qazaqstan G‘arysh Sapari” milliy kompaniyasi” AJ bilan hamkorlikda ishlashga kelishib olindi.
Ko‘plab savol va javoblar bilan o‘tgan vebinar natijalari bo‘yicha qatnashchilarda Yerni masofadan zondlash texnologiyalari va geoaxborot tizimlarini turli sohalarda qo‘llash samaradorligi, shuningdek, ularni joriy etishning normativ-huquqiy, texnologik va iqtisodiy jihatlari to‘g‘risida yanada chuqurroq tushunchalar shakllandi hamda qiziqish bildirgan vazirlik va idoralar bilan yo‘nalishga oid bo‘lgan alohida tadbirlarni o‘tkazish masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi.

• В числе важнейших вопросов – широкое внедрение и применение геоинформационных технологий
Прошел очередной вебинар на тему «Применение в различных сферах экономики данных дистанционного зондирования Земли».
Вебинар был организован по инициативе Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций и Агентства космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан при участии Аэрокосмического комитета Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан и АО “Национальная компания “Казакстан Гарыш Сапари”.
В вебинаре приняли участие руководители и специалисты центральных аппаратов, предприятий, организаций и институтов из более чем пятнадцати министерств и ведомств.
Основной целью проведения мероприятия является сотрудничество и изучение зарубежного опыта в применении технологий дистанционного зондирования Земли в республике, разработке на их основе геоинформационных продуктов, проведении научно-практических исследований.
В период развития информационно-коммуникационных технологий применение дистанционного зондирования Земли, а также разработка на их основе геоинформационных продуктов на сегоднящний день является мощным средством для развития экономик ряда стран, а также внедрения цифровых технологий в различные аспекты человеческой деятельности.
Вместе с тем, имеется большая потребность в дальнейшем более широком внедрении и использовании геоинформационных технологий в работе министерств, ведомств и хозяйствующих субъектов для повышения оперативности, качества и эффективности их деятельности.
В мероприятии со стороны специалистов комитета, обществ и организаций Республики Казахстан, имеющих большой научный, практический и производственный опыт в направлении космической деятельности, была представлена информация о проводимой работе и перспективных проектах по созданию и использованию спутниковых аппаратов, созданию геоинформационных систем.
В том числе рассмотрены действующие группы спутниковых аппаратов, их технические характеристики и области применения, планы по созданию и  запуску новых спутников, применяемые в экономике Казахстана системы по их использованию, вопросы их внедрения в республике, развития сотрудничества в этой сфере.
Также достигнута договоренность о сотрудничестве с Аэрокосмическим комитетом Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан и АО “Национальная компания “Казакстан Гарыш Сапари” по изучению опыта Республики Казахстан в области разработки и внедрения законодательных и нормативно-правовых документов по применению технологий дистанционного зондирования Земли и геоинформационных систем в различных сферах на территории Республики Узбекистан.
По итогам прошедшего вебинара, на котором было поднято немало вопросов, у участников сформировалось более глубокое понимание эффективности применения технологий дистанционного зондирования Земли и геоинформационных систем в различных сферах, а также о нормативно-правовых, технологических и экономических аспектах их внедрения. Стороны также сделали акцент на проведении отдельных мероприятий с заинтересованными министерствами и ведомствами по данному направлению.