IT-Park investorlarni startap loyihalar bilan tanishtirish va startaplarga investitsiyalarni jalb qilish maqsadida ikkinchi marta Demo Day tadbirini o‘tkazdi.
Demo Day – bu uch oylik inkubatsiya va jadallashtirish dasturlaridan o‘tgan startap loyihalarini potensial investorlariga taqdim etishlari va ularga investitsiyalar jalb qilishlari uchun yaratilgan tadbir. Bu investorlarni qiziqtirish va ularning boshlang‘ich loyihalarini yanada rivojlantirish uchun zarur moliyaviy mablag‘larni jalb qilish imkoniyatidir.
Tadbirda ishtirok etgan mahalliy va xorijiy ekspertlar va startapchilar bir-birlari bilan muloqot qilish imkoniyatiga ega bo‘lishdi. Mutaxassislar startap-kompaniyalarga o‘z loyihalari to‘g‘risida qiziqtirgan savollarini berish, ularni yaxshiroq bilish va qaysi loyihaning eng istiqbolli ekanligini tushunishga muvaffaq bo‘lishdi.
TATU ORACLE kompaniyasi bilan hamkorlikda halqaro onlayn vebinar o‘tkazadi
Joriy yilning 17 iyun kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti jahon IT-bozorining eng yetakchi kompaniyalaridan biri — Oracle kompaniyasi bilan hamkorlikda xalqaro onlayn vebinar tashkil etmoqda.
Vebinar Zoom platformasida Toshkent vaqti bilan 14:00 da bo‘lib o‘tadi.
Vebinar doirasida IT yo‘nalishlari bo‘yicha yangi dasturiy mahsulotlar, ulardan foydalanish imkoniyatlari, eng so‘ngi texnologiyalar, Cloud'dan foydalanish va Oracle Academy'si yangiliklari, LMS tizimi onlayn darslar, ulardan foydalanish, ro‘yxatdan o‘tish va boshqa qiziqarli ma’lumotlar taqdim etiladi.
Vebinarda ishtirok etish uchun elektron manzili: https://oracle.zoom.us/j/3977717366?pwd=SGFlcyswaDlMUE41MmZNVTdsUU5CZz09
Identifikator: 397 771 7366
Parol: 87654321
Alibaba Group O‘zbekiston yoshlari bilan elektron tijorat bo‘yicha tajribasi bilan o‘rtoqlashdi
Joriy yilning 13 iyun kuni “Yoshlar – kelajagimiz” jamg‘armasi, Alibaba Group, China Campus Network Uzbekistan kompaniyalari hamkorligida “O‘zbekistonda elektron tijorat istiqbollari” mavzusida onlayn biznes forum o‘tkazildi.
Forumda “Yoshlar – kelajagimiz” jamg‘armasi ijro etuvchi direktori Xayrulla Sattarov yosh tadbirkorlar va ishtirokchilarga elektron tijoratga doir o‘z bilim va ko‘nikmalarini o‘rtoqlashdi. Yoshlar ushbu tadbirkorlik yo‘lini tanlaganida yuzaga keladigan to‘siqlarni sanab o‘tib, ularga yechimlar taklif qildi.
Shuningdek, forum davomida elektron biznes – muvaffaqiyatga erishgan yirik kompaniyalar faoliyati misolida tushuntirib berildi. Alibaba Group kompaniyasiga asos solinishi va rivojlanish tarixi, uning rivojlanish strategiyasi haqida “China Campus Network” nodavlat ta’lim agentligi asoschisi, Alibaba.com ekotizimi hamkori Mr. Chzhou Young atroflicha ma’lumot berdi.
DSQ 1 iyulgacha o‘zini o‘zi band qilayotgan shaxslar uchun maxsus mobil ilovani ishlab chiqaradi
Joriy yil 8 iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Tadbirkorlik faoliyati va o‘zini o‘zi band qilishni davlat tomonidan tartibga solishni soddalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Unga ko‘ra, Davlat soliq qo‘mitasi tomonidan o‘zini o‘zi band qilgan shaxslarni masofadan ro‘yxatga olish uchun maxsus mobil ilova ishlab chiqish va uni amaliyotga tatbiq etish vazifasi yuklatildi. Mazkur ilovani joriy yil 1 iyulga qadar ishlab chiqarilishi rejalashtirilgan.
HUMO va Mastercard birgalikda HUMO-Mastercard-International kartalarni keng ommaga chiqarishi to‘g‘risida kelishuvni imzolashdi
Milliy banklararo protsessing markazi va Mastercard xalqaro to‘lov tizimi HUMO-Mastercard-International kartalarni chiqarish to‘g‘risidagi ishlarni boshlashi to‘g‘risida kelishuvni amalga oshirishdi.
HUMO-Mastercard-International to‘lov kartalarining egalari O‘zbekiston va dunyo bo‘ylab Mastercard tayanch nuqtalarida barcha naqdsiz to‘lovlarni, tovarlarni xarid qilishlari, jumladan internet-do‘konlarida ham amalga oshirishlari mumkin. Kartalar to‘lovlarni kontaktsiz amalga oshirish texnologiya asosida ishlab chiqariladi.

Отечественные стартаперы представили свои проекты в рамках it-park Demo Day
13 июня 2020 года IT Park провел свой второй по счету Demo Day, который несет за собой цель познакомить потенциальных инвесторов со стартап-проектами и по итогу привлечь инвестиции в те или иные стартапы.
Напоминаем, что Demo Day — это мероприятие, созданное для того, чтобы стартап-проекты, прошедшие трех месячные программы инкубации и акселерации, смогли представить свои проекты своим потенциальным инвесторам и как уже говорилось ранее, привлечь туда инвестиции. Это идеальная возможность заинтересовать потенциальных инвесторов и получить необходимые финансы для дальнейшего развития своего стартап-проекта.
По итогам мероприятия отечественные и международные эксперты и стартаперы смогли пообщаться друг с другом. Первые смогли задать стартапам интересующие их вопросы, касательно их проектов, узнать их лучше и понять, какой из проектов является наиболее перспективным.
ТУИТ совместно с компанией ORACLE проведёт международный онлайн вебинар
17 июня этого года Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий совместно с одним из лидеров мирового IT-рынка — компанией Oracle проведёт международный онлайн вебинар.
Вебинар пройдет на платформе Zoom в 14:00 по ташкентскому времени. Рабочий язык вебинара — русский.
В ходе вебинара будут рассмотрены новые программные продукты в ряде IT-направлений и возможности их пользования, самые последние технологии, возможности использования технологии Cloud' и новости Академии Oracle (Oracle Academy), онлайн-уроки в LMS-системах, возможности регистрации и пользования в данной системе и другая интересная информация.
Электронный адрес для участия в вебинаре: https://oracle.zoom.us/j/3977717366?pwd=SGFlcyswaDlMUE41MmZNVTdsUU5CZz09
Идентификатор: 397 771 7366
Пароль: 87654321
Alibaba Group поделилась опытом с молодёжью узбекистана в сфере электронной коммерции
13 июня текущего года фонд «Молодёжь — наше будущее» (“Yoshlar – kelajagimiz”) в сотрудничестве с компаниями Alibaba Group, China Campus Network Uzbekistan прошел онлайн-бизнес форум под названием «Перспективы электронной коммерции в Узбекистане».
На форуме исполнительный директор фонда Хайрулла Сатторов поделился с молодыми предпринимателями и участниками своими знаниями и навыками в области электронной коммерции. Молодые люди, в свою очередь, отметили препятствия, возникающие на пути развития электронной коммерции и предложили свои решения.
Также в ходе форуме основы электронного бизнеса были разъяснены на примере крупных успешных компаний. Об истории основания и развития компании Alibaba Group компаниясига, стратегии его развития всеобъемлюще рассказал основатель негосударственного образовательного агентства “China Campus Network”, партнер экосистемы Alibaba.com Mr. Chzhou Young.
Государственный Налоговый Комитет до 1 июля разработает мобильное приложение для лиц, осуществляющих самозанятую деятельность
8 июня этого года было принято постановление Президента Республики Узбекистан от 8 июня 2020 года за №ПП-4742 «О мерах по упрощению государственного регулирования предпринимательской деятельности и самозанятости». Согласно ему, с 1 июля 2020 года количество видов деятельности, которыми могут заниматься самозанятые лица, увеличивается до 67
В этой связи на Государственный налоговый комитет возложена задача разработать специальное мобильное приложение, при помощи которого самозанятые узбекистанцы смогут регистрироваться и вести работу. Данное приложение планируется разработать до 1 июля текущего года.
HUMO и Mastercard заключили соглашение о выпуске карт HUMO-Mastercard-International
12 июня сего года Национальный межбанковский процессинговый центр (НМПЦ) и международная платежная система Mastercard заключили соглашение, согласно которому стартуют работы по выпуску совместных карт HUMO-Mastercard-International.
Владельцы платежных карт HUMO-Mastercard-International смогут осуществлять денежные переводы и оплачивать покупки во всех точках в сети Mastercard в Узбекистане и во всем мире, в том числе в интернет-маагазинах. Карты будут выпускаться с бесконтактной технологией оплаты.