• “Raqamli Toshkent” fuqarolar manfaatlari uchun yaratiladi
Bugun jahonda yangi, zamonaviy tendensiya vujudga keldi: endilikda raqamli texnologiyalar megapolislardagi aholining uzog‘ini yaqin, og‘irini yengil qilmoqda.
McKincey Instituti tahlillariga ko‘ra, 2020 yilda dunyo xaritasida qariyb 600 ta “raqamli shahar” paydo bo‘ladi. Hisob-kitoblarga ko‘ra 2025 yilga borib “raqamli shahar”larning bozor qyimati $2 trln. dan oshib ketadi.
Masalan, SingapurdaSmart nation” deb nomlangan dastur ishga tushurilgan. Dasturga ko‘ra iqtisodiyot ham, jamiyat ham hatto hukumat ham raqamlashtirilishi zarur. Shu tariqa raqamli texnologiyalar barcha sohalarga kirib borgan va singapurliklar hayotining bir qismiga aylangan. Xususan, Singapurda transport oqimini boshqarishni kompyuterlashtirilgan tizimi xaydovchilarga bir yilda 60 soatni tejash imkonini beradi. Xorij tajribasidan anglash mumkinki, “raqamli shahar” dasturi megapolislarni modernizatsiya qilish, shu hudud aholisining turmush darajasini yanada yahshilash, shu bilan birga iqtisodiy samardorlik hamda barqaror rivojlanishning muhim mezoni hizoblanadi.
Endilikda joriy yildan boshlab poytaxtimiz Toshkent shahrida ham mutlaqo yangicha shakldagi “Raqamli Toshkent” konsepsiyasi hayotga tatbiq etiladi. Xo‘sh, “Raqamli Toshkent” qanday bo‘ladi? “Raqamli Toshkent” tizimidagi loyihalar odamlar hayotiga qanday yangiliklar olib kiradi? Ishonch bilan aytish mumkinki, ushbu Dastur xizmatlar sifatini yangi bosqichga olib chiqishda muhim qadam bo‘ladi.
Misol uchun, joriy yilda “Raqamli Toshkent” dasturi doirasida transportga chiptalarni onlayn sotib olish, maktablarda onlayn jurnal va kundaliklar, kommunal xizmatlari uchun onlayn to‘lovlar va “Yagona elektron tibbiy karta” yagona tizimi joriy etiladi.
“Raqamli Toshkent” kompleks dasturi loyihasining buyurtmachisi Toshkent shahar hokimligi hisoblanadi. “Raqamli Toshkent” kompleks dasturining asosiy maqsadi — mana shu kungacha biron bir masala yoki biron bir holat yuz berganda, uning sabablari o‘rganilib, unga yechim topish. Mazkur “Raqamli Toshkent” dasturi doirasida Toshkent shahar hokimligi Axborot-tahlil markazi yaratiladi. Axborot tahlil markazida vazirlik va idoralardan kelayotgan ma’lumotlarni tezkorlik bilan jamlab, oldindangi holatini bilish va unga tezkor choralar ko‘rish uchun imkoniyat yaratiladi. Sodda qilib aytganda, davlat organlaridagi hozirgi fuqarolarga ko‘rsatayotgan xizmatlarni raqamlashtirib, yagona tizimga keltirib soddalashtirilgan, qulay holda taqdim etish imkonini yaratib beradi.
“Raqamli Toshkent” geoaxborot tizimi orqali davlat organlari va tashkilotlari ma’lumotlarini yig‘ish, qayta ishlash va tahlil qilish  tizimli  amalga oshiriladi. Bunda barcha tashkilotllarga oid ma’lumotlarni bilish, undan foydalanish imkonini beradi. Shu kun barobarida dastur tomonidan sohalarda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ishlar monitoring qilib ham boriladi.
“Raqamli Toshkent” geoaxborot tizimining yahshi jihati shundaki, tizim avvalo fuqarolar uchun qulaylik beradi. Masalan, qaysi tarmoqdan qancha qarzi bor, biron tashkilotga qilgan murojaati qanchada hal bo‘lishi ma’lumotlarni bilishi, shuningdek, yo‘l transportida va boshqa tarmoqlardagi mavjud muammolarni ushbu geoaxborot tizimiga joylash imkoni ham bor.
“Raqamli Toshkent” kompleks dasturi doirasida “Mening uyim” axborot tizimi yaratiladi. Mazkur axborot tizimi yaratilganidan keyin ilova orqali to‘lovlarni amalga oshirish imkoniyati paydo bo‘ladi. Hozirda har bir soha tizimida alohida billing tizimlari mavjud bo‘lib, ularga alohida murojaat qilish kerak. “Mening uyim” axborot tizimi esa vaqtdan yutish imkonini beradi va yanada qulaylik yaratadi.
“Raqamli Toshkent” loyihasini amalga oshirish doirasida yana bir yirik maqsad oldinga qo‘yilmoqda: yil yakuniga qadar Ma’lumotlarni qayta ishlash markazlarni joriy etish va barcha vazirlik va idoralardagi axborot tizimlarini bir joyga to‘plash, integratsiyalash va butun respublikada izchillik bilan raqamlashtirihs ishlarini davom ettirish.
Eng asosiysi, “Raqamli Toshkent” dasturi vazirlik va idoralar uchun emas, balki fuqarolar manfaatlari uchun yaratiladi. Mutaxassislarning ta’kidlashisha, ushbu tizimning ishga tushishi bir qator yengillik va qulaylik beradi, shuning barobarida barcha tashkilot va idoralarning ish faoliyati shaffofligini ham ta’minlab beradi. Eng muhimi, jahon tajribasida yuqori samaradorlikka erishilgan “raqamli shahar” konsepsiyasi Toshkentning ham iqtisodiy, ham ijtimoiy jihatdan yuksalishi uchun muhim turtki bo‘ladi.
Bularning barchasi “O‘zbekiston 24” telekanali tomonidan tayyorlangan maxsus reportajda tahlil qilingan. Mazkur reportajni Youtube kanalimizda quyidagi havola orqali ko'rishingiz mumkin.

• «Цифровой Ташкент» будет создан в интересах граждан
Сегодня в мире сформировалась новая современная тенденция: теперь цифровые технологии значительно сокращают расстояние и значительно облегчают жизнь жителям мегаполисов.
Согласно исследованиям Института McKincey, в 2020 году будет создано порядка 600 «цифровых городов». Согласно подсчетам, к 2025 году рыночная стоимость «цифровых городов» превысит $2 трлн.
К примеру, в Сингапуре запущена программа под названием «Smart nation». Соответственно цифровые технологии проникли во все сферы и стали неотъемлемой частью жизни сингапурцев. В частности, компьютеризированная система управления транспортными потоками в Сингапуре позволяет водителям каждый год экономить порядка 60 часов. Исходя из международного опыта можно отметить, что «цифровой город» стал важным критерием в деле модернизации мегаполисов, улучшения качества жизни горожан, а также в оценке экономической эффективности и стабильного процветания.
Теперь начиная с текущего года в столице нашей республики — в городе Ташкенте реализуется концепция совершенного нового формата под названием «Цифровой Ташкент». Как в наглядном виде будет выглядеть «Цифровой Ташкент»? Какие новшества привнесут проекты в рамках «Цифрового Ташкента»? Можно с уверенностью говорить, что данная Программа станет важным шагом в деле повышения качества оказываемых услуг.
К примеру, в текущем году в ходе реализации программы «Цифровой Ташкент» будет внедряться система онлайн-продаж на билеты на транспорт, электронные журналы и дневники в школах, онлайн-платежи за коммунальные услуги и «Единая электронная медицинская карта» пациента.
Основным заказчиком проекта комплексной программы «Цифровой Ташкент» выступает хокимият города Ташкента. Основная цель комлпексной программы «Цифровой Ташкент» — при возникновении каких-либо непредвиденных случаев изучить его причины и найти решение. В ходе реализации программы «Цифровой Ташкент» будет создан Информационно-аналитический центр хокимията города Ташкента. Таким образом будет создана возможность по предварительному изучению ситуаций и принятия оперативных мер на основе собранных в оперативном порядке сведений со стороны министерств и ведомств. Простыми словами, оказываемые гражданам со стороны государственных органов услуги будут цифровизированы и будут внедрены в единую систему для их оказания гражданам в удобном формате.
Сбор, обработка и анализ данных со стороны государственных органов и организаций будет осуществляться на основании утвержденной схемы через геоинформационную систему «Цифровой Ташкент». Наряду с этим в системе будет также проводиться мониторинг осуществляемых мероприятий.
Преимуществом геоинформационной системы «Цифровой Ташкент» является то, что система, в первую очередь, создает удобства для граждан. К примеру, у граждан есть возможность получить информацию о своих задолженностях, о сроках выполнения запросов, а также решить проблемные вопросы в транспортной и других системах.
В ходе реализации комплексной программы «Цифровой Ташкент» будет создана информационная система «Мой дом» (“Mening uyim”), которая даст возможность осуществлять оплату через приложение. Сегодня в каждой системе функционирует своя биллинговая система, к которой нужно обращаться отдельно. Информационная система «Мой дом» (“Mening uyim”) позволит сэкономить время и создаст еще больше удобств.
В ходе реализации проекта «Цифровой Ташкент» ставится еще одна большая цель: к концу года создать Центр обработки данных (ЦОД) и с централизацией и интеграцией информационных систем всех министерств и ведомств в одном месте и тем самым продолжить последовательную работу по цифровизации по всей республике.
Самое главное, программа «Цифровой Ташкент» будет создана не для министерств и ведомств, а в интересах народа. Как отмечают специалисты, его внедрение создаст ряд удобств и преимуществ, а также обеспечит прозрачность деятельности организаций и ведомств. Самое главное, доказавшая свою высокую эффективность концепция «цифрового города» придаст важный импульс социально-экономическому развитию Ташкента.
Все эти вопросы подробно рассмотрены в специальном репортаже, подготовленном телеканалом «O‘zbekiston 24». Специальный репортаж Вы можете посмотреть на нашем Youtube-канале через данную ссылку