• Yangilanayotgan O‘zbekiston: Andijon shahridagi “Digital City” texnoparki
Prezident o‘z ma’ruzalarida ta’kidlaganidek, raqamli iqtisodiyot rivojlanishining eng muhim omillaridan biri IT-tadbirkorlar uchun qulay sharoit va keng imkoniytlar yaratib berishdir.
Shu maqsadda Toshkent shahrida o‘tgan yilda Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari parki (IT-Park) yaratildi. Mazkur texnoparkda IT-tadbirkorlarga har tomonlama ko‘mak berilmoqda, tashkiliy masalalaridan boshlab marketing tadqiqot va reklama kampaniyalarni o‘tkazishgacha.
Parlamentga yuborilgan Murojaatnomasida davlatimiz rahbari IT-Park faoliyatiga ijobiy baho berdi, yaqin orada texnoparklarni — IT-Park filiallarini barcha hududlarda ochilishi xususida to‘htalib o‘tgan edi.  Andijon shahrida barpo etilgan  zamonaviy “Digital City” ana shunday texnoparklardan biri hisoblanadi.
5,6 gektar maydonda qurib bitkazilgan, 4 kavatli 3,5 ming kv.m. ni tashkil etadigan ushbu majmua 50 dan ortiq yangi axborot texnologiyalari sohasida xizmat ko‘rsatadigan korxonalarni joylashtirish uchun mo‘ljallangan. Hozirgi kunda bu yerga tumanlardan 328 nafar mutaxassis jalb etilgan.
Texnoparkda IT-mutahassislar uchun barcha sharoitlar yaratilgan: ularga zamonaviy kompyuter texnika bilan jihozlangan ofis maydonlari taqdim etilib, moliyaviy, marketing, yuridik va boshqa konsalting xizmatlari ham ko‘rsatiladi.
Texnoparkda mahalliy yoshlar va yangi IT-hunar o‘rganish istagida bo‘lgan fuqarolar uchun keng qulayliklar yaratilgan. Jumladan, kovorking markazi, data-sentr, konferens-zal, kutubxona, innovatsion laboratoriya va o‘quv xonalari, biznes-inkubator, mediamarkaz, kibersport xonasi tashkil etilgan.
Bundan tashqari, texnopark rezidentlari va oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida o‘zaro kooperatsiya aloqalari yo‘lga qo‘yiladi. Texnopark rezidentlari tomonidan viloyatdagi Andijon davlat universiteti, Qishloq xo‘jalik instituti hamda Mashinasozlik instituti talabalari uchun turli xil amaliy mashg‘ulotlar, laboratoriya darslari o‘tkaziladi.
• 1000 dan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratiladi hamda 120 ta masofadan IT-xizmatlarini ko‘rsatuvchi frilanserlar paydo bo‘ladi;
• 50 ta IT-yo‘nalishida moliya texnologiyalari, qishloq xo‘jaligi, elektron tijorat, mashinasozlik sohalariga yo‘naltirilgan startap-loyihalar amalga oshiriladi;
• 500 dan ortiq yoshlar bilan dasturlash, robototexnika, 3D arxitektura, kibersport yo‘nalishida amaliyot o‘tiladi;

• Обновляющийся Узбекистан: технопарк «Digital City» в городе Андижане
Как неоднократно подчеркивал в своих выступлениях Президент, одним из важнейших условий развития цифровой экономики является создание комфортных условий и широких возможностей для IT-предпринимательства.
С этой целью в Ташкенте в прошлом году был создан Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT-Park), где оказывается комплексная поддержка отечественным IT-предпринимателям, начиная от организационных вопросов и вплоть до проведения маркетинговых исследований и рекламных кампаний.
В своём Послании парламенту глава государства дал положительную оценку деятельности IT-Park. Было решено в ближайшей перспективе открыть такие технопарки — филиалы IT-Park во всех крупных городах Узбекистана. Один из таких филиалов — современный «Digital City» был открыт в городе Андижане.
Возведённый  на территории площадью 5,6 га, 4-х этажный комплекс общей площадью 3,5 тыс. кв.м. рассчитан на размещение более 50 предприятий, оказывающих услуги в сфере новых информационных технологий. В настоящее время здесь работает 328 специалистов.
Для IT-предпринимателей в технопарке созданы все необходимые условия: офисные помещения, оборудованные современной компьютерной техникой. Также им оказываются финансовые, маркетинговые, юридические услуги.
Технопарк располагает широким спектром возможностей для местной молодежи и для граждан, желающих освоить IT-специальности. В частности, здесь действует коворкинг-центр, дата-центр, конференц-зал, библиотека, инновационная лаборатория и учебные комнаты, бизнес-инкубатор, медиацентр, комната для киберспорта.
Помимо этого, также будет налажено сотрудничество между резидентами технопарка и вузами. Резиденты технопарка будут проводить различные практические занятия, лабораторные занятия для студентов Андижанского государственного университета, Института сельского хозяйства и Института машиностроения.