Shundan kelib chiqib, bugun Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida 3 sentyabr kuni kuni brifingda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Matbuot kotibi Sherzod Axmatov bugun eng ko‘p berilayotgan savollar va murojaatlarga javob berdi.
Bu yil Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktabda 2020-2021 o‘quv yili uchun qabul imtihonlari bo‘ladimi? Shu maktab haqida kengroq ma’lumot berib o‘tsangiz?
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarni rivojlantirish agentligi bilan birgalikda 2020/2021 o‘quv yilida Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktabning 5-9 sinflariga o‘quvchilarni qabul qilish belgilandi.
Hujjatlar sentyabr oyida Ixtisoslashtirilgan maktabning (ictschool.uz) rasmiy veb-sayti orqali onlayn qabul qilinadi;
Imtihonlar ikki bosqichta o‘tkaziladi:
1-bosqich: sentyabrda onlayn test sinovi o‘tkazilda;
2-bosqich: oktyabrda ZOOM dasturi orqali onlayn suhbat o‘tkaziladi.
Hujjatlarni qabul qilish va imtihonlar o‘tkazilish sanalariga aniqlik kiritilmoqda . Bu bo‘yicha yaqin kunlar ichida qo‘shimcha ma’lumotlar Vazirlik va Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktabning rasmiy saytlarida va ommaviy axborot vositalarida e’lon qilinadi.
Ushbu maktabga to‘xtalib o‘tadigan bo‘lsak, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 14 sentyabrdagi tegishli qaroriga muvofiq, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktab tashkil etildi.
2019 yil dekabr oyida ushbu o‘quv dargohining zamonaviy binosi foydalanishga topshirildi. Ayni paytda matematika va xorijiy tillardan muvaffaqiyatli imtihon topshirgan maktabda 549 nafar o‘g‘il-qiz 5 — 11 sinflarda ta’lim olmoqda.
Maktab matematika, informatika, fizika va ingliz tili fanlariga ixtisoslashtirilgan bo‘lib ta’lim o‘zbek tilida olib boriladi.
Maktabi o‘quvchilariga o‘quv jarayonida olayotgan nazariy bilimlarini IT labaratoriyalardan foydalanib amalda sinab ko‘rish imkoniyatlari yaratilgan. Ular maktab davridanoq o‘zlarining loyihalarini ishlab chiqishlari mumkin. Bundan tashqari, bitiruvchilar IELTS ingliz tilidan baholash testlarini maktabni o‘zida topshirish imkoniyatlariga ega bo‘ladi.

• В этом году будет проводиться приём в Специализированную IT-школу имени Мухаммада ал-Хоразмий
В этом году будут проводиться вступительные экзамены на 2020-2021 учебный год в Специализированную школу по углубленному изучению ИКТ имени Мухаммада ал-Хоразмий? Можете рассказать об этом подробнее?
Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Агентством по развитию Президентских, творческих и специализированных школ при Кабинете Министров определен порядок приёма учеников в 5-9 классы Специализированной школы по углубленному изучению ИКТ имени Мухаммада ал-Хоразмий.
Документы будут приниматься в сентябре через официальный веб-сайт Специализированной школы (ictschool.uz).
1-этап: в сентябре будет проводиться онлайн-тест;
2-этап: в октябре будет проводиться онлайн-собеседование через программу ZOOM.
Сейчас вносятся уточнения в даты приёма документов и проведения экзаменов. Информация об этом будет дана через официальные сайты Министерства и Специализированной школы, а также средства массовой информации.
А теперь немного о школе. Специализированная школа по углубленному изучению предметов информационно-коммуникационного направления имени Мухаммада ал-Хоразмий была создана в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 14 сентября 2017 года.
В 2019-м сдано в эксплуатацию современное здание специализированной школы по углубленному изучению предметов направления информационно-коммуникационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий. В настоящее время в школе в 5-11-х классах обучается 549 детей, успешно прошедших экзамены по математике и иностранным языкам.
Обучение проводится на узбекском языке со специализацией на математике, информатике, физике и английском языке.
Для учеников школы созданы условия для практического обучения посредством IT-лабораторий. Они начиная со школы уже могут разрабатывать свои проекты. Помимо этого, ученики школы также имеют возможность сдать тесты IELTS.