• Yil boshidan beri IT-Park rezidentlari tomonidan jami 560 dan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratildi, dasturiy mahsulotlar va xizmatlar hajmi 346 mlrd. so‘m, eksport hajmi $6,1 mln.ni tashkil etdi
Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki (IT-Park)ning tashkil etilganiga mana bir yil bo‘ldi! Shu davr ichida nima ishlar amalga oshirildi?
Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining izchil rivojlanishining yana bir muhim omillaridan biri sohada raqobatbardosh mahsulotlar va xizmatlarni rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, ularni ichki va tashqi bozorlarda ilgari surish, innovatsion ishlanmalarni rag‘batlantirishdir.
Aynan mana shu maqsadni ko‘zlab barpo etilgan Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki (IT-Park)ning rezidentlari hisoblangan 400 tashkilotda bugun to‘rt ming nafar mutaxassis faoliyat yuritmoqda. Eng muhimi, ushbu tashkilotlarning 14 tasi xorijiy kapital ishtirokida tashkil etilgan bo‘lsa, 54 tasi yangi ochilgan.
Yil boshidan beri IT-Park rezidentlari tomonidan jami 560 dan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratildi, dasturiy mahsulotlar va xizmatlar hajmi 346 mlrd. so‘m, xususan, eksport hajmi 6,1 mln. doll.ni tashkil etdi.
Toshkent shahrida IT-Park rezidentlari sonini ko‘paytirish va yetarli shart-sharoitlar yaratish maqsadida umumiy maydoni 408 ming kv. m.ga teng hududda xorijdan jalb qilingan ekspert bilan hamkorlikda IT-Park infratuzilmasi ob’ektlarini qurish konsepsiyasi ishlab chiqildi. IT-Parkning hududiy filiallarini tashkil etish bo‘yicha joylardagi mahalliy hokimliklar bilan qo‘shma qarorlar imzolanib, har bir loyiha bo‘yicha bajariladigan vazifalar tarmoq jadvallari tasdiqlandi.
IT-Parkning hududiy filiallari binolari Andijon (“Digital city” texnoparki), Farg‘ona (IT-Park Marg‘ilon filiali), Sirdaryo (IT-Park Guliston filiali) viloyatlarida foydalanishga topshirilib, Andijon filialida 10 ta va Marg‘ilon filialida 7 ta rezident faoliyat yuritmoqda. Shuningdek, Namangan (5800 kv.m), Nukus (12000 kv.m), Samarqand (12000 kv.m), Urganch (9200 kv.m) va Jizzax (850 kv.m) shaharlarida IT-Park filiali binolarini qurish bo‘yicha tegishli ishlar amalga oshirilmoqda.
AKT bozorini rivojlantirish, IT-ekotizimini shakllantirishda bozorning professional ishtirokchilari o‘rtasida keng muloqot olib borish, startaplarni amalga tatbiq etish, bu yo‘nalishda turli ko‘rik-tanlovlar, ko‘rgazmalar tashkil qilish ham doimiy diqqat markazida bo‘lib kelyapti. Shu maqsadda:
BMT vakolatxonasi va IT-Park bilan birgalikda koronavirus pandemiyasiga qarshi kurashish, uning oqibatlarini yengillashtirishga xizmat qiluvchi innovatsion g‘oyalarni izlab topish bo‘yicha yoshlar o‘rtasida “Kovid Chellenj 2020” (“COVID-19 Challenge 2020”) tanlovi o‘tkazildi. Unda sog‘liqni saqlash, yordamga muhtoj aholiga ko‘maklashish, ta’lim, kichik biznesni qo‘llab-quvvatlash kabi 8 ta yo‘nalish bo‘yicha 600 dan ortiq ariza kelib tushdi. Shulardan g‘olib deb topilgan eng yaxshi 5 ta loyiha egalariga 42,5 ming dollar mablag‘ ajratildi.
Bundan tashqari, sog‘liqni saqlash, ta’lim, transport, tadbirkorlik va turizm sohalari bo‘yicha talabalar o‘rtasida eng yaxshi mobil ilovalarni ishlab chiqish bo‘yicha “mGovAward” birinchi respublika tanlovi o‘tkazilmoqda. Tanlov uchun Birlashgan Arab Amirliklari tomonidan 100 ming dollar ajratilgan va 3 ta munosib jamoa mazkur mablag‘ hisobidan rag‘batlantiriladi.
Amerika Qo‘shma Shtatlarining YuSAID agentligi bilan birgalikda IT-Park tomonidan inkubatsiya va akseleratsiya dasturlari hamda ayollar tadbirkorligini rivojlantirish uchun qiymati 140 ming dollarlik tadbirkorlik va biznes-muhitni rivojlantirish loyihasi amalga oshirilyapti.

• С начала года резидентами IT-парка создано более 560 рабочих мест, объем программных продуктов и услуг составил 346 миллиардов сумов, объем экспорта – $6,1 млн.
Исполнился ровно год со дня создания Технологического парка программных продуктов и технологий (IT-Park)! За этот период какая была проделана работа в этом направлении?
В созданных с этой целью 400 организациях, являющихся резидентами Парка программных продуктов и информационных технологий (IT-парка), работают 4 000 специалистов. 14 из них созданы с участием иностранного капитала, 54 – с нуля.
С начала года резидентами IT-парка создано более 560 рабочих мест, объем программных продуктов и услуг составил 346 миллиардов сумов, объем экспорта – 6,1 миллиона долларов.
В Ташкенте совместно с привлеченным из-за рубежам экспертом разработана концепция строительства объектов инфраструктуры, которая позволит увеличить число резидентов IT-парка и создать необходимые для этого условия. Общая площадь планируемых объектов составит 408 тысяч квадратных метров. Подписаны совместные решения с хокимиятами на местах по организации территориальных филиалов IT-парка, утверждены сетевые графики выполняемых задач по каждому проекту.
Открыты региональные филиалы IT-парка— Digital city” в городе Андижане Андижанской области и Маргилане Ферганской области, Гулистане Сырдарьинской области. Сегодня в Андижанском филиале IT-парка свою деятельность осуществляют 10 резидентов, в Маргиланском — 7 резидентов. Также ведется работа по строительству филиаловIT-парка в Намангане (5,8 тыс. кв.м.), Нукусе (12 тыс. кв.м.), Самарканде (12 тыс. кв.м.), Ургенче (9,2 тыс. кв.м.) и Джизаке (850 кв.м.).
С целью развития ИКТ-рынка, формирования формирования IT-экосистемы большое внимание также уделяется вопросам широкого взаимодействия между профессиональными участниками рынка, реализации стартапов, проведении различных смотров-конкурсов, выставок. С этой целью:
IT-парком и ПРООН В Узбекистане среди молодёжи был проведен "COVID-19 Challenge 2020" — онлайн-конкурс инновационных инструментов и решений для смягчения последствий пандемии COVID-19. В нем было подано более 600 заявок  по 8 направлениям: здравоохранение, помощь уязвимым группам населения, поддержка малого предпринимательства, образование и другие. Из них было выбрано пять лучших проектов, которым выделили 42,5 тыс. долларов.
Кроме того, проводится первый республиканский конкурс «mGovAward» по разработке лучших мобильных приложений среди студентов, обучающихся по направлениям здравоохранения, образования, транспорта, предпринимательства и туризма. Объединенными Арабскими Эмиратами выделено 100 тысяч долларов, за счет чего будут поощрены три лучшие команды.
Совместно с Агентством USAID Соединенных Штатов Америки IT-парком реализуются программы инкубации и акселерации, а также проект по развитию женского предпринимательства стоимостью 140 тысяч долларов.