• Shu yilning o‘zida 2200 ta 3G/4G baza stansiyasini o‘rnatish rejalashtirilgan
Yuqorida ta’kidlab o‘tganimdek, karantin vaqtida ham vazirilk tomonidan kuplab ishlar amalga oshirildi.
2020 yil - «Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlanish yili»ning birinchi yarmida mobil aloqa operatorlari tomonidan jami 1375 ta mobil aloqa tayanch stansiyasi o‘rnatilib, aholi maskanlarining mobil aloqa bilan qamrovi darajasi 97 va keng polosali mobil internet tarmog‘iga ulanish qamrovi darajasi 78 foizga yetkazildi.
Eng muhimi, mobil aloqa tarmoqlari qurilmalari respublika miqyosida o‘rnatilmoqda. Hududlar kesimida tahlil qiladigan bo‘lsak, Qashqadaryoda 138 ta, Samarqandda 157 ta, Namanganda 128 ta, Toshkent viloyatida 134 ta, Farg‘onada 171 ta, Toshkent shahrida 164 ta, Xorazmda 64 ta, Sirdaryoda 31 ta, Surxondaryoda 76 ta, Navoiyda 34 ta, Jizzaxda 70 ta, Buxoroda 61 ta, Andijonda 117 ta, Qoraqalpog‘istonda 34 ta mobil aloqa stansiyalari o‘rnatildi. Yangi tayanch baza stansiyalarini o‘rnatish ishlari tizimli olib borilmoqda.
Aytish joizki, shu kunga qadar asosan telefon xizmatlarini ko‘rsatuvchi 2G mobil tarmoqlarni kengaytirish vazifasi bajarilgan bo‘lsa, hozir tarmoqning qamrovini oshirish bo‘yicha loyihalar 3G/4G tarmoqlarini kengaytirishga yo‘naltirilmoqda. Xususan, shu yilning o‘zida 2200 ta 3G/4G baza stansiyasini o‘rnatish rejalashtirilgan.
Ta’kidlash joizki, respublikada AKT sohasidagi eng ilg‘or texnologik ishlanmalarni joriy etishga muhim e’tibor qaratiladi. 2019 yil sentyabrdan bir vaqtda ikkita mahalliy mobil operatorlar — UZMOBILE va UCELL 5G texnologiyani test sinovidan o‘tkazishni boshlagani shundan dalolat beradi.

• В этом году планируется установить 2200 базовых станций 3G /4G
Почему сегодня скорость Интернета такая низкая, особенно услуги мобильного Интернета не отвечают требованиям! Сколько было установлено базовых станций мобильной связи в отдаленных сельских регионах?
Как было сказано выше, в период карантина Министерством осуществляется масштабная работа.
В первом полугодии Года развития науки, просвещения и цифровой экономики операторам мобильной связи установлено 1 375 базовых станций мобильной связи, а уровень охвата населения страны мобильной связью доведен до 97 процентов и охвата широкополосным доступом к сети мобильного интернета – до 70 процентов.
Самое важное, что мобильные сетевые устройства устанавливаются по всей стране. В разрезе регионов 138 станций было установлено в Кашкадарьинской области, в Самаркандской — 157, Наманганской — 128, в Ташкентской — 134, Ферганской — 171, Хорезмской — 64, Сырдарьинской — 31, Сурхандарьинской — 76, Навоийской — 34, Джизакской — 70,  Бухарской — 61, Андижанской области — 117, в Республике Каракалпакстан — 34, и в городе Ташкенте — 164 базовые станции связи. Установка новых базовых станций будет осуществляться комплексным образом.
Следует отметить, что на сегодняшний день задача по расширению сетей мобильной связи 2G, в основном предоставляющих телефонные услуги, была завершена, то в настоящее время проекты по расширению покрытия сети направлены на расширение сетей 3G/4G. В частности, в этом году планируется установить 2200 базовых станций 3G /4G.
В стране уделяется большое внимание внедрению самых передовых технологических разработок в сфере ИКТ. Об этом свидетельствует тот факт, что с сентября 2019 года два местных оператора мобильной связи – «UZMOBILE» и «UCELL» - начали тестирование технологии 5G.