• So‘x tumanida 71 km optik tolali aloqa kabellari, umumiy sig‘imi 560 portli zamonaviy qurilmalar, 5 ta mobil aloqa baza stansiyalari o‘rnatildi
20.06.2020
2020 yil 3 iyun kuni Farg‘ona viloyati So‘x tumanida Hukumatimiz rahbari boshchiligida bӯlib ӯtgan faollar yig‘ilishida axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasini yanada yaxshilash bo‘yicha Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligiga bir qator topshiriqlar berilgan edi.
Shundan kelib chiqib, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan Farg‘ona viloyati So‘x tumanining muammoli masalalari yechimi va ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlar rejasi ijrosi bo‘yicha bir qator ishlar amalga oshirildi. Shu asosda Vazirlik tomonidan maxsus ishchi guruh tashkil etildi.
So‘x tumanida telekommunikatsiya infratuzilmasini kengaytirish va xizmatlar sifatini yaxshilash maqsadida, 71 km optik tolali aloqa kabellari, umumiy sig‘imi 560 portli zamonaviy qurilmalar, temir-beton ustunlar, 5 ta mobil aloqa baza stansiyalari “O‘zbektelekom” AK “O‘zmobayl”filiali - 2 ta antenna machta qurilmalari bilan, “Coscom” MChJ – 1 ta, “UMS”MChJ – 2 ta zarur transport va maxsus materiallar tumanga yetkazildi.
Hozirda modernizatsiya ishlari boshlangan kundan buyon jami 101 ta temir-beton ustunlar o‘rnatildi, 33 ta tuman zahirasida mavjud aloqa ustunlari ko‘chirib o‘tkazildi.
Shu davr mobaynida So‘x tumanining har- xil yo‘nalishlari bo‘ylab, tumandagi ijtimoiy ahamiyatga ega 52 ta ob’ektlarga, 23 ta umumta’lim maktab, 20 ta maktabgacha ta’lim muassasasi hamda 9 ta tibbiyot muassasalariga qadar jami 71 km optik tolali aloqa liniyalari qurildi.
Tumanda ko‘rsatilayotgan xizmatlar hajmini oshirish va sifatini yanada yaxshilash maqsadida jami 500 metr yer osti optik tolali aloqa liniyasi qurildi. Mazkur qurilayotgan optik tolali magistral aloqa liniyasida 2 Gb/s aloqa kanallarini tashkil etish uchun qurilmalar o‘rnatildi.
Tumanga yetkazilgan 5 ta mobil aloqa tayanch stansiyalarining barchasi Lenburg va Chashma MFY hududlarida hamda So‘x tuman markazida o‘rnatilib ishga tushirildi.
Bundan tashqari, Cho‘ng‘ara MFY hududida “O‘zbektelekom” AK “O‘zmobayl”filialining yuqori tezlikdagi internet texnologiyasi asosidagi tayanch stansiyasini o‘rnatish uchun qurilish montaj ishlariga tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Shu bilan birga, “O‘zbektelekom” AK “O‘zmobayl” filalining Malbut, Hushyor, Istiqlol, So‘x RTS va tuman markazida o‘rnatilgan tayanch stansiyalarigacha tashkil etilgan transport tarmoqlari o‘tkazuvchanlik qobiliyati 2 barobarga oshirildi.
“O‘zbektelekom” AK “O‘zmobayl” filialining tumandagi barcha tayanch stansiyalarini yuqori tezlikdagi 4G standartida internet texnologiyasi asosida modernizatsiya qilindi.
Shuningdek, “O‘zbektelekom” AK “O‘zmobayl” filali tomonidan Lenburg – Chodak yo‘nalishida magistral transport tarmog‘ini kengaytirish maqsadida qo‘shimcha radiorele qurilmasi o‘rnatildi.
Tuman Markaziy shifoxonasi Farg‘ona shahridagi Sog‘liqni saqlash boshqarmasi o‘rtasida tegishli axborot tizimlari va dasturiy ta’minotlarni joriy etgan holda masofaviy tashxis ishlarini amalga oshirish uchun telemeditsina tizimi joriy etildi.
Tuman Soliq inspeksiyasi binosiga qadar optik tolali aloqa liniyalar tortilgan bo‘lib, hozirda yuqori tezlikdagi internet xizmatini taqdim etish maqsadida keng polosali qurilma o‘rnatildi.
Keng polosali xizmatlar turini taqdim etish maqsadida, So‘x tumani markazida joylashgan 462- ATSda zamonaviy texnologiya asosidagi 512 port sig‘imli telekommunikatsiya qurilmasi o‘rnatildi.
Belgilangan ishlarni amalga oshirish uchun bugungi kunda 45 nafar mutaxassis va ishchi xodimlar, shundan 20 nafar xodim So‘x tuman aholisidan sharnoma asosida jalb qilindi.

• В Сохском районе проведён 71 км оптико-волоконных линий связи, установлено современное оборудование общей ёмкостью 560 портов, 5 базовых станций мобильной связи
20.06.2020
3 июня 2020 года на собрании активистов в Сохском районе Ферганской области под председательством главы Правительства Республики Узбекистан Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций был дан ряд поручений с целью дальнейшего улучшения сферы информационных технологий и коммуникаций.
С целью расширения телекоммуникационной инфраструктуры Сохского района и повышения качества услуг район были доставлены 71 километр оптико-волоконных кабелей, современное оборудование ёмкостью 560 портов, 40 штук железобетонных конструкций, 5 базовых станций мобильной связи: филиалом АК «Узбектелеком» — компанией «Узмобайл» — 2 антенные мачты, ООО «Coscom» — 1 антенная мачта и ООО «UMS» — 2 антенные мачты, транспорт и спецматериалы.
В течение одиннадцати дней с начала модернизации была установлена в общей сложности 101 железобетонная  опора, а существующие опорные линии связи в 33 районных заповедниках были демонтированы. За этот период в различных направлениях Сохского района было построено в общей сложности 71 км волоконно-оптических линий связи, в том числе до 52 социальных объектов  района:  23 школ, 20 дошкольных учреждений и 9 медицинских учреждений.
Для увеличения объема и улучшения качества услуг, предоставляемых в районе, было построено в общей сложности 500 метров подземной волоконно-оптической линии связи. Конечные устройства были установлены на строящейся волоконно-оптической магистрали для создания каналов связи со скоростью 2 Гбит/с.
5 новых мобильных базовых станций были завезены в район. Все они были установлены и введены в эксплуатацию на территории сельских населенных пунктов Ленбург и Чашма МФЙ, а также в Сохском районном центре.
Активно ведется подготовка к установке базовой станции с использованием технологии высокоскоростного Интернета филиала «Узмобайл» АК «Узбектелеком» на территории сельского населённого пункта Чўнғара МФЙ.
В то же время пропускная способность транспортной сети филиала «Узмобайл» АК «Узбектелеком» до населенных пунктов  Малбут, Ҳушёр, Истиқлол, Сўх РТС и базовых станций в районном центре удвоилась.
Все базовые станции филиала «Узмобайл» АК «Узбектелеком» в районе были модернизированы на основе высокоскоростного стандарта мобильного интернета  4G.
Кроме того, филиал «Узмобайл» АК «Узбектелеком» установил дополнительную радиорелейную связь для расширения основной транспортной сети на трассе Ленбург – Чодак.
Между отделом здравоохранения центральной больницы района и Ферганой  была внедрена система телемедицины для проведения дистанционной диагностической работы с внедрением соответствующих информационных систем и программного обеспечения.
Волоконно-оптические линии связи проложены к зданию районной налоговой инспекции, и в настоящее время установлено широкополосное устройство для обеспечения высокоскоростного доступа в Интернет.
Для предоставления широкого спектра широкополосных услуг на 462 АТС в центре Сохского района было установлено телекоммуникационное устройство ёмкостью 512 портов на основе современных технологий.
На сегодняшний день 45 специалистов и рабочих, в том числе 20 работников из района, были заняты выполнением всего комплекса работ.