• Joriy yil 1-oktabrdan boshlab, aloqa operatorlari bilan birgalikda raqamni saqlagan holda mobil operatorni o‘zgartirish tartibi va shartlari ishlab chiqiladi
Bugungi kunda Ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari tomonidan Axborot texnologiyalari sohasi bo‘yicha bir qator savollar va murojaatlar kelib tushmoqda.
Shundan kelib chiqib, bugun Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida 3-sentabr kuni bo'lib o'tgan  brifingda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Matbuot kotibi Sh. Axmatov bugun eng ko‘p berilayotgan savollar va murojaatlarga javob berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda joriy yil 1- oktabrdan mobil telefon raqamini o‘zgarishsiz boshqa mobil kompaniyaga o‘tkazish mumkinligi to‘g‘risida o‘qidim! Ya’ni agar men UzMobile abonenti bo‘lsam telefon raqamimni o‘zgarishlarsiz aynan shu ko‘rinishda kodi bilan birga boshqa mobil operatori abonenti sifatida rasmiylashtirishim mumkinmi?
Shuni alohida ta’kidlab o‘tish lozimki, haqiqatdan ham ijtimoiy tarmoqlarda joriy yil 1-oktabrdan boshlab abonentlar boshqa uyali aloqa kompaniyasini tanlaganda ham telefon raqamini saqlab qolishi mumkin bo‘lishi haqida xabarlar tarqalgandi.
Joriy yil 1oktabrdan mobil telefon raqamini saqlagan holda boshqa aloqa kompaniyasining xizmatlaridan foydalanilmaydi. Biroq shuni aytib o‘tishim mumkun bunday imkoniyat yaqin kelajakda paydo bo‘lishi kutilmoqda.
«Ijtimoiy tarmoqlarda bu kabi gap-so‘zlarning tarqalishiga “Telekommunikatsiya xizmatlarini ko‘rsatish qoidalarini tasdiqlash to‘g‘risida”gi normativ-huquqiy hujjat Adliya vazirligida davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgani, hujjatga ko‘ra, mobil aloqa operatori o‘zgarganda raqamlari o‘zgarmay qolishi haqidagi xabarlar sabab bo‘lgan. Mazkur normativ hujjat joriy yil 30-iyun kuni qabul qilingan bo‘lsa-da, 1-oktabrdan kuchga kirishi belgilangan. Ya’ni hujjat kuchga kirdi deganda, unda keltirilgan xizmatlar ham o‘sha zahoti kuchga kirishi ko‘rsatilmagan.
Ushbu hujjat Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tashabbusi bilan ishlab chiqilgan hamda Vazirlikning tegishli buyrug‘i bilan tasdiqlangan. Adliya vazirligi tomonidan belgilangan tartibda davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan.
Bir kompaniyadan boshqa kompaniyaga o‘z mobil raqami bilan o‘tib, yangi abonent sifatida o‘sha kompaniya xizmatlaridan foydalanish dunyo tajribasida bor.
Qabul qilingan hujjatga asosan, O‘zbekistonlik abonentlarga ham ana shunday imkoniyatni taqdim etish harakatlari boshlandi. Ya’ni shu paytgacha bu borada ishlarni boshlash uchun huquqiy asos yo‘q edi.
Joriy yil 1 oktabrdan boshlab, aloqa operatorlari bilan birgalikda raqamni saqlagan holda mobil operatorni o‘zgartirish tartibi va shartlari ishlab chiqiladi. Bu jarayonda aholiga aloqa xizmatlarini ko‘rsatib kelayotgan mobil operatorlarning qonuniy huquq-manfaatlariga ustuvorlik beriladi.
Shundan so‘ng, 2020–2021-yillarda mobil aloqa operatorlari tomonidan zarur infratuzilma tayyorlanadi, kerakli jihoz va qurilmalar sotib olinadi. Bu haqda mobil aloqa operatorlar bilan muhokamalar chog‘ida bir qarorga kelinadi.
Moddiy-texnik baza va me'yoriy hujjatlar yaratilganidan so‘ng, istalgan aloqa kompaniyasidan boshqasiga o‘zingiz ishlatib yurgan raqamingizni saqlagan holda o‘ta olasiz. Masalan, siz Mobiuz yoki Beeline mijozisiz, ularga tegishli perefiksni saqlagan holda boshqa kompaniya, deylik, Ucell yoki UZTELECOM mobilga o‘tishingiz mumkin bo‘ladi.
Bu barchamiz uchun juda yaxshi qulaylik bo‘ladi. Qaysi hududda bo‘lsangiz, qaysi mobil kompaniyasi yaxshi xizmat ko‘rsatsa, sizda boshqa kompaniya raqami bo‘lsa ham, yaxshi xizmat ko‘rsatayotgan kompaniyaning xizmatlaridan foydalanasiz.
Biz bu xizmatlarni muvofiqlashtiruvchi vazirlik sifatida, aholiga aloqa xizmatlarini taqdim etuvchi tadbirkorning ham, iste’molchilarning ham manfaatini birdek hisobga olishimiz kerak. Vazirlik ichki hujjatlari bilan tasdiqlangan rejaga ko‘ra, 2021-yil oxirigacha mazkur tizimni amaliyotga to‘liq joriy etish rejalashtirilgan. Bu degani mazkur ish 2021-yilning dekabrigacha cho‘ziladi, degani emas, odatda reja tuzilganda turli omillarni inobatga olib uzoqroq muddat belgilanadi. Biroq ko‘pincha ishlar muddatidan oldinroq, hatto ancha oldin bajarilishi tajribamizda ko‘p kuzatilgan.

• Начиная с 1 октября текущего года совместно с операторами связи будут разработаны порядок и требования по изменению мобильного оператора с сохранением номера
Из социальных сетей узнал о том, что начиная с 1 октября можно будет сохранить номер мобильного телефона при переходе на другую мобильную компанию! Т.е., если я являюсь абонентом UzMobile, могу я стать абонентом другого мобильного оператора без изменения номера вместе с кодом?
Следует отметить, что в социальных сетях получила распространение новость о том, что начиная с 1 октября абоненты при выборе абонента домашней связи могут также сохранить свой телефонный номер.
С 1 октября текущего года нет возможности перейти на услуги другой компании связи при сохранении своего номера мобильного телефона. Но в ближайшем будущем может появиться такая возможность.
Поводом к этому послужила регистрация Министерством юстиции нормативно-правового документа «Об утверждении правил оказания телекоммуникационных услуг». Данный нормативно-правовой документ, зарегистрированный 30 июнь этого года, войдёт в свою силу 1 октября. Это не означает, что указанные в нем услуги вступят в свою силу в тот же день.
Данный документ был разработан по инициативе Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций и был утвержден соответствующим приказом, а также зарегистрирован в соответствующем порядке со стороны Министерства юстиции.
Существует международная практика по переходу от одной компании к другой с сохранением своего мобильного номера, регистрации в качестве нового абонента и использования услуг новой компании.
В соответствии с принятым документом начата работа по оказанию аналогичных услуг для отечественных абонентов. До настоящего времени не существовало никаких правовых основ для её осуществления.
Начиная с 1 октября текущего года совместно с операторами связи будут разработаны порядок и требования по изменению мобильного оператора с сохранением номера. Здесь будет приоритетными законодательные и правовые интересы мобильных операторов, оказывающих услуг связи для населения.
После этого в 2020-2021 года мобильными операторами связи будет создана соответствующая инфраструктура, закуплено необходимое оборудование. Об этом будут достигнуты договоренности с мобильными операторами связи.
После создания материально-технической базы и нормативных документов, будет возможным перейти к другой компании и пользоваться его услугами, сохранив используемый номер. К примеру, вы абонент Mobiuz или Beeline, вы можете перейти в Ucell или UZTELEKOM Mobile с сохранением префикса.
Это создаст для нас всех большие удобства. Вне зависимости от месторасположения, даже при наличии номера другой компании, вы можете воспользоваться услугами мобильной компании, оказывающей по Вашему мнению лучшие услуги.