Qurilma miyaga maxsus jarrohlik roboti yordamida joylashtiriladi. U bemorning bosh suyagida kichik bir teshik ochadi va implantni maxsus iplar orqali miyaga o'rnatadi.  Ushbu  jarayon  qariyb bir soat vaqtni oladi. Mask ushbu texnologiyani tajriba  tariqasida  cho'chqalarda sinovdan o'tkazdi.
Ixtirochining ta'kidlashicha, Neuralink odamlarga turli xil asab kasalliklarini davolashda yordam beradi.
Ammo Neuralink chipidan foydalanish imkoniyatlari haqiqatan ham cheksizdir. Uning yordami bilan transport vositasini fikran boshqarish, kelajakda hatto xotiralarni saqlash va ko'paytirish va ularni robot korpusiga yuklash mumkin bo'ladi.
Tasvirlarni aks ettirish innovatsion datchigi mutlaqo qorong‘i xonada rasmga olishga yordam beradi
SeeDevice Inc. kompaniyasi PAT-PD (Photon Assisted Tunneling-Photo Detector) nomli tasvirlarni aks ettirish innovatsion datchigini taklif qildi.
PAT-PD datchigi fotonlarning “yo‘qolishlarining” oldini oladi va bu minimal yorug‘likda tasvirlarni rasmga olishga imkon yaratadi.
Mazkur ixtiro nafaqat fotosuratga olish jarayonlarida, balki sanoat va tibbiyotda qo‘llanilishi mumkin. SeeDevice vakillari so‘zlariga ko‘ra, datchiklarni ishlab chiqarilishi keyingi yildan boshlab yo‘lga qo‘yiladi.
Garvard universiteti olimlari va Sony kompaniyasining mutaxassislari jarrohlik sohasiga yo‘naltirilgan mini robotni ixtiro qilishdi
Garvard univeriseti qoshidagi Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering institutining tadqiqotchilari va Sony kompaniyasi mutaxassislari jarrohlik sohasiga yo‘naltirilgan mini-RCM nomli mini robotni ixtiro qillishdi.
Test sinovlarini o‘tkazish natijalari shuni ko‘rsatdiki, mini-RCM qo‘l bilan boshqaradigan qurolga nisbatan bergan topshiriqlarni 68 foiz yuqori aniqlikda bajardi.  Shu bilan birga robot operatsiyani, ya’ni dorini ko‘zga nina orqali yetkazib berishni muvaffaqiyatli bajardi. Kichkina o‘lchamda bo‘lganligi tufayli mini-RCM boshqa  jarrohlik sohasida ishlatilgan robotlarga nisbatan qulay va samaralidir.
Mini-RCM robotni test sinovidan o‘tkazish videosi: https://vimeo.com/449716409
Microsoft Word veb versiyasida nutq va audio yozuvni matnga o‘tkazish imkoni yaratildi
Microsoft kompaniyasi Microsoft Word veb versiyasida Transcribe nomli nutq va audio yozuvni matnga o‘tkazish funksiyani ishga tushirilishi to‘g‘risida e’lon qildi. Uning yordamida foyadalanuvchilar ilova orqali nutqlarni yozishga yoki kelgusida audio yozuvlarni avtomatik ravishda matnga aylantirish uchun o‘z fayllarini yuklashga imkon beradi. Bunda quyidagi formatlarda fayllardan foydalanish mumkin: mp3, wav va  mp4.
Mazkur dastur nutqlarni onlayn rejimda yozilgan yoki saqlangan fayllarni matnga aylantirishga imkon beradi. Natijada olingan matnlarni  tahrir qilish va elektron hujjatlarga qo‘shish mumkin bo‘ladi.
Hozirgi paytda mazkur funksiya kompyuterlarga mo‘ljallangan Microsoft Word veb versiyasida mavjud bo'lib, yil yakunigacha mobil ilovalari  ham ixtiro qilinadi. Hozirgi bosqichda mazkur jarayonlarni faqat ingliz tilida tayyorlangan matn bilan bajarsa bo‘ladi, ammo yaqin kelajakda boshqa tillar ham qo‘shilishi ehtimoli  yuqori.
Microsoft Word'da yangi funksiya taqdimoti:  https://gfycat.com/physicalvapidbubblefish
Yadroviy chiqindilardan yaratilgan batareykani 28 ming yilgacha ishlatsa bo‘ladi
Kaliforniyada joylashgan NDB kompaniyasi yadroviy chiqindilar asosida yaratilgan va qo‘shimcha quvvatlantirishni talab qilmaydigan akkumulyator loyihasini taqdim etdi. Mazkur texnologiya atom elektrostansiyalarning ekspluatatsiyasidan so‘ng qolgan radioaktiv grafitni ishlatishga asoslangan.
Kompaniya vakillari ta’kidlashicha, mazkur batareya insonga salbiy ta’sir qilmaydi, uning ishlab chiqarilishi arzon bo‘ladi va  energetic samaradorligi oddiy litiy-ion batareyalarga nisbatan o‘ta yuqori bo‘ladi.
NDB kompaniyasi mazkur batareyaning tijoriy ishlab chiqarishni COVID-19 pandemiyasidan so‘ng ishga tushurmoqchi,  akkumulyatorning savdo uchun birinchi namunasi bir necha yildan keyin paydo bo‘ladi.

Илон Маск продемонстрировал практическое использование мозгового чипа Neuralink
Всемирно известный изобретатель и инноватор Илон Маск показал широкой публике первые испытания чипа Neuralink, вживляемого в мозг.
Имплантация устройства в мозг будет проводиться с помощью специального хирургического робота. Он просверлит в черепе пациента небольшое отверстие и установит имплантат, подключив его к мозгу через специальные нити. Сама операция будет занимать не более часа. Демонстрацию технологии Маск провёл с участием испытуемых свиней.
Как отметил изобретатель, Neuralink поможет людям в лечении различных неврологических проблем. Но возможности использования чипа Neuralink поистине безграничны. С его помощью можно будет мысленно управлять транспортным средством, а в будущем даже сохранять и воспроизводить воспоминания и загружать их в роботизированное тело.
Инновационный датчик изображения позволяет снимать практически в полной темноте
Компания SeeDevice Inc. предложила инновационный датчик изображения PAT-PD (Photon Assisted Tunneling-Photo Detector) или, по-русски, фотодетектор фотонного туннелирования.
Датчик PAT-PD «практически устраняет утечку фотонов», что обещает съёмку изображений в видимой области при минимальном освещении.
Данную разработку можно применять не только в области фотографирования, но и в промышленности и медицине. Как отметили представители компании SeeDevice, производство датчиков начнется в следующем году.
Учёные из Гарварда и компании Sony создали хирургического мини-робота
Исследователи из института Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering при Гарвардском университете и компания Sony создали хирургического робота mini-RCM.
При тестировании исследователи установили, что mini-RCM на 68% точнее инструмента, управляемого рукой. Робот также успешно выполнил имитацию процедуры, при которой хирург вводит иглу в глаз, чтобы «доставить лекарство в крошечные вены на глазном дне». Благодаря небольшим габаритам робот mini-RCM гораздо проще устанавливается, чем многие другие хирургические роботы.
Видео испытаний робота mini-RCM: https://vimeo.com/449716409
В веб-версии Microsoft Word появилась возможность расшифровки речь и аудиозаписи
Компания Microsoft объявила о запуске функции расшифровки аудиозаписей в веб-версии приложения Word под названием Transcribe. С помощью неё пользователи могут записывать разговоры в приложении или загружать собственные файлы для последующего автоматического транскрибования. Поддерживается загрузка файлов в форматах mp3, wav, m4a и mp4.
Данный инструмент позволяет осуществлять расшифровку разговоров в режиме онлайн или же ранее сохранённые аудиофайлы. Полученный в результате текст можно тут же редактировать и добавлять в документы.
В настоящее время данная функция доступна только в веб-версии Word для компьютеров, а к концу этого года она станет доступна пользователям мобильного приложения. На данном этапе инструмент расшифровки может обрабатывать записи на английском языке, но, очевидно, что в будущем будет добавлена и поддержка других языков.
Видео c презентацией новой функции в Microsoft Word:  https://gfycat.com/physicalvapidbubblefish
Батарейка из ядерных отходов прослужит порядка 28 тысяч лет без подзарядки
Калифорнийская компания NDB презентовала проект аккумулятора, который работает на ядерных отходах и практически не требует подзарядки. В основе технологии лежит радиоактивный графит, который остается после эксплуатации на АЭС.
Как отмечают представители компании, такая батарея будет безопасной для человека, дешевой в производстве и ее  энергетическая эффективность будет в разы выше, чем у обычных литий-ионных аккумуляторов.
В NDB планируют начать разработку коммерческого прототипа своей батареи после окончания пандемии COVID-19, а первая коммерческая версия такого аккумулятора должна появиться через несколько лет.