Bu yil Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktabda 2020-2021 o‘quv yili uchun qabul imtihonlari bo‘ladimi? Shu maktab haqida kengroq ma’lumot berib o‘tsangiz?
Bu yil Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktabda pandemiya sababli 2020-2021 o‘quv yili uchun qabul imtihonlari o‘tkazish tartibini aniq belgilash imkoniyati bo‘lmayotganligi sababli, bu yilgi qabul jarayoni keyingi yilga qoldirilishi mumkin!
Agarda ushbu jarayonda o‘zgartirishlar yuzaga kelganda albatta rasmiy ma’lumotlar, ommaviy axborot vositalari, rasmiy veb-saytimiz orqali ma’lumotlar tarqatiladi.
Ushbu maktabga to‘xtalib o‘tadigan bo‘lsak, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 14 sentyabrdagi qaroriga muvofiq, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktab tashkil etildi.
2019 yil dekabr oyida ushbu o‘quv dargohining zamonaviy binosi foydalanishga topshirildi. Ayni paytda matematika va xorijiy tillardan muvaffaqiyatli imtihon topshirgan maktabda 680 nafar o‘g‘il-qiz 5 — 11 sinflarda ta’lim olmoqda.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabga 5-sinfdan o‘quvchilar qabul qilinadi.
Maktab matematika, informatika, fizika va ingliz tili fanlariga ixtisoslashtirilgan bo‘lib ta’lim o‘zbek tilida olib boriladi.
Maktabi o‘quvchilariga o‘quv jarayonida olayotgan nazariy bilimlarini IT labaratoriyalardan foydalanib amalda sinab ko‘rish imkoniyatlari yaratilgan. Ular maktab davridanoq o‘zlarining loyihalarini ishlab chiqishlari mumkin. Bundan tashqari, bitiruvchilar IELTS ingliz tilidan baholash testlarini maktabni o‘zida topshirish imkoniyatlariga ega bo‘ladi.

• В связи с пандемией приём в Специализированную IT-школу имени Мухаммада ал-Хоразмий может быть перенесен на следующий год
В этом году будут проведены вступительные экзамены на 2020-2021 учебный год в Специализированную школу по углубленному изучению предметов направления информационно-коммуникационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий? Можете дать более подробную информацию об этом?
В связи с пандемией и невозможности определения порядка вступительных экзаменов на 2020-2021 учебный год, приём в Специализированную школу по углубленному изучению предметов направления информационно-коммуникационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий может быть перенесен на следующий год!
Если по данному вопросу будут изменения, то официальная информация об этом будет опубликована через официальные источники, средства массовой информации, официальный сайт Министерства.
Если говорить о деятельности школы, то постановлением Президента от 14 сентября 2017 года создана Специализированная школа по углубленному изучению предметов направления информационно-коммуникационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий.
В декабре 2019 года Специализированная школа имени Мухаммада ал-Хоразмий переехала в новое современное здание, оборудованное по последнему слову техники. В декабре 2019 года сдано в эксплуатацию современное здание этого учебного заведения. В настоящее время 680 мальчиков и девочек, успешно сдавших экзамены по математике и иностранным языкам, обучаются в 5-11 классах школы.
Прием в Специализированную школу имени Мухаммада ал-Хоразмий осуществляется с 5-го класса. Школа специализируется на обучении математике, информатике, физике и английского языка. Занятия ведутся на узбекском языке.
Для учеников школы созданы все возможности по реализации своих возможностей в в IT-лабораториях. Они, начиная со школы, могут разрабатывать свои проекты. Помимо этого, выпускники могут сдать тесты IELTS по английскому языку в самой школе.