• Andijonda viloyatidagi «Digital City»da yirik loyihalar taqdimoti bo‘lib o‘tdi
Joriy yil 18 sentyabr kuni Andijon viloyatidagi «Digital City»da O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yildagi 28 aprel kuni qabul qilingan «Raqamli iqtisodiyot va elektron hukumatni keng joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori asosida olib borilayotgan loyihalar taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Loyihalar taqdimotida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri o‘rinbosari Q.Yuldashev va Andijon viloyati hokimi Sh.Abdurahmonov ishtirok etdi.
Taqdimotda, “Monterra” onlayn platformasini pilot loyiha sifatida Andijon viloyatida ekin yerlarini kosmik suratlarni tahlil qilish imkonini bervuchi “Monterra” onlayn platformasi joriy etilishi nazarda tutilgan.
Hozirda platforma O‘zbekiston Respublikasi Davlat Soliq qo‘mitasi huzuridagi Kadastr agentligining “Yer axborot” tizimi bilan o‘zaro integratsiya qilinib, jami       7 879 ta fermer xo‘jaliklarining 145 ming gektar paxta va g‘alla maydonlari to‘g‘risida viloyatdagi jami ekin maydonlarining 64,74 foizi tahliliy ma’lumotlarni shakllantirish yo‘lga qo‘yildi.
Boshlang‘ich bosqichda platformaga viloyatdagi 20 ta fermerlarning yer maydonlarida yetishtirilayotgan paxta ekinlari holatini sinov tariqasida onlayn monitoring qilish yo‘lga qo‘yildi. Monitoring jarayonida fermer va agronomlar uchun ko‘chatlarning o‘sishidagi belgilanganidan ortda qolishi, begona o‘simliklarning mavjudligi, kimyoviy, organik va mineral o‘g‘itlarni qo‘llash, ekinlarni sug‘orishda foydalanish uchun muhim ma’lumotlarni olish, tahlil qilish va natijada hosildorlikni oshirish, resurslarni tejash bo‘yicha tegishli tavsiyalarni avtomatik tarzda ishlab chiqish ishlari amalga oshirilmoqda.
Mazkur ma’lumotlardan foydalanish kutilayotgan hosildorlik miqdorini aniqlash, o‘sish sur’ati ortda qolayotgan ko‘chatlarni yetkazib olish yoki unumdorligi yuqori bo‘lgan hududlarga ko‘proq e’tibor qaratib hosildorlikni oshirish, kimyoviy moddalarni zaruratdan ortiq foydalanmaslik natijasida hosilga va tabiatga zarar yetkazishning oldi olish, ortiqcha o‘g‘it sarflanmasligi natijasida xarajatlarni optimizatsiya qilish, suv resurslaridan oqilona foydalanishga ko‘maklashadi.
Shuningdek, Andijon viloyatidagi 145 ming gektar yer maydonlarining qolgan 66 ming gektaridan ortiq bog‘dorchilik, chorvachilik, sabzavotchilik, sholikorlik va baliqchilik maqsadlarida foydalaniladigan yer maydonlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar ham bosqichma-bosqich platformaga joylashtirilmoqda.
Loyihani sentyabr oyida ishga tushirilishi bilan Andijon viloyatining barcha ekin maydonlarining tahliliy ma’lumotlarini shakllantirish va ularni yer egalariga taqdim etish imkoniyati yaratiladi.
Loyiha doirasida kadrlar tayyorlash masalasi ham inobatga olingan bo‘lib, birinchi bosqichda joriy yil oktyabr oyida Andijon viloyatidagi IT-Parkda viloyatda joriy qilinadigan elektron platforma, “Yer axborot tizimi” dasturi va boshqa geoportallardan foydalanish bo‘yicha mutaxassislar o‘qitiladi.

• В «Digital City» Андижанской области прошли презентации крупных проектов
18 сентября текущего года в «Digital City» Андижанской области прошли презентации проектов, реализуемых в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 апреля 2020 года «О мерах по широкому внедрению цифровой экономики и электронного правительства».
В мероприятии приняли участие заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан К. Юлдашев и хоким Андижанской области Ш. Абдурахмонов.
На презентации был представлен пилотный проект «Monterra», предусматривающий внедрение  онлайн-платформы по проведению анализа космических снимков посевных земель в Андижанской области.
В настоящее время данная платформа была интегрирована с системой «Информационная земельная система» Кадастрового агентства при Государственном налоговом комитете. Запущена работа по формированию аналитических данных о принадлежащих 7 879 фермерским хозяйствам 145 тысячах гектаров хлопковых и зерновых площадей, что составляет 64,74 процента от всех посевных земель в Андижанской области.
На начальном этапе в области посредством платформы был организован на экспериментальной основе онлайн-мониторинг засеянных хлопковых земель 20 фермерских хозяйств. В ходе мониторинга в автоматическом режиме разрабатывались рекомендации с предоставлением и анализом важной информации по проблеме роста посевов, наличия чужеродных культур, применению химических, органических и минеральных удобрений, водообеспечению земель, повышению их урожайности, экономии ресурсов.
Применение данной информации оказывает существенную поддержку в деле определения объёмов урожайности, решению проблемы роста отстающих посевов, повышению внимания к плодородным участкам с повышением их урожайности, предотвращению нанесения вреда урожаю и окружающей среде путем рационального использования химических веществ, оптимизации расходов путем экономного применения удобрений, рационального использования водных ресурсов.
Также в платформу поэтапно вносятся данные о свыше 66 тысячах гектарах земель, используемых для садоводства, животноводства, овощеводства, рисоводства, рыбоводства
С запуском проекта в сентябре создана возможность по формированию аналитических данных по всем посевным площадям в Андижанской области с их предоставлением владельцам земель.
В ходе проекта также уделяется внимание подготовке кадров. На первом этапе в октябре в андижанском IT-парке начнется подготовка специалистов - их обучение работе с внедряемой в регионе электронной платформой, программой «Информационная земельная система» и другими геопортальными ресурсами.