• AKT rivoji kadrlar salohiyatiga bog‘liq
Yangilanayotgan O‘zbekiston o‘z oldiga bugun shunchaki rivojlanishni emas, balki jamiyat hayotining turli sohalarida amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar natijasida eng kuchli davlatlar qatoridan o‘rin olishni asosiy marra qilib qo‘ygan. Buni oldindan ko‘ra bilgan, his qilgan Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev joriy yildagi parlamentga Murojaatnomasida taraqqiyotga erishish uchun raqamli bilimlar hamda zamonaviy axborot texnologiyalarini egallashimiz zarur va shartligi, bu bizga yuksalishning eng qisqa yo‘lidan borish imkoniyatini berishi, zero, bugun dunyoda barcha sohalarga axborot texnologiyalari chuqur kirib borayotganligiga alohida e’tibor qaratdi.
Shuningdek, raqamli iqtisodiyotni shakllantirish kerakli infratuzilma, ko‘p mablag‘ va mehnat resurslarini talab etishi, biroq qanchalik qiyin bo‘lmasin, bu ishga bugun kirishishimiz zarurligi, shu bois raqamli iqtisodiyotga faol o‘tish kelgusi besh yildagi eng ustuvor vazifalarimizdan biri sifatida belgilab berildi. Chunki raqamli texnologiyalar mahsulot va xizmatlar sifatini oshiradi, ortiqcha xarajatlarni kamaytiradi. Shu bilan birga, eng og‘ir illatlardan biri – korrupsiya balosini yo‘qotishda ham ular samarali vosita bo‘lib xizmat qiladi.
Raqamli texnologiyalarni keng joriy etish davlat va jamiyat boshqaruvi, ijtimoiy soha rivojlanishiga xizmat qilishi qatorida odamlar turmushini keskin yaxshilashi mumkinligini o‘tgan qisqa fursat ko‘rsatib berdi. Bu borada Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan so‘nggi ikki yil ichida bir qator yo‘nalishlarda kompleks ishlar olib borildi.
Raqamli iqtisodiyot izchil rivojlanishida bilimli hamda intellektual rivojlangan avlodni voyaga yetkazish, ularni mustaqil fikrlaydigan, qat’iy fuqarolik pozitsiyasiga ega insonlar etib tarbiyalashga qaratilgan chora-tadbirlar mamlakatimizda olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning eng muhim ustuvor yo‘nalishlaridan biri ham hisoblanadi.
Har bir yangi sohada bo‘lgani kabi raqamli iqtisodiyotga o‘tish jarayonida ham malakali kadrlar masalasi ustuvorlik kasb etadi. Tan olish kerakki, bu muammo har doim ham dolzarb bo‘lib kelgan. Shu o‘rinda bir misol keltirib o‘tsak. Ayni paytda vazirlik va idoralarda rahbarning aynan raqamlashtirish yo‘nalishidagi o‘rinbosarlari lavozimlari joriy qilinmoqda. Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantrish vazirligi mana shu lavozimlarga tajribali mutaxassislarni tavsiya qilish, kerak bo‘lsa, ta’minlash uchun javobgardir. Vazirlik mamlakat miqyosida barcha sohalarda raqamlashtirishga mas’ul bo‘lib, ba’zi holatlarda o‘zi uchun professional mutaxassis zarur bo‘lib turgan bir paytda bu bo‘shliqni nimaning hisobiga to‘ldirish zarur? Buning uchun nimalar qilish kerak? Buning ham yechimi topildi, unga mustahkam poydevor qo‘yildi.
Barchaga ma’lumki, Prezidentimiz g‘oyasi bilan bugun respublika bo‘ylab yoshlarga bo‘lgan e’tiborni yanada kuchaytirish, ularni madaniyat, san’at, jismoniy tarbiya va sportga keng jalb etish, yoshlarda axborot texnologiyalaridan foydalanish ko‘nikmalarini shakllantirish, kitobxonlikni targ‘ib qilish, xotin-qizlar bandligini oshirish maqsadida «Beshta muhim tashabbus» amalga oshirilmoqda. Ana shu tashabbusning uchinchisi — aholi va yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari hamda internetdan samarali foydalanishni tashkil etish doirasida hududlarda 32 ta Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi tashkil etildi. Bugungi kungacha jami 7,2 mingdan ortiq tinglovchi o‘quv kurslarini yakunlagan.
Kelgusida o‘quv markazlaridan tashqari «Ishga marhamat» monomarkazlarida va IT-Park filiallarida yoshlarga raqamli texnologiyalarni o‘rgatish bo‘yicha maxsus kurslar ham tashkil etiladi.
O‘z navbatida yoshlarni, umumta’lim maktab o‘quvchilari, oliy ta’lim muassasalari talabalari, akademik litsey va kasb-hunar kollejlari o‘quvchilariga dasturlash asoslarini o‘qitishga yo‘naltirilgan «Bir million dasturchi» loyihasi doirasida 69 mingdan ziyod o‘quvchi ta’lim olmoqda. Ulardan 5,8 ming nafari kurslarni muvaffaqiyatli tugatdi.
Hammaga ma’lumki, yuqori malakali kadrlarni tayyorlashning eng samarali yo‘li — ularni bolalik paytidan boshlab o‘rgatishdir. Shu maqsadda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 14 sentyabrdagi qaroriga muvofiq, Muhammad Al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktab tashkil etildi.2019 yil dekabr oyida ushbu o‘quv dargohining zamonaviy binosi foydalanishga topshirildi. Ayni paytda matematika va xorijiy tillardan muvaffaqiyatli imtihon topshirgan 680 nafar o‘g‘il-qiz maktabning 5-11 sinflarida ta’lim olmoqda.
Muhammad Al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining ta’lim sohasida ham katta ijobiy o‘zgarishlar ro‘y berdi. 2018/2019 o‘quv yilidan boshlab universitet zamonaviy ta’limning kredit modul tizimiga o‘tkazildi va hozirgi kunda bu tizimda 9 609 nafar talaba o‘qiyapti. Universitet tuzilmasida O‘zbek—Belarus qo‘shma fakulteti ham tashkil etildi. Bundan tashqari Universitetda Yaponiya xalqaro hamkorlik tashkilotining (JICA) 1,6 million dollar miqdoridagi texnik granti hisobiga zamonaviy o‘quv mediamarkazi ochildi. Mediamarkazda videokontentni tasvirga olish va ishlab chiqarish uchun barcha imkoniyat mavjud.
Prezidentimizning 2019 yil 7 yanvardagi qaroriga muvofiq, Toshkent shahridagi Amiti universiteti 2019 yilning sentyabr oyidan o‘quv yilini ochdi.
Toshkent shahridagi Amiti universitetiga bakalavr va magistrlik darajasi uchun axborot texnologiyalari, muhandislik va kompyuter texnologiyalari, iqtisodiyot, turizm boshqaruvi, biznes boshqaruvi yo‘nalishlari bo‘yicha qabul amalga oshirildi. Mazkur davr mobaynida xalqaro aloqalarni rivojlantirish yo‘lida Toshkent shahridagi Inha universiteti ham samarali ish olib bordi.
Shu o‘rinda yana bir mulohaza, yuksak ma’naviy-axloqiy sifatlar va yuqori darajadagi kasbiy malakaga ega bo‘lish uchun shaxs o‘z oldiga muayyan maqsadni qo‘ya olishi hamda unga erishish yo‘lida tinimsiz izlanishi, o‘qib-o‘rganishi lozim. Shundagina u ijtimoiy raqobatga chidamli, malakali kadr bo‘lib shakllanadi.
O‘z-o‘zini anglash tuyg‘usiga ega bo‘lish, yaratib berilayotgan imkoniyatlardan samarali foydalana olish, kasbiy bilimlarni puxta o‘zlashtirishga erishish shaxsga yetuk mutaxassis bo‘la olishi uchun poydevor yaratadi. Inson kamoloti, eng avvalo, uning o‘ziga bog‘liqdir. Axborot texnologiyalari sohasi shiddat bilan taraqqiy etib borayotgan yo‘nalish, bu yo‘lni tanlagan inson esa doimiy ravishda o‘z ustida ishlashi, innovatsion texnologiyalarini o‘zlashtirib borishi lozim.

• Сильные кадры — важная составляющая развития ИКТ
Обновленный Узбекистан ставит перед собой задачу не только последовательного развития, но и занятия достойного места в числе процветающих государств  путем реализации широкомасштабных реформ в различных сферах жизни общества. Понимая роль и значение этих изменений, Президент Шавкат Мирзиёев в начале этого года в своём Послании парламенту обратил особое внимание на то, что для достижения прогресса необходимо овладеть цифровыми знаниями и современными информационными технологиями, которые являются кратчайшим и наиболее эффективным путем развития во всем мире.
В связи с этим одной из приоритетных задач на ближайшие пять лет является переход на цифровую экономику. Конечно, её выполнение требует создания необходимой инфраструктуры, больших средств и трудовых ресурсов. Но и выгоды от этого несомненны. Цифровые технологии повышают качество продуктов и услуг, снижают избыточные расходы. Вместе с тем они также служат эффективным средством для искоренения коррупции ­– одной из серьёзных проблем современного общества.
За минувший короткий срок были ярко продемонстрированы возможности по широкому внедрению цифровых технологий не только в сферу развития государственного и общественного управления, социальной сферы, но и по кардинальному улучшению жизни людей. И в этом плане за последние два года Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций была проведена комплексная работа по ряду направлений.
Первым и важнейшим фактором последовательного развития цифровой экономики является создание образованного и интеллектуально развитого поколения, их воспитание как самостоятельных людей с сильной гражданской позицией.
Как и в любой новой сфере, вопрос квалифицированных кадров становится приоритетным при переходе к цифровой экономике. Следует отметить, что эта проблема всегда была актуальной. Приведём наглядный пример. В министерствах и ведомствах в настоящее время внедряется должность заместителя руководителя по вопросам цифровизации. Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций  ответственно за предоставление, а при необходимости и за обеспечение опытных специалистов на эти должности. В то же время министерство отвечает и за цифровизацию всех сфер и отраслей в масштабах страны. Как решить кадровые проблемы других ведомств и организаций, в то время как высококвалифицированные специалисты крайне необходимы нам самим для выполнения возложенных задач? В этом вопросе было найдено решение, заложен прочный фундамент.
В целях дальнейшего усиления внимания молодежи, ее широкого привлечения к культуре, искусству, физической культуре и спорту, формирования навыков использования информационных технологий, пропаганды чтения, повышения занятости женщин в стране реализуется Пять важных инициатив. В рамках третьей инициативы, направленной на эффективное использование компьютерных технологий и интернета среди населения, в регионах организовано 32 учебных центра цифровых технологий. На сегодняшний день курсы окончили более 7,2 тысячи слушателей.
В дальнейшем, помимо учебных центров, специальные курсы по обучению молодежи цифровым технологиям будут также организованы в филиалах технопарка и моноцентра «Ишга мархамат».
В рамках проекта «Один миллион программистов», направленного на обучение молодежи, учащихся общеобразовательных школ, студентов академических лицеев и профессиональных колледжей основам программирования, задействовано более 69 тысяч человек. Из них 5,8 тысячи успешно окончили курсы.
Наиболее эффективным способом подготовки высококвалифицированных кадров является их обучение с детства. С этой целью в соответствии с постановлением Президента от 14 сентября 2017 года создана Специализированная школа для углубленного изучения предметов по направлению информационно-коммуникационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий. В декабре 2019 года сдано в эксплуатацию современное здание этого учебного заведения. В настоящее время 680 мальчиков и девочек, успешно сдавших экзамены по математике и иностранным языкам, обучаются в 5-11 классах школы.
В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий также произошли значительные позитивные изменения. С 2018/2019 учебного года там перешли на кредитно-модульную систему современного образования. В настоящее время в нем обучаются 9 609 студентов. В структуре университета создан совместный узбекско-белорусский факультет. За счет технического гранта в размере 1,6 миллиона долларов от Японской организации международного сотрудничества (JICA) открыт современный учебный медиацентр. В нем созданы все возможности для съемки и производства видеоконтента.
В соответствии с постановлением Президента от 7 января 2019 года Университет Амити в Ташкенте открыл учебный год с сентября 2019 года. Здесь уже состоялся прием в бакалавриат и магистратуру по направлениям информационных технологий, инженерных и компьютерных технологий, экономики, управления туризмом, управления бизнесом. За этот период также наладил плодотворную работу по развитию международных связей Университет Инха в Ташкенте.
Именно в этих центрах молодые люди, прошедшие обучение или ставшие участниками проекта, вносят непосредственный вклад в организацию положительных решений многих вопросов, связанных с персоналом в сфере информационно-коммуникационных технологий.
В связи с этим необходимо отметить, для того, чтобы обладать высокими духовными и нравственными качествами и высоким уровнем профессионализма, человек должен уметь ставить перед собой конкретные цели и постоянно учиться и работать над собой для их достижения. Только тогда он сформируется как квалифицированный, устойчивый к социальной конкуренции специалист.
Чувство самосознания, умение эффективно использовать созданные возможности, доскональное приобретение профессиональных знаний закладывают основу для того, чтобы человек стал зрелым профессионалом. Человеческое совершенство зависит, прежде всего, от него самого.
Сфера информационных технологий — стремительно развивающееся направление, и человек, выбравший этот путь, должен постоянно работать над собой, осваивать инновационные технологии.